Anasayfa / GENEL / Terörü fonlayan ABD’ye hesap soran yok!
pyd-abd

Terörü fonlayan ABD’ye hesap soran yok!

Körfez ülkeleri Katar’ı teröre destekle suçlayarak ambargo uyguluyor ancak ABD’nin yıllardır terör örgütlerini fonlamasına rağmen tüm dünya sessiz.

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Libya ve Ürdün, Trump’ın Suudi Arabistan ziyareti ardından bir anda Katar’a ambargo kararı aldı.

Körfezde patlak veren bu krizin nedeni olarak Katar’ın İran’a yakınlığı ve terörü desteklemesi gösterildi. Teröre destekle suçlanan Katar’dan Müslüman Kardeşler’i (İhvan) ve Hamas’dan desteğini çekmesi istendi. Katar’ın destek vermekle suçlandığı grup olan Müslüman Kardeşler, Arap dünyasının en eski, en etkili ve en büyük İslâmî hareketi olmakla birlikte birçok Arap ülkesindeki en geniş siyasi bir gruptur.

ABD’YE KİM AMBARGO UYGULAYACAK

Katar krizinin arkasında ABD Başkanı Trump’ın Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret bulunuyor. Kriz sonrası Trump’ın yaptığı açıklamada bunu destekler nitelikte.

Ziyaretim işe yaradı diyen ABD Başkanı Trump, Körfez krizi ile ilgili “Ortadoğu’ya ziyaretim sırasında, radikal ideolojinin daha fazla fonlanmaması gerektiğini söyledim. Liderler Katar’ı işaret etti.” ifadelerini kullandı.

Katar’a atılan bu suçun ABD eliyle geldiği Trump’ın açıklamasıyla tescillenmiş oluyor. Terör bahanesiyle Katar’ı hedefe koyan ABD’nin terör sicili ise oldukça kabarık

EL KAİDE

Özellikle 11 Eylül olayları sonrası ortaya çıkan çelişkili bilgiler sonrası Usame Bin Ladin’in bir zamanlar CIA ajanı olduğu gündemi oldukça uzun bir süre meşgul etti. Hatta Wikileaks kurucusu Assange açık bir şekilde El Kaide’yi CIA kurduğunu açıklamıştı.

DAEŞ

El Kaide’de olduğu gibi DAEŞ konusunda da ABD parmağı olduğu kamuyounda ciddi bir şüphe. ABD birçok kez sözüm ona yanlışlıkla DAEŞ’e silah vermişti.

Gündemde olan bu iddiayı destekleyen en ciddi açıklama ise ABD’nin yeni başkanı Trump’tan gelmişti. Trump seçim döneminde yaptığı bir mitingte “DAEŞ’i Obama kurdu, hilekar Hillary de buna yardımcı oldu” demişti.

PKK/PYD

ABD’nin terör sevgisi El Kaide ve DAEŞ’le de sınırlı değil. Terör örgütlerini fonlamaktan kaçınmayan ABD, yıllardır PKKPYD’ye açıkça destek veriyor. Türkiye’de yakalanan ve ele geçirilen birçok teröristin üzerinde ABD yapımı silahlar çıkıyor.

Son zamanlarda PKK/PYD’ya destekte sınıf atlayan ABD, kendi kurduğu terör örgütü DAEŞ’e karşı yine kendi desteklediği terör örgütü PYD’yi kullanmak için teröristlere maaş ve ağır mühimmat desteği veriyor.

ABD’nin teröre ve teröriste verdiği desteğin açıkça ortada olmasına rağmen tüm dünya ABD’ye sessiz kalıyor. Hatta bugün körfez ülkeleri komşusu Katar’a ABD’nin lafıyla teröre destek suçundan ambargo uyguluyor.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

harita

AA’nın deşifresi Pentagon’u çıldırttı

ABD Savunma Bakanlığı, Anadolu Ajansı’nın Suriye’de konuşlu ABD askerlerinin yerlerini yayınlanmasına tepki gösterdi. Anadolu Ajansı, …

1 Yorum yapıldı

  1. halihazırda şu an pkk nın suriye koluna silah gönderen ve bunu tüm dünyaya ilan etmekte sakınca dahi görmeyen abd nin başka ülkeleri terör destekçiliğiyle suçlaması zorbalıktan başka hiçbir şeyle açıklanamaz hem suçlu hem güçlü olmak tam da budur işte.. abd dünyanın en büyük zorbasıdır ve zorbalarla baş etmenin tek yolu vardır milli menfaatlere odaklı duygusallıktan uzak akılcı ve kurnaz bir siyaset ve cesaret.. abd katar hamlesiyle haması köşeye sıkıştırıp, iranı ablukaya alıp, artık kendi menfaatlerini önceleyen ve bağımsız politikalar izleyen türkiyeyi de 15 temmuz girişimindeki gibi tekrar kendi yörüngesine sokacağını ve bölgedeki ileri karakolu israili rahatlatacağını yani bir taşla pek çok kuş vuracağını düşünüyorsa daha derinlikli taktiklere ihtiyacı var demektir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir