Anasayfa / GENEL / TRT devrimine Eren imzası
trt-eren

TRT devrimine Eren imzası

TRT’de son dönemde uluslararası standartların üzerinden işler yapılıyor, TRT’de adeta devrim yaşanıyor. Bugün Takvim gazetesi yazarı Bülent Erandaç, TRT devrimine imza atan vizyoner isimlerden İbrahim Eren’i yazdı. “TRT devrimine Eren imzası” başlıklı yazısı şöyle:


YENİ TRT’NİN VİZYONERİ

THY ne idi, ne oldu? 10 yıl önce yerlerde sürünüyordu, bugün bir dünya markası. TRT de THY gibi küresel oyuncu olma yolunda. Buna kararlı, 37 yaşında, genç ve dinamik bir isim var. Yeni Türkiye’nin parlayan bir Global Medya Strateji uzmanı. TRT Genel Müdürü İbrahim EREN.
TRT 1’in de içinde olduğu 10 kanaldan sorumlu. Birçok dilde yayın yapan Euronews kanalında ve Türk Telekom AŞ.’de yönetim kurulu üyesi. Londra’da, University of Westminster’dan medya yöneticiliği yüksek lisanslı.
Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Teknoloji ve medya alanında uzman. Belgesel ve animasyon alanında uluslararası faaliyet gösteren Who Pictures’ı kurdu. TV-Sinema pazarının ruhunu bilen Eren, Türkiyemiz’in bir numara kanalı ATV Avrupa Genel Müdürlüğü ile ATV Genel Müdür Yardımcılığı görevini de üstlendi. Yeni TRT’nin vizyoneri İbrahim Eren’le, Antalya Uluslararası Film Festivali’nde konuştum.

TRT KÜRSEL OYUNCU OLACAK

TRT’Yİ KÜRESEL OYUNCU YAPMA kararında. Heyecan verici sözleriyle, gazeteniz TAKVİM’E TRT’NİN OYUN PLANI’NI açıkladı:
“1) TRT bölgesel olarak en büyük oyuncu olacak.
2) TRT, global bir oyuncu haline gelecek.” TRT’nin vizyoneri İbrahim Eren, heyecanla anlattı: “Bu maksatla biz bölgesel ve uluslararası ortak-yapım konusunda somut adımlar atıyoruz. Türk sinemasının bölgesel ve uluslararası olarak daha ileri bir noktaya taşınması bizim oyun planımızın parçalarından biri. TRT yapımcılık endüstrisinin TV alanında elde ettiği global başarının sinerjisini sinema alanına da taşımayı amaçlamaktadır. Türkiye, Türk ‘pembe’ dizisi ihraç eden bir ülke olmanın ötesine geçecek. İçeriklerimiz 100’ün üzerinde bölgede yayınlanmaktadır. Sinema filmi, TV filmi, mini-dizi, uzun metraj animasyon film ve uzun metraj belgesel film de ihraç eden bir Türkiye için, TRT dört koldan dünyaya yürümektedir.”
Vizyoner İbrahim Eren’i gururla dinliyorum: “TRT Neler Yapıyor? TRT TV Filmleri Projesi: TRT olarak bize yeni hikâyeler anlatacak, hikâyeleri yeni bir şekilde anlatacak bir potansiyeli harekete geçirmek üzere TRT TV Filmleri adı altında bir proje başlattık.

TRT-HOLLYWOOD ORTAK YAPIM YAKINDA

35 proje hayata geçti. Projeyle New York Film Academy ile işbirliği yaptık ve Die Hard 3, The X Files gibi büyük Hollywood yapımlarında çalışmış TovaLaiter, Paul Brown gibi isimlerle İstanbul’da proje geliştirme workshop’u yapıldı. Senaryo geliştirme atölyeleri çalıştırılıyor. Ocak 2016’da TRT1’de bir TV Filmi Kuşağı açmayı planlıyoruz.
Proje kapsamında üretilen filmler burada değerlendirilecek. TV filmi olarak seçtiğimiz projeler gişeye çıkabiliyor, festivalleri dolaşabiliyor. Fonlar biraz zayıf.
TRT bu anlamda kamu yayıncısı olarak sinema endüstrimizin sorunlarına yapısal çözümler sunacağız. Projelere, 40 milyon TL’yi aşan finansal kaynak yarattık. Sürekli açık kalacak. Her sene 25-30 arası TV filmi üretme niyetindeyiz. TRT olarak yapım aşamasında filmlere ön-alım ya da ortak-yapımcı olma seçenekleri ile destek veriyoruz. Mini-Diziler: TRT, sinema ve TV arasında bir köprü olacaktır. TRT, Türk TV marketinin pek kullanmadığı mini-dizi’lere yatırım yapıyoruz. Ses getiren projeler çıktı. Mini-dizilerimizin sinema filmi versiyonlarını da çekmeyi ajandamıza koyduk.”

SONUÇ: 10 yıl önceye kadar Türkiyemiz VİZYONER ADAM çıkaramıyordu. 2002 Sessiz Devrimi ile küresel oyuncu olmamıza kafa koyan vizyonerler çıkarıyoruz. TRT’nin vizyoneri İbrahim Eren kararlı. Vizyoner Başkan Menderes Türel, Antalya’yı dünya sinema platolarına çevirmeye kararlı. TRT-HOLLYWOOD ORTAK YAPIM YAKINDA… ARTIK; HATTI MÜDAFA YOK. SATHI TAARRUZ VAR. BU SATIH DA DÜNYA’DIR.

MEDYAGUNDEM

trt1

TRT’de 8 daire başkanı görevden alındı

TRT’de geçen hafta Şenol Göka’nın istifasının ardından dün de 8 daire başkanı görevden alındı. TRT’de …

trt1

TRT Genel Müdürü istifa etti

TRT Genel Müdürü Şenol Göka istifa etti. Göka’nın dilekçesinde, ‘gördüğüm lüzum üzerine istifa ediyorum’ yazdığı …

trt1

FETÖ’nün TRT inine yeni operasyon

FETÖ’nün TRT’deki yapılanmasına yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada 38 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir