Anasayfa / GENEL / TSK’da paralel temizlik başlıyor!
tsk

TSK’da paralel temizlik başlıyor!

MGK’daki değerlendirmenin ardından TSK’da da paralel yapı ile ilgili çalışma başlatıldı. Paralel yapıyla ilişkisi bulunan subaylar ya Yüksek Disiplin Kurulu kararı ya da YAŞ kararlarıyla ordudan gönderilecek.

Türkiye tarihinin en büyük casusluk skandalının ortaya çıkmasının ardından devletin kritik kurumlarında “Paralel temizlik” için düğmeye basıldı. Güvenlik, adalet, finans bürokrasisinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nde de paralel yapı ile ilgili çalışma başlatıldı. Hafta içinde yapılan Milli Güvenlik Kurulu’nda ele alınan konu ile ilgili paralel yapıyla ilişkisi olan subaylar, tespit halinde ya Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla ya da 1 Ağustos’taki Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) ile ordudan gönderilecek. Paralel yapılanmayı devletten uzaklaştırmak üzere tüm kamu kurumlarında yapılan temizlik çalışması TSK bünyesinde de başlatılıyor. Bu kapsamda, konunun çarşamba günü gerçekleştirilen ve yaklaşık 7 saat süren Milli Güvenlik Kurulu toplantısında ele alındığı ve “paralel yapıya mensup olduğu saptanan personelin” TSK’dan bir an önce uzaklaştırılması konusu üzerinde vurgu yapıldığı öğrenildi. MGK’nın sonucunda basına yapılan açıklamada, “halkımızın huzurunu ve ülkemizin güvenliğini ilgilendiren hususlar ayrıntılı olarak görüşülmüştür. Ayrıca, ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanmalar ve bunlara yönelik olarak alınan tedbirler değerlendirilmiştir” cümlelerine yer verildi. Devletin her kademesinde yapılanan paralel örgütün yıllardır Türk Silahlı Kuvvetleri’nde de yapılandığı belirtiliyor. Bu tehdide yönelik olarak hem Genelkurmay hem de Milli Savunma Bakanlığı nezdinde bir çalışma başlatıldığı vurgulanıyor. Edinilen bilgilere göre, askerin önünde ihraç için iki seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden ilki 12 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni disiplin yönetmeliğiyle paralel yapıya mensup olduğu saptanan personelin “Yüksek Disiplin Kurulu” tarafından ordudan uzaklaştırılması. Askeri Disiplin Kanunu ‘casusluk iddialarına’ ilişkin de kritik öneme sahip. Düzenlemeye göre artık devletin gizli bilgilerini açıklayan, ideolojik ve siyasi amaçlı faaliyetlere karışan ve ahlaki zayıflık gösteren kişilerin tespiti halinde Yüksek Askeri Şûra beklenmeden, Yüksek Disiplin Kurulları tarafından Silahlı Kuvvetler’den ihraç edilecek. Şüpheli asker hakkında “Şüpheye yer olmayacak şekilde bilgi ve belgelerle disiplinsizliğin tespit olması” durumunda, mahkemelerde yargılandıkları davada beraat etse bile disiplin kararı ile ordudan atılabilecek. Paşalar için Genelkurmay bünyesinde Kuvvet Komutanı ve üst rütbelilerden, subaylar içinse kuvvet komutanlıkları kapsamında Disiplin Kurulları oluşturulacak.

İKİNCİ SEÇENEK YAŞ
TSK’nın paralel yapıyı tasfiye için önündeki ikinci seçeneğin ise YAŞ olduğu vurgulanıyor. 1 Ağustos’ta başlayan yaz YAŞ’ı beklenerek, paralel yapılanmaya dahil olduğu saptanan ya da paralel yapı ile ortak hareket eden personelin bu toplantıda ordu ile ilişiğinin kesilebileceği belirtiliyor.

SABAH, suç duyurusunu yazmıştı
Sabah’ın daha önceden gündeme getirdiği haberde Kayseri’de Gülen grubuna bağlı bir evde öğrencilere ‘abilik’ yapan Ömer Koçak, “Askeri lise sınavı sorularını bizim evde fotokopi makinesiyle çoğaltıp dağıttılar” diyerek suç duyurusunda bulunduğunu duyurmuştu. Koçak, suç duyurusunda “Çocuklara ertesi günkü askeri sınavda çıkacak soruları verip ezberletmişler. Sınav sorularını bizim evde çoğalttılar. Bu bilgiyi hem üstteki abilerden hem de sınava giren öğrencilerden doğrulattım” demişti.  (SABAH)

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

feto-aglama

FETÖ’nün nefes borusu kesildi

MGK’ya sunulan FETÖ’yle Mücadele Raporu’na göre örgütün, finansal ayağı kırıldı. 7.5 milyarı gayrimenkul, 41 milyar …

katar3

Türk askeri Katar toprağında

TSK’dan yapılan açıklamada 23 Türk personel ve 5 zırhlı aracın Katar’a ulaştığı belirtildi. TSK’dan yapılan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir