Anasayfa / GENEL / Terör medyasına sahip çıkan ABD’den terör örgütüne de destek açıklaması
teror-abd

Terör medyasına sahip çıkan ABD’den terör örgütüne de destek açıklaması

CENTCOM’un (ABD Merkezi Kuvvetler) komutanı Orgenaral Lloyd Austin “Birliklerimiz Rojava’da DAEŞ’e karşı YPG’ye yardım etti” diyerek PKK’ya verdikleri desteği itiraf etti. PKK’ya destek veren ABD’nin, Star Medya Grup Başkanı Murat Sancak’a silahlı saldırı sonrasında bir kınamada bile bulunmayıp, iki camı kırıldı diye Hürriyet gazetesine desteğe koşması daha bir net anlaşılıyor. Teröre destek veren ABD, teröre destek veren Aydın Doğan, terör partisi HDP ve terör örgütü PKK. Resim çok net.. İşte ABD’nin PKK’ya desteğiyle ilgili Yeni Şafak’ta çıkan çarpıcı haber:


ABD’li komutandan PKK itirafı Basında, son iki ayda 100’e yakın polis ve askerimizi şehit eden PKK’ya Batılı güçler tarafından bomba eğitimi verildiğini yazılmasının ardından ABD Büyükelçiliği ve YPG’den panik halinde peş peşe yalanlama geldi.

abd3

EĞİTİMLER DOĞRULANDI

ABD’li Orgenaral Austin ise, “Birliklerimiz Rojava’da DAEŞ’e karşı YPG’ye yardım etti” dedi. Durumu düzeltmek için YPG devreye girdi; “ABD özel kuvvetleri Kobani’ye girmedi” açıklamasında bulundu. Bu görüntü, “İttifak panikledi” şeklinde yorumlandı. Yeni Şafak, 12 Eylül 2015’te PKK’nın güvenlik güçlerine yönelik saldırılarında yeni taktikler geliştirdiğini ve bu taktikleri Batılı devletlerin Suriye’deki kamplarda YPG asayiş birimlerine verilen eğitimlerde pekiştirdiğini yazmıştı.

“Bomba Koalisyonu” manşetiyle yayımlanan haberde başta ABD olmak üzere Almanya, Fransa ve Kanada’nın bu eğitimlerde başı çektiği vurgulanmış, Suriye’deki yerel kaynaklar da bu eğitimleri doğrulamıştı.

BÜYÜKELÇİLİKTEN GARİP AÇIKLAMA

Haberin yayımlanmasından 2 gün sonra ABD Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından garip bir açıklama yapıldı. Büyükelçilik, “Yeni Şafak ve bazı medya kuruluşları, Kuzey Suriye’deki ABD ve koalisyon eylemleri hakkında asılsız haberler yayınlamıştır. Haberdeki, ‘ABD’nin DAEŞ’e karşı savaş kılıfıyla eğitim veren teröristleri Türkiye’ye yolladığı’ imaları gerçek dışıdır. Gerçek şudur: ABD ve Türkiye DAEŞ’e karşı omuz omuza mücadele veren ortaklardır. Aksi yöndeki iddialar, Türkiye’nin koalisyonun tam üyesi olarak gerçekleştirdiği eylemlerle çelişmektedir” ifadelerini kullandı. Bu açıklamadan 3 gün sonra ise ABD özel kuvvetlerinin YPG’ye verdiği destek bizzat ABD tarafından doğrulandı.

ABD TİMLERİ DE ORADA

ABD Merkezi Kuvvetler (CENTOM) Komutanı Orgenaral Lloyd Austin, Senato Silahlı Kuvvetler Komisyonu’nda verdiği brifingde, “ABD komando timleri Rojava’ya giderek DAEŞ’e karşı savaşta YPG’ye yardım etti” dedi. Bazı kaynaklar, Amerikan özel kuvvetlerinin YPG güçlerine taktik ve danışmanlık hizmeti verdiğini açıkladı. Sputnik’e konuşan YPG Sözcüsü Redur Halil ise ABD askerlerinin Kobani’ye girmediğini, kendilerinin de bu yönde bir taleplerinin olmadığını savundu.

Halil, DAEŞ ile mücadelede ABD ile iyi ilişki içinde olduklarının da altını çizdi. YPG’nin ABD’den özel birliklerle ilgili bir talebinin olmadığını iddia eden Halil, “Şimdiye kadar ABD askerlerinin YPG güçlerini eğitmesi konusunda da herhangi bir talebimiz olmadı” dedi.

SURİYE PKK’NIN TARLASI

Terörle mücadele eden Türkiye’nin, PKK’ya yönelik operasyonlarının en hareketli günlerinde yapılan bu açıklamalar soru işaretlerini beraberinde getirdi. Kandil’den görevlendirilen PKKlı üst düzey teröristlerin yönettiği YPG, KCK yapılanmasına bağlı olarak görev yapıyor.

Terör örgütünün Suriye yapılanması olan ve Türkiye’deki terör hücreleriyle güçlü bağlantıları bulunan YPG, güvenlik kaynaklarına göre PKK’nın sadece isim değiştirmiş hali. 7 Haziran seçimlerinden sonra terörü tırmandıran ve alışılmış terör saldırılardan farklı bir taktik geliştiren PKK daha çok tuzaklı bombalarla asker ve polise saldırıyor. Uzmanlar, PKK’nın bu taktik gelişimini Suriye’deki YPG kamplarında tamamladığını vurguluyor.

PKK’YA DEVLET TECRÜBESİ

Azez-Mare arasındaki bölgede Suriyeli muhalifler ile DAEŞ arasındaki çatışmalar da şiddetini koruyarak devam ediyor. Koalisyon uçaklarının DAEŞ’e yönelik etkili hava saldırıları yaptığını belirten muhalif kaynaklar, “Haftalar önce koalisyon bize etkili saldırıların başlatılacağını taahhüt etti ancak başlayan bir şey yok. YPG’ye alan açarak PKK’ya devlet tecrübesi kazandırıyorlar” ifadelerini kullandı.

YPG ile PKK arasında hiçbir farklılık yokken, hatta aynı örgütün farklı ülkelerdeki yapılanmaları iken “terörizme karşı mücadele ettiğini” iddia eden ABD’nin terör örgütlerine destek verdiğini açıklaması ülkenin kuzey bölgelerinin PKK’ya teslim edilip burada büyük bir koridor kurulacağı iddialarını güçlendirdi.

CİZRE’Yİ KOBANİ’YE BENZETTİLER

Uluslararası güçlerin DAEŞ’e karşı kullanılması için YPG’ye teslim ettiği silahların önemli bir kısmı da Türkiye’ye geçirilerek çatışmalarda kullanıldı. Özellikle Cizre’de “özerklik” ilan edilmesinin ardından meydana gelen çatışmaları YPG’li teröristlerin organize ettiği belirlenmişti.

Cizre’deki çatışmaların sona ermesinin ardından güvenlik güçleri yaptığı incelemelerde, Suriye sahasındaki çatışma ortamına benzer görüntülerle karşılaştı. Özellikle bina içlerine açılan tünellerden ulaşımın sağlandığı ve binalarda açılan siperlerden halka ve güvenlik güçlerine ateş edildiği belirlendi.

“EL KAİDE DE DAEŞ’E KARŞI SAVAŞIYOR”

Uzmanlar, ABD’nin YPG’ye yönelik son hamlesinin PKK’nın taktik ve stratejisine fayda sağlayacağını vurguluyor. Yeni Şafak’a bilgi veren bir yetkili, “Taliban şu anda DAEŞile savaşıyor. DAEŞ-el Kaide arasındaki çatışmalar çok şiddetli geçiyor. Türkiye, DAEŞ’e karşı Kaide’ye yardım etse ABD’nin tepkisi ne olur? Durum aslında tam olarak bu” dedi.

YPG’Lİ CİVAN İTİRAF ETTİ

PKK’nın Suriye kolu PYD’nin askeri kanadı YPG, Suriye’nin kuzey bölgelerinde kurduğu kantonları korumak için ‘Asayiş’ isimli silahlı bir birlik kurmuştu. ‘YPG-Asayiş’ güçlerinin sorumlusu Civan İbrahim, 10 Eylül tarihinde Reuters’e yaptığı açıklamada iki aydır Batılı askeri uzmanların YPG militanlarına eğitim verdiğini söyledi. İbrahim’e göre batılı devletler tarafından Suriye içinde verilen eğitimler arasında bombalı araç ve tuzaklı bombalarla saldırı taktikleri de var.

 

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

kk2

KK ile PKK aynı yalanı söylüyor

PKK elebaşısı Mustafa Karasu ile Kılıçdaroğlu aynı ağızdan konuşarak 15 Temmuz’u değil, OHAL’in ilan edildiği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir