Anasayfa / GENEL / Suriyeliler için devlet millet el ele
suriye-kampanya2

Suriyeliler için devlet millet el ele

Suriyeli sığınmacılar için STK’ların başlattığı kampanyanın tanıtımı, İstanbul’da yapıldı. Memur-Sen ve Hak-İş, kampanyanın ilk ayağında 230 bin lira bağışta bulundu.

Suriye’de yaşanan trajedinin mağduru Suriyeliler’e yardım için seferber olan sivil topluk kuruluşları (STK) ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türk Kızılayı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) başlattığı ”Kış geldi…Suriye için bir ekmek, bir battaniye” kampanyasının tanıtımı, Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Tanıtım toplantısına Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Başbakanlık Müşteşar Yardımcısı İbrahim Kalın, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, AFAD Başkanı Fuat Oktay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu katıldı.

Tanıtım toplantısı, Suriye’deki dramı anlatan kampanya filmlerinin gösterimiyle başladı.

İnsanlar yardım bekliyor

Kampanyaya destek veren sivil toplum kuruluşları adına konuşan TGTV Başkanı Hamza Akbulut, “Ekmek bekleyen halk, savaş uçaklarıyla bombalanıyorsa artık insanlıktan çıkılmış demektir” dedi.

Akbulut, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘

‘Tüm siyasi, dini, mezhebi, ekonomik ve benzeri tartışmaları bir kenara bıraktık. Gelin Suriye için ya bir ekmek ya da bir battaniye parası yardımı yapın. Beklemeye vakit yok, tahammül kalmadı. İnsanlar yardım bekliyor”.

Kampanyayla ilgili tüm dünyada yaşanan gelişmeler ve Suriye’deki durum, başta Anadolu Ajansı olmak üzere ajansların ve diğer medya kuruluşlarının haberleriyle bu sitede 3 dilde yer alacağını anlatan Akbulut, yerine ulaşan yardımların da yine aynı siteden fotoğrafıyla, görüntüsüyle haber olarak sunulacağını söyledi.

Türk Kızılayı olarak kampanyanın hizmetindeyiz

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar da toplantıda yaptığı konuşmada, “Türk Kızılayı olarak bu kampanyanın emrinde ve hizmetindeyiz. Kampanyadan toplanacak paralarla alınacak battaniyelerin, ekmeklerin Suriye içindeki mağdur insanlara ulaştırılması bizim için çok büyük bir zevk olacaktır” dedi.

Akar, kampanyaya destek verecek bağışçıları, Başbakanlık’ın hesap numaralarına yönlendireceklerini belirterek, ”2868 numaralı SMS hesabımız işler vaziyette. Buraya atılacak SMS’ler, Suriyeli mağdur insanlara gitmek üzere toplanacak, kampanya sonucunda ilgili yerlere teslim edilecek” şeklinde konuştu.

Memur-Sen ve Hak-İş’ten kampanyaya 230 bin liralık destek

Tanıtım toplantısı sonunda Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 130 bin liralık, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan 100 bin liralık yardım çekini, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türk Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar, AFAD Başkanı Fuat Oktay’ın da aralarında bulduğu kişilere takdim etti.

Kampanyanın tanıtım toplantısına yazıl ve görsel medya da yoğun ilgi gösterdi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, ayrıca, Ocak ayı maaşını kampanyaya bağışlayacağını bildirdi.

200 sivil toplum kuruluşu destek veriyor

Suriyeli halkın kış günlerinde yaşadığı ”dramı” durdurmak için başlatılan kampanyaya, Hak-İş, Memur-Sen, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB), Türkiye Gönüllü Teşeküller Vakfı (TGTV), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Deniz Feneri Derneği, Cansuyu Yardımlaşma Derneği, Yardımeli Derneği, Kimse Yok mu, Ensar Vakfı, Verenel Derneği ve İstanbul Uluslararası Kardeşlik ve Yardımlaşma Derneği’nin de aralarında bulunduğu, 200’e yakın sivil toplum kuruluşu ve sendika destek veriyor.

Sivil toplum kuruluşların yanı sıra televizyon kanalları, 24, A Haber, ATV, Bugün TV, CNNTürk, Kanal 7, Kanal D, Kanaltürk, Kral TV, NTV, NTV Spor, Samanyolu TV, Show TV, Skyturk 360, Star TV, TRGT Haber, TRT, TV Net, Ülke TV, gazeteler Habertürk, Akşam, Bugün, Hürriyet, Hürriyet Daily News, Milat, Milli Gazete, Milliyet, Posta, Radikal,Sabah, Star, Takvim, Today’s Zaman, Türkiye, Vatan, Yeni Akit, Yeni Şafak, Zaman, haber ajansları Anadolu Ajansı, Cihan, Doğan Haber Ajansı, İhlas Haber Ajansı, radyolar CNNTürk, Kanaltürk, Kral FM, NTV, Slow Türk de kampanyaya destek oluyor.

Nasıl yardım edilecek?

Sivil toplum kuruluşlarının Suriyeli halkın kış günlerinde yaşadığı ”dramı” durdurmak için başlattığı kampanyada kullanılacak afiş ve filmler, isteyen herkes tarafından ”www.suriyeicinbirekmek.com” ve ”www.breadforsyria.com” adlı internet sitelerindeki ”kampanya materyalleri” bölümünden indirilerek kullanılabilecek. Kampanyaya katılmak isteyenler, sitede iletişim bilgileri bulunan katılımcı yardım kuruluşlardan diledikleri birini seçerek yardımlarını ulaştırabilecek.

Sitede ayrıca, bağışta bulunmak veya destek sağlamak isteyenlerin arayarak bilgi alabileceği çağrı merkezlerinin telefon numaralarına da yer alıyor. Kampanya, sosyal paylaşım siteleri ”Twitter” ve ”Facebook” üzerinden de destekleniyor.

Türkiye dışından sivil toplum kuruluşlarının da aktif desteğinin hedeflendiği kampanyanın uluslararası ayağı ise ocak ayında başlatılacak.

Banka hesap numaraları

Yardımlar için banka hesap numaraları şöyle:

TC ZİRAAT BANKASI AŞAĞI AYRANCI ŞUBESİ

TL-hesap no  (IBAN)                           : TR920001000820555555555037

ABD doları hesap no (IBAN)                    : TR650001000820555555555038

Avro hesap no (IBAN)                          : TR380001000820555555555039

Banka swift kod no                            : TCZBTR2A

T.VAKIFLAR BANKASI AO  FİNANSMARKET ŞUBESİ

TL-hesap no  (IBAN)                           : TR790001500158007299814612

ABD doları hesap no (IBAN)                    : TR480001500158048013341736

Avro hesap No (IBAN)                          : TR260001500158048013341744

Banka swift kod no                            : TVBATR2AXXX

T.HALK BANKASI BAKANLIKLAR ŞUBESİ

TL-hesap no  (IBAN)                           : TR890001200940800005000016

ABD doları hesap no (IBAN)                    : TR690001200940800058000109

Avro hesap no (IBAN                           : TR420001200940800058000110

Banka swift kod no                            : TRHBTR2A

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

idlib1

Türkiye İdlib’de ABD’ye izin yok!

Rusya, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgelerin ABD uçaklarına kapalı olacağını duyurdu. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir