Anasayfa / GENEL / TRT’deki paralel soruşturma derinleşiyor
trt

TRT’deki paralel soruşturma derinleşiyor

Başbakanlık Teftiş Kurulu, “paralel kadrolaşma” şikâyetleri üzerine başlattığı incelemeyi derinleştirdi. Kurul TRT’nin reyting ölçümü için harcadığı 10 milyon liraya mali denetim istedi.

Başbakanlık Teftiş Kurulu, TRT ile ilgili başlattığı incelemeyi derinleştiriyor. Personel alımlarını ve son yıllardaki kadrolaşmayı Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunmak üzere rapor yazımına başlayan Kurul, dışarıdan hizmet alımları ve aktarılan paralar ile ilgili maliye incelemesi talep etti. Başbakan Erdoğan’ın çalışma odasından çıkan böceği ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yasadışı dinlemeleri araştıran Başbakanlık Teftiş Kurulu, bu olaylarda paralel yapının bağlantısı olduğu iddialarından sonra oluşturma alanını genişletmişti. Kurul, son olarak Borsa İstanbul ve TRT ile ilgili iddiaları gündemine almıştı. SABAH’ın elde ettiği bilgilere göre, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla başlayan soruşturmada, işe alımdan kurum dışında yaptırılan projelere kadar TRT’nin paralel yapının kontrolünde olduğu yönünde şikâyetler etkili olmuştu.

Maliye devre de
Yapılan incelemelerde kadrolaşma ve TRT imkanlarının bir grup çevresinde kariyer yapılanması açısından kullanıldığının tespit edildiği öğrenildi. TRT’nin iş yaptırdığı ve hizmet aldığı alanlarda da bazı şüpheli durumların belirlendiği, bunun için soruşturmanın derinleştirileceği ifade edildi. Dış yapımlara aktarılan para ve şirket sözleşmelerine maliye incelemesi talep edildi. Teftiş Kurulu’nun şüpheli bulduğu ve maliyenin incelemesine bıraktığı bir konu da TRT’nin reyting ölçümleri için yaptığı anlaşmalar oldu. TRT, daha önce kendi reyting ölçümünü ayrı olarak ölçtürmek amacıyla SBT isimli şirketle anlaşmıştı. O anlaşma ile reyting ölçüm maliyetleri de çok artmış hatta bir süre tartışmaları yapılmıştı. Teftiş Kurulu, reyting şirketine 2009’dan bu yana 10 milyon TL ödeme yapıldığını belirledi. Daha önceki reyting giderleri ile karşılaştırma sonrasında Maliye’den bu ücretler için inceleme talep edildi.

BİST Raporu tamamlanıyor

Başbakan Erdoğan’ın talebi ile Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun Borsa İstanbul’da başlattığı incelemelerde de son dönemece girildi. Özellikle yapılanma ve karlılık konusunda büyük şüphelerle başlayan incelemede görev ve yetkilerin kurum çıkarı dışında kullanıldığı tespit edildi.

IP ADRESİ ABD’DEN İSTENECEK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan Suriye değerlendirmesinin ses kayıtlarının internete yüklendiği IP adresini bakanlık aracılığıyla YouTube’dan isteyecek

Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan dinlemenin ses kayıtlarının internete yüklendiği IP adresi savcılık tarafından YouTube’dan istenecek. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasaya Karşı İşlenen Suçlar Bürosu tarafından yürütülen Dışişleri Bakanlığı’ndaki dinlemeye ilişkin soruşturmada genişleyerek devam ediyor. MİT, Emniyet çalışmalarına devam ederken, kayıtların yurtdışından YouTube’a yüklendiği tespit edildi. Ancak yapılan istihbari çalışmalar sonucunda internete yükleme yapan IP numarası tespit edilemedi.

Dışişleri devreye girecek
Soruşturmayı yürüten savcı YouTube’a yazı yazarak ses kaydının yüklendiği IP adreslerinin gönderilmesini istedi. Savcılık YouTube’un Türkiye temsilcisi Gönenç Gürkaynak ile irtibata geçti ve IP adreslerinin verilmesini istedi. Ancak Gürkaynak adres için ABD’deki YouTube merkeziyle temasa geçilmesi gerektiğini belirtti. Bunun üzerine savcılık IP adreslerini Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla YouTube’dan istenmesini kararlaştırdı.

IŞİD önlemi konuşuluyordu
27 Mart 2014’te internete düşen ses kaydında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Genelkurmay 2. Başkanı Org. Yaşar Güler’in Suriye konulu konuşması yer alıyor. İstişare toplantısı yaptıkları anlaşılan dört ismin Dışişleri Bakanlığı’ndaki toplantıda Suriye’deki Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehdidi üzerine Suriye politikasını ve Türkiye’nin olası hamlelerini değerlendirdiği anlaşılıyordu. (SABAH)

MEDYAGUNDEM

trt1

TRT’de 8 daire başkanı görevden alındı

TRT’de geçen hafta Şenol Göka’nın istifasının ardından dün de 8 daire başkanı görevden alındı. TRT’de …

trt1

TRT Genel Müdürü istifa etti

TRT Genel Müdürü Şenol Göka istifa etti. Göka’nın dilekçesinde, ‘gördüğüm lüzum üzerine istifa ediyorum’ yazdığı …

trt1

FETÖ’nün TRT inine yeni operasyon

FETÖ’nün TRT’deki yapılanmasına yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada 38 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. …

1 Yorum yapıldı

  1. SADECE BU MU? TRT HAKKIYLA DENETLENSE, MÜFETTİŞLER BÜTÜN İNETELERİ SIKI SIKI İNCELESE DAHA NE NETAMELİ KONULAR GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK. PARALEL ÖRGÜT TRT ŞEŞ’TE, TRT’NİN DİĞER ÜNİTELERİNDE ADETA TERÖR ESTİRDİ. İBRAHİM ŞAHİN ONLARA SONSUZ İMKANLAR BAĞIŞLADI. TRT ŞEŞ’İ SABOTE ETMEK, KURUMU YAĞMALAMAK İÇİN PARALEL ÇETE NELER YAPTI NELER. SADECE BUNLAR MI? TRT’NİN ÖZELLİKLE DIŞ YAPIMLARINDA, ÖZELLİKLE DE DRAMALARINDA NE RÜŞVETLER, NE ŞİŞİRME BÜTÇELER KULLANILDI, ALINDI VERİLDİ. İBRAHİM ŞAHİN KARİYERİNİ KORUMAK İÇİN HERŞEYE İZİN VERDİ. AMAN DIŞARI BİR PİSLİK SIZMASIN DİYE TİTİZLENDİ. YAZIKLAR OLSUN TRT’Yİ SÖZÜM ONA YÖNETENLERE. BU MİLLETE YAZIK ETTİLER, EDİYORLAR.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir