Anasayfa / GENEL / Taraf’ın o ihanet manşetine 52 yıl hapis cezası istendi
baransu1

Taraf’ın o ihanet manşetine 52 yıl hapis cezası istendi

“Gülen’i Bitirme Kararı 2004’te MGK’da Alındı” haberiyle ilgili savcılık soruşturması tamamlandı. Mehmet Baransu ve gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü Murat Şevki Çoban hakkında 52’şer yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu’nun 28 Kasım 2013 tarihli gazetesinde “Gülen’i Bitirme Kararı 2004’te MGK’da Alındı” manşetine konu olan haberle ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma tamamlandı.

SAVCI 52′ ŞER YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEDİ

Gazeteci Mehmet Baransu ve Taraf gazetesi sorumlu yazı işleri müdürü Murat Şevki Çoban’ın hakkında “Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme”, “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme” ve“MİT’in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgiyi basın yoluyla ifşa etme” suçlamalarıyla 26’şar yıldan 52’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İHBAR EDEN : MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI (MİT)

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Mehmet Baransu ile birlikte Taraf gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü Murat Şevki Çoban’ın da şüpheli olduğu iddianamede, Başbakanlık Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı (MİT)’ihbar eden’ sıfatını taşıyor. Savcılık tarafından hazırlanan 2 sayfalık iddianamede, Mehmet Baransu’nun 28 Kasım 2013 tarihli Taraf gazetesinde“Gülen’i Bitirme Kararı 2004’te MGK’da Alındı” başlıklı haberde nitelik itibari ile gizli kalması gereken 25 Ağustos 2004 tarihli Milli Güvenlik Kurulu(MGK) toplantısı kararını manşetten yayınladığı ve bu yayınlarını ilerleyen günlerde de devam ettirdiği belirtildi. Söz konusu haber metinlerinde MGK’nın 481 sayılı karar eklerinin bulunduğunu belirten savcılık iddianamesinde, “Bu eklerde ‘Gülen grubunun faaliyetlerinin tasfiye edilmesine ilişkin tedbirlerin yer aldığı’ şeklinde gerçeğe aykırı yayın yapıldığıanlaşılmıştır” ifadelerine yer verdi.

“KAMUOYU YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİ”

Taraf gazetesinin geçtiğimiz Şubat ayında “Kozmik Köşe” isimli bölümde Mehmet Baransu tarafından “MGK planı devrede” başlıklı makalenin kaleme alındığı ve bu makalede mevcut olmayan bir plandan bahsederek Baransu’nun kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini belirten savcılık, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Murat Şevki Çoban’ın sorumlu yazı işleri müdürü olmasından kaynaklı, Baransu’yla birlikte devletin güvenliği veya iç-dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın yayın yoluyla ifşa ettikleri ifade edildi.

“MİT, YASADIŞI FİŞLEME YAPAN BİR KURUM OLARAK GÖSTERİLDİ”

Yine Taraf gazetesinin geçtiğimiz yıl Aralık ayında Baransu’nun müsteşarlık görev ve faaliyetleriyle ilgili bazı belgelere yer verdiği kaydedilen iddianamede, Baransu’nun MİT Müsteşarlığı’nın mevzuata uygun olarak yerine getirdiği görevleri yasadışı fişleme faaliyetleri, MİT Müsteşarlığı’nı da yasadışı fişleme yapan bir kurum olarak gösterdiği belirtildi.

52 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ

MİT’in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgileri ifşa etmek suretiyle suç işledikleri kaydedilen şüphelilerin “Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme”, “Devletin güvenliği veya iç veya dışsiyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etmeö ve “MİT’in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgiyi basın yoluyla ifşa etme” suçlarını işledikleri belirtildi. Mehmet Baransu ve Murat Şevki Çoban hakkında 26’şar yıldan 52’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı. Şüphelilerin önümüzdeki günlerde yargılanmasına başlanacak.

5 AY ÖNCE BAŞLATILAN SORUŞTURMA

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Cumhuriyet Savcısı Sıddık İlgar tarafından başlatılan soruşturmada, Taraf Gazetesi’nin 28 Kasım tarihli nüshasının birinci sayfasında Mehmet Baransu tarafından yapılan “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” manşetli haberde Baransu’nun ’25 Ağustos 2004 tarihli ve Karar No:481 sayılı Milli Güvenlik Kurulu kararını’ yayınlamak ve açıklamak suretiyle“Devlet güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme”, “Siyasal veya askeri casusluk “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama ve “Yasaklanan bilgileri açıklama” suçlarını işlediği belirtilmişti.

MEDYAGUNDEM

kadir2

FETÖ’nün avukatı Baransu’nın kankası Kadir!

DHA’da muhabirlik yapan Kadir Çetinçalı’nın 25 Aralık kumpasından 1 hafta önce Twitter’dan “Sıra Bilal Erdoğan’da” …

baransu2

Baransu’nun FETÖ’cü ağabeyi hırsızlıktan hesap verecek

2010’daki sınav usulsüzlüğüne yönelik 5’inci dava bugün başlıyor. Yalçın Baransu ile Gülen’in yeğeni de sanık …

baransu1

Çocuklarının utanç duyduğu FETÖ’cü baba!

Eski eşi FETÖ tutuklusu Mehmet Baransu’nun iki çocuğunun “Baransu”olan soy isimleri, mahkeme kararı ile değiştirdi. …

4 Yorumlar

  1. Utanmiyorsunuz demi Bilmediğiniz insanlar hakkinda iftira atmaya kimin hakli kimin haksiz olduğu ortaya çıkınca yuzlerinizi çok merak ediyorum hakkinizda dava açıldı yalan haber iftira ……somayi haber yapın yalakalik yapmayın

  2. Bilmedigimiz insanlar kim?Arkadas ifade zorlugu cekmis burada.eger baransu ise onu iyi taniyoruz.Topsakal cete üyesi,darbe sevicisi.Ha..medyagündemi soruyorsaniz onuda iyi biliriz.halkin yaninda olan bir internet sitesi.Biri (baransu)ayaklarimizin altinda digeri medyagündem basimizin üzerinde..

  3. Mehdiniz teminat mı verdi?

    Şu fotoğrafa iyi bakın! İşte yalanın, dolanın, suiistimalin, riyanın, takiyenin ta kendisi değil mi? Bunlar bu ülkeyi, tabanlarını yüzlerini gözlerini makyaj malzemesiyle avrat gibi boyayıp hep kandıran militanlar değil mi? Yıllarca bu ülkenin değerleriyle işte böyle alay ettiler, maden şehitlerine hep böyle alaya aldılar. Maden kurtarma faaliyetlerinin yanından geçmeyen zibidiler, baret takıp sağını solunu boyayarak, duygu sömürüsü yaparak malum kişilerin, malum davalarına Hizmet etmek için hep aldattılar, hep aldatan oldular. Allahın kelamını da bu baret gibi kullanmadılar mı? Bu gün kafalarına geçirdikleri baret ne ise, yüzlerine sürdükleri boya ne ise, dün de Allahın kelamını maske, baret yapıp vatandaşı kandırdılar. Sahtekar Mehdinin askerlerinden biri diyor ki; cezaevine girince Kuran okuyup hafız olacam, diğeri namaza başlayacam demediler mi? Hani sizler Müslümanlığı teslim ediyordunuz, hani sizler İmanı teslim ediyordunuz, ne oldu, cezaevine girince mi akıllarınız başınıza gelecek? Neden normal günlük hayatta yapmadığınız yapmayacağınız ibadetler için cezaevin seçiyorsunuz? Oraya girerken bile hala insanları kandırma derdindesiniz, sizler ahrette bunların nasıl hesabını vereceksiniz? Vermeyeceğinize dair Mehdiniz teminat mı verdi?

  4. kömür madenine kacar adam hazirligini yapmis.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir