Anasayfa / GENEL / Terör örgütüyle ortaklığı deşifre olan ABD o sorudan bakın nasıl kaçtı?
toner3

Terör örgütüyle ortaklığı deşifre olan ABD o sorudan bakın nasıl kaçtı?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’nin sitesinde, “PYD’nin PKK’nın (KGK) kolu olarak geçtiği” konusunda, “Konuşamam” dedi.


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’nin (NCTC) sitesinde, “PYD’nin PKK’nın (KGK) kolu olarak geçtiği ve 2015’te bu ifadenin çıkarıldığı” konusunda, “Bu internet sitesi ya da kurumun PYD’yi nasıl sınıflandırdığı konusunda konuşamam” dedi.

Irak’ın kuzeyindeki Kürt bölgesi lideri Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’ın haberine göre; Toner, günlük basın toplantısında, Suriye’de çatışmaların 27 Şubat’ta durdurulmasına yönelik ABD ile Rusya anlaşması ile PYD hakkındaki soruları cevapladı.

TÜRKİYE’YE ÇAĞRI

ABD ile Rusya arasında Suriye’de çatışmaların durdurulmasına yönelik anlaşmaya herkesin uymasını isteyen Toner, bir soru üzerine Türkiye’ye de sınır ötesinden top atışlarını durdurmaları yönünde çağrıda bulunduklarını belirtti.

Toner, “Türkiye’nin PKK ve meşru müdafaası ile ilgili endişelerini anlıyoruz ama sınır üzerinden top atışlarını durdurması çağrısı yapıyoruz. YPG’ye de Halep ve civarındaki eylemlerinin açıkça durumu daha da kötüleştirdiği ve zarar verdiğini söyledik” dedi.

‘ESAD’LA İŞBİRLİĞİ’ SORUSU

Toplantıda Toner’e, “Beşar Esad’ın üst düzey danışmanlarından Buseyne Şaban’ın geçen hafta yaptığı bir konuşmada, rejimin PYD’yi müttefik olarak gördüğü” yönündeki ifadeleri hatırlatılarak, “PYD’nin rejimle işbirliği yaptığına inanıyor musunuz?” şeklinde bir soru da yöneltildi.

Mark Toner, “Açıkçası ben hüküm veremem. YPG’nin Halep civarında zarar veren ve toprak ele geçirmeye dönük bazı hareketliliğini gördük. Fakat YPG’nin bazı gruplarının, Suriye’nin kuzeydoğu bölgesinde DAEŞ’e karşı etkili bir biçimde savaştığını ve DAEŞ’in kontrol ettiği bölgeleri ele geçirdiği konusunda çok açık olduk” dedi.

PYD-PKK İLİŞKİSİ

Toner, ABD hükümetinin terörle ilgili elde ettiği tüm istihbaratı bir araya getiren ve analiz eden ana kuruluşu Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’nin (NCTC) 2014 yılına ait bir belgede PYD’nin, PKK’nin (KGK) kolu olduğunu fakat 2015’te bu ifadenin çıkarıldığına dair haberlere ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

“Dışişleri Bakanlığında resmi olarak ‘yabancı terör grubu’ tanımlaması için bir süreç vardır. Bu, bizim bir grubu nasıl yabancı terör örgütü olarak tanımlamamız için altın standardımızdır. Bu internet sitesi ya da kurumun PYD’yi nasıl sınıflandırdığı konusunda konuşamam.”

“İNCİRLİK’İ KAPATIRIZ” AÇIKLAMASINA YANIT

Toner, ayrıca, Cumhurbaşkanlığı danışmanlarından Şeref Malkoç’un “ABD’ye İncirlik’i kapatırız” yönündeki açıklamalarını değerlendirdi.

Toner, “Defalarca söylediğimiz gibi Türkiye’nin İncirlik’i kullanmamıza izin vermesinden çok memnunuz. DAEŞ’e karşı etkin biçimde savaşan gruplara hava desteği vermemizi sağlıyor. Bu açıklamayı biliyorum. Bizim için endişe olduğunu düşüneceğimiz bir devamı geldiğini görmedik. İncirlik’i kullandığımız için çok memnunuz fakat daha fazla bu konuda konuşmayacağım” dedi.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

kk2

KK ile PKK aynı yalanı söylüyor

PKK elebaşısı Mustafa Karasu ile Kılıçdaroğlu aynı ağızdan konuşarak 15 Temmuz’u değil, OHAL’in ilan edildiği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir