Anasayfa / GENEL / Teröristbaşını ABD’de köşeye sıkıştıran gelişme
fetos-abd

Teröristbaşını ABD’de köşeye sıkıştıran gelişme

Türkiye ile ABD arasındaki finansal işbirliğin çerçevesi genişlerken, ‘paralel’in Amerika’yla olan para trafiği de kıskaca alınıyor.


Türkiye ile ABD arasındaki finansal işbirliğinin çerçevesi genişliyor. 3 yıl önce Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile kara para aklama ve terörün finansmanını önleme anlaşmasına imza atan iki ülke arasında şirket bilgi değişiminde de ‘otomatik’ dönem başlıyor.

Böylece paralel yapının finansman kaynaklarının kıskaca alınarak gözler önüne serilmesi sağlanacak. Yapılan anlaşmaya göre Türk şirketlerinin ABD’deki hesap bilgileri hakkında Maliye bilgi sahibi olacak. Eğitim faaliyetlerinin de yer aldığı şirketlere ilişkin firmaların bazı hesap bilgilerine erişim sağlanabilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile ABD arasında imzalanan finansal bilgi değişimi yapılmasını öngören anlaşmaya göre Türk finansal kuruluşlarının ABD’li hesap sahipleri hakkında belirli bilgileri tespit edilerek GİB’e yıllık olarak bildirilecek. İdare de bu bilgileri ABD’ye iletecek.

HESAP BİLGİLERİ GÖRÜLEBİLECEK

ABD Gelir İdaresi (IRS) ise kendi finansal kuruluşlarındaki Türkiye’de ikamet eden hesap sahiplerine ilişkin belirli bilgileri Türkiye’ye bildirecek. Bu sayede hem MASAK hem de GİB, yurt dışındaki Türk şirketleri ile vergi kaçıran patronların izini daha rahat sürebilecek. Söz konusu adımın paralel yapının finansman kaynaklarının ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalara da katkı sağlayacağını belirten Maliye’den üst düzey bir yetkili, kanuna aykırı işlemlerin tespitinin daha kolay hale geleceğini söyledi. Maliye yetkilisi eğitim adı altında yürütülen ticari faaliyetlere ilişkin bilgilerin elde edilebileceğini kaydetti. Türkiye ile ABD arasında imzalanan anlaşma kapsamında raporlama yapılacak bilgiler arasında öncelikli olarak hesap sahibinin adı, adresi, vergi kimlik numarası, hesap numarası, hesabın kapatılmasından önceki bakiye miktarı, ödenen veya alacaklandırılan toplam brüt tutar görülebilecek.

DÜZENLİ BİLGİ DEĞİŞİMİ

Türkiye ile ABD arasında ‘Genişletilmiş Bilgi Değişimi Yoluyla Uluslararası Vergi Uyumunun Artırılması Anlaşması’ geçen hafta Ankara’da imzalandı. Türkiye adına Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk ile ABD adına Büyükelçi John R. Bass tarafından imzalanan anlaşma ile vergi kayıp ve kaçağı ile etkin şekilde mücadele edilmesi ve vergiye gönüllü uyumun artırılması bakımından iki ülke arasındaki işbirliğinin kuvvetlendirilmesi amaçlanıyor. Anlaşma kapsamında değiştirilecek bilgilerin türü ve değiştirme zamanını önceden belirleyen taraflar, düzenli bilgi değişiminde bulunacak. İmzalanan anlaşma ile vergi kayıp ve kaçağıyla etkin mücadele edileceğini aktaran Maliye kaynakları, vergiye gönüllü uyumun artırılması açısından iki ülke arasındaki işbirliğinin kuvvetlendirilmesinin amaçlandığını söyledi. Anlaşma TBMM’de onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

TERÖRÜN FİNANSMANINA MERCEK

Türkiye ile Amerika arasında istihbarat paylaşımı içeren mutabakat zaptı da 3 yıl önce imzalanmıştı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile ABD’nin ilgili otoritesi arasında bilgi değişimlerini içeren mutabakat zaptı ile mali istihbarat paylaşımı yapılabiliyor. ABD ile yapılan anlaşmanın bilgi değişimi, ortak çalışma, kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadeleyi içerdiğini belirten üst düzey bir ekonomi yetkilisi “Yıllardır bu anlaşmanın yapılması için çalışmalar yürütülüyordu. Terörün finansmanına karşılıklı istihbarat paylaşımı ile destek verilecek. ABD’nin Türkiye’ye destek verecek olması önemli. ABD yönlendirici ülke olduğu için diğer ülkelerle yapılan görüşmelere de katkı sağlayacaktır” dedi. Mutabakat çerçevesinde, yetkili makamlar, kendi ülkesinin yasalarının izin verdiği ölçüde ve kendi politika ve prosedürlerine uygun olarak, diğer yetkili makamın talebi üzerine kara para aklama, terörizmin finansmanı veya ilgili suçların analizine ve incelenmesine yönelik finansal ve diğer bilgileri sağlıyor.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

feto2

Teröristbaşının şifresi çözüldü

Teröristbaşı Gülen’in 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde Amerikan gazetesine verdiği röportajında kullanılan fotoğrafın şifreleri çözüldü. …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

1 Yorum yapıldı

  1. emperyalistlerin içerdeki tüm Truva atlarının sonu hüsran olacak. Bu çok önemli bir anlaşma, çok büyük bir darbe Amerika son seçimde de Ak partisiz bir denklem kurulmayacağını anlayınca küçük taşeronları olan pkk yı da fetö yüde sattı.Her zaman yaptığı gibi kaybedenlerle değil kazananla anlaştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir