Anasayfa / GENEL / Hainler çözülüyor; darbeyi FETÖ yaptı
akinozturk

Hainler çözülüyor; darbeyi FETÖ yaptı

FETÖ’den yargılanan Darbeci Kurmay Albay Osman Kardal savunmasında, “Darbeyi FETÖ’nün yaptığını düşünüyorum” dedi.

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahı’nda yaşanan eylemlere ilişkin davada, sıkıyönetim mesajlarında ismi ve imzası bulunan eski Piyade Kurmay Albay Osman Kardal savunma yaptı.

Mahkeme Başkanı Oğuz Dik’in “Darbeyi kimin yaptığını düşünüyorsun?” sorusuna eski Kurmay Albay Kardal, “FETÖ yapmıştır. Bunlara emir komuta içinde giren de var. Bir de işin içinde kendisini bulanlar var. Onlar yapmıştır, daha doğrusu onlara yaptırılmıştır. Bunun açığa çıkarılması gerekiyor. Darbenin içinde yer almış isim olarak bildiğim kimse yok.” cevabını verdi.

Kardal, darbe girişiminden önce Genelkurmay Başkanlığında kritik bir şubede bulunduğunu söyledi.

Bu göreve getirilmeden önce hakkında “hassas kaynak araştırması” yapıldığını söyleyen Kardal, bu güvenlik çalışmasını davanın sanıklarından eski General Amiral Şube Müdürü Cemil Turhan tarafından da yürütüldüğünü ifade etti.

Darbeyi desteklemediğini, 15 Temmuz akşamı silah kullanmadığını öne süren Kardal, gece boyunca harekat merkezinden durumu anlamaya çalıştığını söyledi.

Sözde Yurtta Sulh Konseyi üyeliğini de kabul etmeyen Kardal, söz konusu oluşumla ilgili bilgisinin bulunmadığını savundu.

Darbe girişiminin yaşandığı gece askeri birliklere gönderilen illegal emir mesajlarından haberinin olmadığını, söz konusu mesajların başkaları tarafından gönderilmiş olabileceğini öne süren Kardal şöyle konuştu;

“Adım ve makamım kullanılarak şahsıma komplo kurulmuştur. Harekat merkezinden çekilmiş, hazırlanmış bir evrak yoktur. Silah Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi dışında başka bir bilgisayardan benim adıma çekilmiştir. Şehit ailelerine saygım sonsuz. Herkese Allah’tan rahmet diliyorum. Ben bir gram mesaj, bir emir verdiysem cezalandırılmaya hazırım.”

Aynı biriminde görevli Yüzbaşı Sedat Taşkın’a darbe yapılacağını söylediği iddia edildiğini aktaran Kardal, “Taşkın’ın ifadesinde böyle bir husus yer almamaktadır. Suriye’de ihdas edilecek güvenlik bölgesi kapsamında yapılacak çalışmaları gözlemlemesi için görevlendirmiştim.” ifadelerini kullandı.

İddianamede darbeyi önlemeye yönelik girişimde bulunmadığına dair tespit yapıldığını aktaran Kardal şu ifadeleri kullandı;

“Bu iddia mesnetsizdir. Gece boyunca yanımdaki vardiya amiri Albay Armağan Ustael’i esir aldığım iddia edilmektedir. Hiçbir zaman kendisi esir alınmadı. Birilerinin esir alındığına dair fotoğraf yoktur. Görüntüler bir kanıt ise esir aldığını iddia eden Ustael’in beyanları gerçeği yansıtmamaktadır.”

Genelkurmay’da yaşanan çatışmaları terör saldırısına karşı Özel Kuvvetler Komutanlığı personelince alınan önlemler olarak düşündüğünü öne süren Kardal, “Biz olayı böyle düşününce savcılık bizi yalancılıkla suçluyor.” dedi.

DARBEYİ FETÖ YAPMIŞTIR

Savunmasını tamamlamasının ardından sanık Kardal’ın çapraz sorgusuna geçildi.

Mahkeme Başkanı Oğuz Dik’in “Darbeyi kimin yaptığını düşünüyorsun?” sorusuna Kardal, “FETÖ yapmıştır. Bunlara emir komuta içinde giren de var. Bir de işin içinde kendisini bulanlar var. Onlar yapmıştır, daha doğrusu onlara yaptırılmıştır. Bunun açığa çıkarılması gerekiyor. Darbenin içinde yer almış isim olarak bildiğim kimse yok.” cevabını verdi.

Dik’in, çekilen sıkıyönetim mesajlarının ordu karargahlarına, kolordu karargahlarına dahi gittiğini hatırlatarak, buradaki devre arkadaşlarından birinin mesajla ilgili arayıp aramadığını sorması üzerine Kardal, “Hayır. Hiç kimse aramadı. Bizi bir kuvvet komutanı da aramadı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avukatı Hüseyin Aydın’ın, sıkıyönetim mesajlarında imzası bulunan Mehmet Partigöç’ü tanıyıp tanımadığını sorması üzerine Kardal, Partigöç ve Cemil Turhan’ı tanıdığını ifade etti.

Kardal, her mesaj geldiğinde askeri hattan bu kişilerin makamlarını aradığını ancak ikisine de ulaşamadığını iddia ederek, eksi üçüncü katta oldukları ve çekmediği için cep telefonundan aramadığını söyledi.

Başkan Dik’in, askeri hattan niye cep telefonlarını aramadığını sorması üzerine de Kardal, “Bizim orada cep telefonunu arama yeri var. Aklıma gelmedi açıkçası.” diye konuştu.

Osman Kardal, Genelkurmay Harekat Merkezi’nden diğer kuvvetlerin harekat merkezlerini de aradıklarını ifade ederek, “Aradığımızda cevap veren olmadı. Doğru dürüst telefona çıkan olmadı. Bizi geçiştirdiler. Özellikle Hava ve Kara Kuvvetleri harekat merkezi aradığımızda cevap vermediler veya geçiştirdiler.” ifadelerini kullandı.

Yoğunluktan dolayı dışarıdan gelen telefonlar nedeniyle harekat merkezleriyle görüşmelerinin de çok mümkün olmadığını savunan Kardal, “Sivillerden tutun da Rusya’dan Azerbaycan’a kadar herkes aradı.” dedi.

Avukat Aydın’ın, Türkiye’deki birliklerin hangilerinden arandığını sorması üzerine, İncirlik’ten de arandığını, gece 24.00’ten sonra telefon yoğunluğunun azaldığını öne sürdü.

PERSONELE ‘AİLELERİ ENDİŞELENİR’ DİYE TELEFON İZNİ VERMEDİK

Kardal, Harekat Merkezi’ndeki personelin ailelerini aramasına niye izin vermediğinin sorulmasına karşılık, ailelerde panik ve endişe oluşturmasın diye aratmadığını, başka bir maksadı olmadığını iddia etti.

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir