Anasayfa / GENEL / Taraf’ın anketi düzmece mi?
taraf-metropol2

Taraf’ın anketi düzmece mi?

Ankara bugün Metropoll Stratejik Stratejik ve Sosyal Araştırmalar şirketinin yayınladığı Köşk anketini konuşuyor. Ancak ankette ortaya konulan sonuçlarda manipülasyon olduğu iddiaları ortaya atıldı. Özellikle AK Parti tabanın Köşk’te Gül’ü görmek istediğine yönelik sonuçlar çok tartışıldı.

Araştırmaya göre AK Parti tabanının yüzde 51.6’sı Abdullah Gül’ün yeniden Cumhurbaşkanı olmasına destek verirken, Köşk ‘te Başbakan Erdoğan’ı görmek isteyen AK Parti’lilerin oranı yüzde 38.8’de kaldı.

ÖRNEKLEM SAYISI YETERSİZ

Bugüne kadar bir çok seçimi doğru tahmin eden Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi Genel Müdürü (ANAR) İbrahim Uslu, son anketi Ensonhaber.com’a değerlendirdi. Uslu, anketin yöntem olarak çok güvenilir olmadığını iddia etti. Anketin yüz yüze değil telefonla yapıldığını kaydeden İbrahim Uslu, 1275 örneklem sayısının da Türkiye geneli anket araştırmaları için yetersiz olduğunu savundu.

EN BEĞENİLEN LİDER NASIL BİRİNCİ ÇIKMAZ

İbrahim Uslu’nun dikkat çektiği bir diğer nokta ise en beğenilen liderler sıralaması. Uslu, “Bu araştırmada en beğenilen siyasetçi ve en güvenilen siyasetçi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çıkıyor. Toplum hem beğendiği, hem de güvendiği bir liderin cumhurbaşkanı olmasını neden istemesin? Bizim seçmenimiz hiçbir zaman böyle tutarsız tepkiler vermiyor. Dolayısıyla araştırma bulguları kendi kendisiyle çelişiyor. Kendi bulgularını kendisi yanlışlıyor. Ben bu çalışmanın sıhhati konusunda ciddi tereddütler taşıyorum. Bu konuda medyada sürekli araştırmalar yayınlanmasını bir siyaset mühendisliği çabası olarak değerlendiriyorum” dedi.

EN BEĞENİLEN VE EN GÜVENLİR LİDER ERDOĞAN

Metropoll araştırma şirketinin anketine göre halkın en çok (%34.2) beğendiği lider Başbakan Erdoğan. Bunu sırasıyla A.Gül (%5.7), K. Kılıçdaroğlu (%4.8), M. Sarıgül (%2.7) ve D. Bahçeli (%2.4) takip ediyor.

Öte yandan yine ankette en fazla güvenilen lider %41 ile T. Erdoğan oldu. Onu sırasıyla K. Kılıçdaroğlu (%8), D. Bahçeli (%5.6) ve M. Sarıgül (%1.7) takip etti. (ensonhaber)

MEDYAGUNDEM

taraf-altan

FETÖ’nün kumpas gazetesi satılık!

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) aralarında Taraf gazetesinin de bulunduğu 8 adet basın yayın kuruluşuna …

kiraz

Yine Anadolu Adliyesi yine skandal karar

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 31 Mart 2015 günü DHKP-C’li teröristlerce hain bir şekilde şehit edilen Cumhuriyet …

taraf

FETÖ paçavrasının sahibi için yakalama kararı

FETÖ tetikçisi Taraf’ın imtiyaz sahibi Başar Arslan hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Yapılan incelemede ise Arslan’ın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir