Anasayfa / GENEL / 5 yaşındaki Suriyeli çocuktan yürekleri dağlayan sözler
suriyeli

5 yaşındaki Suriyeli çocuktan yürekleri dağlayan sözler

O henüz daha 5-6 yaşlarında… Elleri, ayakları, boyu mini minnacık. Ama yüreği kocaman… Suriye’de Esed’in neden olduğu insanlık dramı ancak bu kadar yalın ve net anlatılabilir…


Savaşın, ölümün ve açlığın ne olduğunu hayat yolculuğunun daha başında görmüş değil yaşamış minicik bir kız çocuğu. Bu görüntüler Suriye’de çekildi. Esed zulmünü en çıplak haliyle söze döken bu kız çocuğunun söylediklerini duyduktan sonra hayata dün olduğu gibi devam etmek imkansız.

‘ESED’İN EKMEĞİNİ İSTEMEM’

Yanında sorular soran kişi muhtemelen babası, amcası ya da bir yakını. Görüntüleri hemen başında “Ekmek ister misin?” sorusuna “Rejimin ekmeğini istemem. Çünkü onların elleri kirli. Düşmanı yendiğimiz zaman yiyeceğim. Bütün insanlar yiyinceye kadar da yemem.” yanıtını veriyor.

“Şimdi bize ekmek getirmesi için rejimle ateşkes yapsak olmaz mı?” denildiğinde ise “vallahi ben hiç kimseyle ateşkes yaptırmam; kimseyi de bırakmam.” karşılığını veriyor.

‘BU BİR İMTİHAN’
“Ama insanlar yiyor sana kimse yemek vermiyor? İnsanlar yemek istiyor; ölürler açlıktan?” sözü üzerine ise “Ne olmuş yani? Çünkü onlar da aç. üzülmüyorum. Tamam ama birazcık sabretsinler. Bu imtihanı bize gönderen Allah. Allah günün birinde o Beşşar’a çok şiddetli hesap soracak.” diyor.

Yanındaki  “Evet ama açlıktan öldüler” şeklinde hatırlatmada bulununca ise “Evet bazen açlıktan… Bazen de başka şeyden…” diyor. “Neden Beşşar’a gidip af dilemiyoruz?” sözü üzerine ise “Öldürdüğü o kadar insandan sonra bizden onu hoş görmemizi, affetmemizi mi istiyor?” diye soruyor.

‘BİSKÜVİYİ ÖMRÜM BOYUNCA TATMADIM’

Yani sen şimdi sabretmemizi istiyorsun… Peki sen ne yiyorsun? Böyle konuştuğuna göre kesin toksundur. Yemeğin var, et yiyorsun, fırın ekmeği yiyorsun. Öyle değil mi?” sorusu üzerine ise duyanı, izleyeni derin bir iç sorgulamaya yönelten o sözleri sarf ediyor:

“Senin bahsettiğin normal fırın ekmeği nerede varmış? Nereden bulmuşuz? Ben yemiyorum… Sadece mercimek ekmeği yiyoruz. Bisküviyi ömrüm boyunca tatmadım. Allah bize yemek gönderecek. Allah’tan cömert biri var mı? Şerle birlikte olan her zaman zayıf, hak ile birlikte olan her zaman güçlüdür. Allah Kerim.”

İşte izlerken tüyleri diken diken eden, yürekleri ise titreten o video…

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

idlib1

Türkiye İdlib’de ABD’ye izin yok!

Rusya, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgelerin ABD uçaklarına kapalı olacağını duyurdu. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir