Anasayfa / GENEL / Tarihi ziyarette Esed’in fermanı yazıldı!
obama-erdogan1

Tarihi ziyarette Esed’in fermanı yazıldı!

Washington ziyaretini sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şu dakikalarda ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray bahçesinde ortak basın toplantısı düzenledi.

“Rose Garden”daki (Gül Bahçesi) basın toplantısı sırasında, Erdoğan ve Obama’nın açıklamalarının ardından liderler gazeteciler tarafından yöneltilen dört soruyu yanıtladı.

ABD Başkanı Obama, “Esed’in içinde olmadığı demokratik bir geçiş süreci için çaba göstermeye devam edeceğiz. Esed’in gitmesi konusunda kararlıyız” dedi.

Beyaz Saray Kabine Salonu’nda basına kapalı olarak yaklaşık 2.5 saat görüşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama, görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenledi.

Obama, konuşmasına, “Arkadaşım Başbakan Erdoğan’ı Beyaz Saray’da tekrar ağırlamaktan mutluluk duyuyorum” sözleriyle başladı. Obama, ziyaretin kendisine, 4 yıl önce Türkiye’de, Erdoğan ve Türk halkının gösterdiği “olağanüstü ev sahipliğine” bir yanıt verme imkanı sağladığını ifade etti.

Barack Obama, Afganastin’da iki ülkenin askerlerinin cesaret içinde bir arada çalıştığını, iki ülkenin de İran’ın nükleer silaha sahip olmasını ve bölgede silahlanma yarışını tetiklemesini istemediklerini belirtti.

Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme sürecine değinen Obama, bunun hem Türk, hem İsrail halkının çıkarına olduğunu ve bağımsız bir Filistin devleti dahil olmak üzere iki devletli çözüm konusunda ilerleme sağlanması noktasında kendilerine yardım edeceğini vurguladı.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımı genişletme kararı aldıklarını bildiren Obama, son 4 yıl içinde ABD’nin Türkiye’ye ihracatının ikiye katlandığını ve ticaretin çok arttığını söyledi. Obama, “AB ile yeni ticaret ve yatırım konusuyla ilgilenirken, Türkiye ile ekonomik bağlarımızı da derinleştireceğimizi vurgulamak istiyorum. Dolayısıyla iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımı artırmaya odaklanan üst düzey bir komite kuruyoruz ” diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin son yıllardaki gelişmesine işaret eden Obama, “Bence bu dikkate değer ve Başbakan Erdoğan yaptığı bazı reformlar dolayısıyla takdir edilmeyi hak ediyor” ifadesini kullandı.

Açıklamasında teröre karşı her zaman Türkiye’nin yanında olduklarını da belirten Obama Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırılar için baş sağlığı dileğinde bulundu.

Obama, “Esed rejimi üzerindeki baskıya ve muhalefetle çalışmaya devam edeceğiz. Esed’in içinde olmadığı demokratik bir geçiş süreci için çaba göstermeye devam edeceğiz. Esed’in gitmesi konusunda kararlıyız. Esed’in ortaya koymuş olduğu, çözüme olanak vermeyen şiddet bitmeli. Suriye konusunda Türkiye ile yakın çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Obama, Türkiye’nin önümüzdeki günlerdeki Cenevre görüşmelerinde Suriye’de tarafların bir araya getirilmesinde önemli rol oynayacağını söyledi.

Dostlarımızı tehdit ediyor

ABD Başkanı Obama, Suriye’de kimyasal silah kullanımıyla ilgili iddialar konusunda, “Diplomatik ve askeri olmak üzere ilave adımların atılması seçeneklerini saklı tutuyoruz. Çünkü Suriye’deki kimyasal silahlar bizim, müttefiklerimizin, dostlarımızın ve komşuların da uzun dönemde güvenliğini tehdit ediyor” dedi.

Çözüm sürecine destek

Obama, çözüm sürecine de destek verdiklerini ifade ederek, “Türkiye’yi çok uzun süredir rahatsız eden PKK şiddetine yönelik tarihi ve barışçıl çözüm arayışları konusunda siz ve Türk halkının cesaretine yönelik takdirlerimi iletmek istiyorum. ABD, Türkiye’nin uzun süredir güvenliği sağlama noktasındaki arayışında yanında durmaktadır. Türkiye’nin hukukun üstünlüğü, iyi yönetim ve insan haklarını muhafazasına yönelik çabalarını destekleyeceğiz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’de kanlı sürecin sonlandırılması, halkın meşru taleplerini karşılayan yeni bir yönetimin inşası konusunda ABD ile tam bir mütabakat içindeyiz” dedi.

ERDOĞAN: TAM MUTABAKAT İÇİNDEYİZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Suriye’de kanlı sürecin sonlandırılması, halkın meşru taleplerini karşılayan yeni bir yönetimin inşası konusunda Türkiye’nin ABD ile tam bir mütabatak içinde olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan, “Muhalefetin desteklemesi ve Esed’in gitmesi, Suriye’nin terör örgütlerinin faaliyet sahası olmasının engellenmesi, kimyasal silahların kullanılmasının engellenmesi, bütün azınlıkların güvenliklerinin temin edilmesi öncelikli olarak önem arz etmektedir” dedi.

“Şu anda bizler uluslararası camianın Suriye konusundaki hassasiyetini görmek istiyoruz” diye konuşan Erdoğan, Suriye sorununun çözümü konusunda, Rusya’nın ve Çin’in işin içinde bulunmasının önemli olduğunu, onların katılımının süreci hızlandıracağını, uluslararası camianın baskısının da önem arz ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Suriye’yi diktatörlükten kurtarmak istediklerini, bunun demokrasiye inanmış tüm ülkelerin ortak sorunu olduğunu, bunu başarmak için gayretlerini sürdüreceklerini ifade etti.

Suriye’ye yardımlar devam edecek

Başbakan Erdoğan, Suriyelilere yapılan insani yardımın 1,5 milyar dolara ulaştığını, “açık kapı politikasıyla” yardımları devam ettireceklerini bildirdi.

“Ziyaretim barışa katkı sağlayacak”

Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine yönelik saldırıda hayatını kaybeden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve bir ABD vatandaşı için tazminat ödenmesi noktasında, İsrail Hükümetiyle çalışmaların devam ettiğini de ifade eden Başbakan Erdoğan, “Gazze’ye yapacağım ziyaretin gerek İsrail-Filistin barışına gerekse Filistin’in ittifakına önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, haziran ayı içinde Gazze’ye ziyaretinin söz konusu olduğunu, Batı Şeria’ya da gideceğini bildirdi.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

feto-abd

ABD kararını verdi; game over Feto!

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir