Anasayfa / ANALİZ / Taraf’ın patronu aylar evvel Sarıgül’le niçin görüştü?
taraf-sarıgül1

Taraf’ın patronu aylar evvel Sarıgül’le niçin görüştü?

MEDYAGÜNDEM- Taraf’ta Ahmet Altan ve Yasemin Çongar’ın sürpriz istifası daha çok su kaldıracak görünüyor. İstifayla Mustafa Sarıgül arasındaki “derin bağı” günlerdir deşifre ediyoruz.

taraf-sarıgül

Adı derin mahfillerde Ak Parti’ye karşı siyaset sahnesine sürüleceği yönünde iddialarla gündeme gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün Taraf operasyonundaki rolüne dair çarpıcı bir detayı daha açıklıyoruz.

Taraf’ta Ahmet Altan ve Yasemin Çongar’ın istifasından aylar önce 21 Eylül 2012 tarihli SABAH Gazetesi’ndeki köşesinde, Mahmut Övür şu kulisi paylaştı:

“Bu açıdan en ilginç gelişme ise Taraf’ın sahibi Başar Aslan’ın bir tv projesi nedeniyle Sarıgül’le özel görüşmesi… Acaba o görüşmede İstanbul seçimleri, o seçimde liberaller ve BDP’nin desteği konuşuldu mu?”

İlginçtir, Başar Aslan 10 Eylül 2012 tarihinde t24 sitesine bir röportaj verdi. (Linki için tıklayın) Ekonomi Gazetesi çıkartacaklarını gazetenin genel yayın yönetmeninin Mehmet Altan olacağını ve televizyon kanalı kuracaklarını söyledi. Mahmut Övür de bu haberden 11 gün sonra “Taraf’ın sahibi Başar Aslan’ın bir tv projesi nedeniyle Sarıgül’le özel görüşmesi oldu” diye yazdı.

Kulislerde Altan’ın istifasıyla konuşulan ve Taraf yazarı Erol Katırcıoğlu’nun Akşam’a verdiği röportajda deşifre ettiği, Sarıgül ayrıntısı da önemli. Katırcıoğlu Altan ve Çongar’ın istifasıyla Sarıgül arasında bir ilişki olduğuna dair açıklama yapmış, Sarıgül’ün ya büyükşehir belediyesi ya da CHP’nin başına geçmek  gibi bir niyeti olduğu, bu nedenle de Taraf gibi bir gazeteyi  satın alarak veya Başar’la anlaşma yaparak o gazetede etkinliğini artırmak istediği buna karşılık istifa sürecinin yaşandığı spekülasyonlarının yapıldığını anlatmıştı.

Sarıgül’ün Taraf’la flörtü anlaşılan uzun süredir devam ediyordu, Altan ve Çongar’ın istifasıyla su yüzüne çıktı.

Bu arada Sarıgül bugün Hürriyet Kelebek ekinde Cengiz Semercioğlu’na verdiği röportajda, Taraf’la ilgisini olmadığını, Başar Aslan’ı da bir ya da iki kere gördüğünü açıkladı. Mahmut Övür’ün “Mustafa Sarıgül Başar Aslan ile görüştü” diye yazarken, Mustafa Sarıgül, “Onu da bir ya da iki kere görmüşümdür. Başar Bey’e de ayıp bu yapılan. Ne benim kendilerinden öyle bir talebim oldu, ne de onun…” diyor. Övür’ün aktardığı kulise göre Mustafa Sarıgül Başar Aslan ile karşılıklı görüşmüş. Ama Mustafa Sarıgül sanki tesadüfen karşılaşmışlar, birbirlerini uzaktan görmüşler gibi bahsediyor.

Rahmi Koç’un “kankası” Sarıgül, Semercioğlu’na önümüzdeki ay ABD’de Obama işe randevusu olduğunu da söyledi.

Sarıgül’ün Taraf’la ilgili sözleri şöyle:

————————————————————————————————————————–

–  “Taraf gazetesinde yaşanan istifalarda Mustafa Sarıgül’ün etkisi var” iddiasına ne diyorsunuz?

– Bu asılsız iddiayı Prof. Erol Katırcıoğlu ortaya attı. Dün de telefon açıp özür diledi benden. Bugün de düzeltme var köşesinde… Taraf’la uzak yakın hiçbir alakam yok. Ahmet Altan’ı da hayatımda bir kere gördüm.

–  Gazetenin patronu Başar Aslan’ı tanır mısınız?

– Onu da bir ya da iki kere görmüşümdür. Başar Bey’e de ayıp bu yapılan. Ne benim kendilerinden öyle bir talebim oldu, ne de onun…

–  Bu iddianın ortaya atıldığı gün Taraf’ta “Sarıgül 8 bin kişiyle dönecek” manşeti vardı ama…

– Tamamen tesadüf… Denk gelmiş sadece… Taraf’la hiçbir alakamız yok, bunun hiçbir gerçeği yok. Zaten benim bir gazeteyle, internet sitesiyle, basınla, televizyonla birebir alakam olamaz, çünkü hepsi benim zaten. Bir siyasinin böyle bir bağı olması, söz konusu bile olmamalı. Bu yüzden tüm gazeteler benim. Hangisi aklına gelirse, Yeni Şafak’tan gir ötekinden çık. Hepsiyle temasım vardır. Çünkü benim ötekim yok…

—————————————————————————————————————————————-

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

meral

KK’nın Akşener ile pazarlığı!

Sabah gazetesinde Mahmut Övür’ün “Kılıçdaroğlu- Akşener pazarlığı” başlıklı yazısı şöyle… Türkiye, 10 Ağustos 2014’te Cumhurbaşkanı’nı …

kk-adil

KK’nın Adil Öksüz yalanını ne çabuk unuttunuz?

Mahmut Övür bugünkü yazısında önceki gün iddianamesi açıklanan Adil Öksüz’ün kaçırılması davasını ve CHP lideri …

taraf-altan

FETÖ’nün kumpas gazetesi satılık!

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) aralarında Taraf gazetesinin de bulunduğu 8 adet basın yayın kuruluşuna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir