Anasayfa / ANALİZ / Taraf’ın fitnesi Amerikan yapımı çıktı!
taraf-fitne4

Taraf’ın fitnesi Amerikan yapımı çıktı!

MEDYAGÜNDEM- Taraf gazetesi bugünkü nüshasıyla “operasyonel gazetecilik”te zirve yaptı. Taraf’ın hangi “odakların” hizmetinde nasıl bir operasyon peşinde olduğu net biçimde ortaya çıktı.

Sürmanşetinden hedeflerinin açıkça Başbakan Erdoğan olduğunu ilan eden Taraf, hangi “malum çevrelerin” de taşeronluğunu yaptığını açık etti.

Taraf sürmanşetinden “operasyonel” bir anket yayınlarken, asıl “operasyon” Lale Kemal’in köşesindeydi.

“Ankara’da yeni parti arayışları konuşuluyor” başlıklı yazısında Lale Kemal,  “Ankara kulislerinde artık, yeni parti arayışları ve muhafazakâr Kürt siyasetçilerin isyanı konuşuluyor. AK Parti’ye yakın Kürt siyasetçilerin ve hatta Kürt kökenli iktidar partisi milletvekillerinin, askerî operasyonların olanca hızıyla artmış olması, hükümetin silahsız çözüm arayışlarının çökmüş olması nedeniyle artık isyan ettikleri ve yeni bir parti kurmayı bile planladıkları konuşuluyor. Diğer yandan, yine Ankara kulislerinde artan biçimde, reformist yeni bir partinin ortaya çıkması gerektiği dillendirilmeye başlandı bile. Ve bu yeni partinin de uzun vade de olsa yine AK Parti içinden çıkabileceği yorumları çokça yapılıyor.” diye yazdı.

Lale Kemal “batılı diplomatlara” dayandırdığı yorumunda bir de Taraf’ın nasıl bir “fitne” başlattığını, “Kulislerde, iktidar partisinin içinden yeni bir parti doğarsa eğer bunun başına da en çok yakıştırılan isim Cumhurbaşkanı Abdullah Gül. Geçenlerde konuştuğum bir Batılı diplomat, Gül’ün, Batılı ülkelerin gözünde demokrat kimliğiyle ön plana çıktığına işaret ediyordu.” ifadesiyle ortaya koydu.

İşin ilginç yanı Taraf’ın bugün start verdiği operasyon ve Lale Kemal’in köşesinde “Ak Parti’yi bölme fitnesi”nin Amerikan neo-con yapımı bir “tezgah” olduğu şüphesini doğuran ayrıntı da ortaya çıktı.

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz’in  bugünlerde Foreing Affairs dergisinde  yayınlanan Türkiye ve Ak Parti iktidarının önündeki sorunlara ilişkin makale, ilginçtir Taraf’ın bugün piyasaya sürdüğü senaryonun adeta “esin kaynağı” gibiydi.

Abramowitz, Ak parti içinden yeni bir parti senaryosunu bakın hangi ifadelerle Taraf’tan hemen çnce piyasaya sürdü:

“On yıldır Türk siyasetinin ayaklandığını görmedik.Bugün bazı sürgünler var. Erdoğan’ın hakimiyeti altındaki siyasi değişim tahmin edilmesi zor ve ona karşı bahis aptallıktır. 2014’e kadar içte ve dışta devam eden türbülans yeni partilerin ortaya çıkmasına neden olabilir, hatta AKP’nin ayrışmasına bile sebep olabilir. Bu arada Türkiye önemli,dinamik,ve çok şaşırtıcı bir yer olarak kalır.”

Ak Parti içinden yeni bir parti fitnesi belli ki derin Amerikan mahfillerinde tezgahlanıyor. Taraf da anlaşılan Türkiye’de de bu işin taşeronluğuna soyunmuş görünüyor.

Abramowitz havalandırıyor, Taraf ve Lale Kemal  kendince gol yapmaya çalışıyor.

Bu arada bir detay daha…

Lale Kemal’in yazısında Ak Parti’nin Kürt vekilleriyle ilgili yazdıkları da doğru değil.

Çünkü Ak Parti içindeki Kürt milletvekillerinin Beşir Atalay’a güvenlikçi politikaların sürmesinden yana olduklarını gösteren ayrıntıları bir hafta önce Sabah’ta Mahmur Övür yazdı.

“AK Parti’nin Kürtleri” başlıklı yazısında, Lale Kemal’in bugün Taraf’taki köşesinde yazdıklarının doğru olmadığını ortaya koyan şu satırlar yer aldı.

———————————————————————————————————————————————————–

Ankara’da yine ağırlıkla Kürt meselesi konuşuluyor. Ama geçmişten biraz farklı olarak… Birkaç yıl önce, “demokratik açılım” bir çözüm yöntemi olarak ön plandayken, bugün daha çok “son bir kapışma”dan söz ediliyor. Bu da daha çok ölüm demek.

İnsanın içini karartsa da bu gerçeği AK Parti’nin Kürtleri de dile getiriyor.

Önceki gün AK Parti genel merkezinde AK Parti’nin Kürtleriyle sessiz sedasız bir toplantı yapıldı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın başkanlığında yapılan toplantıya, 20’yi aşkın milletvekili, bölgeden gelen 5 belediye başkanı ve 13 il başkanı katıldı.

Peki, ne konuşuldu? Kürt milletvekilleri ve siyasi aktörleri ağırlıkla bölgede PKK saldırılarına karşı daha sert önlemlerin alınmasını istediler. Açıkçası “güvenlikçi politikaların” sürmesinden yana tavır koydular. “Demokratik açılım”ın öncelikli olmasını isteyenlerin sayısı ise çok azdı.

Valilerin zırhlı araçlarla gezdiğini, kendilerine ise koruma verilmediğini söyleyen milletvekillerinin ısrarla “silah ruhsatı” talep etmeleri de dikkat çekiciydi.

Bölge siyasetçilerinin bu sert yaklaşımı sanıyorum, Başbakan Yardımcısı Atalay’ın da dikkatini çekti ki toplantının sonunda şunları söyleme gereği hissetti:

“Şiddete elbette cevap vereceğiz ve bu bir süre daha da yükselebilir ama başlattığımız demokratik açılımdan da vazgeçmeyeceğiz. Her şeye rağmen çıkışın demokratik açılımda olduğuna inanıyorum.”

———————————————————————————————————————————————————–

İşte tüm bu detaylar da ortaya koydu ki, Taraf Amerikancı çizgide, gayrimilli hesaplar içinde,  Türkiye’de “ameliyat yapmak” isteyen karanlık odakların tetikçiliğine soyunmuştur.

Amerikan derin masalarında hazırlanan senaryolar Taraf’ın taşeronluğunda Türkiye’de tezgaha sokulmaya çalışılmaktadır.

MEDYAGÜNDEM de bu kirli hesapları deşifre etmeye devam edecektir.

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

taraf-altan

FETÖ’nün kumpas gazetesi satılık!

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) aralarında Taraf gazetesinin de bulunduğu 8 adet basın yayın kuruluşuna …

kiraz

Yine Anadolu Adliyesi yine skandal karar

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 31 Mart 2015 günü DHKP-C’li teröristlerce hain bir şekilde şehit edilen Cumhuriyet …

taraf

FETÖ paçavrasının sahibi için yakalama kararı

FETÖ tetikçisi Taraf’ın imtiyaz sahibi Başar Arslan hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Yapılan incelemede ise Arslan’ın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir