Anasayfa / GENEL / Krizdeki Taraf 15 trilyonluk matbaa aldı
taraf-matbaa

Krizdeki Taraf 15 trilyonluk matbaa aldı

Geçtiğimiz günlerde Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar ile aralarında Murat Belge’nin de bulunduğu bazı yazarlarla yollarını ayıran Taraf gazetesi; maddi sıkıntı çektiği söylentilerinin ayyuka çıktığı bir dönemde matbaa satın aldı.

Alkım Yayıncılık’ın sahibi olduğu Mürekkep Matbaacılık’ı 15.4 milyon TL’ye satın aldığını Kamu Aydınlatma Platformu (KAP)’a bildiren Tarafı Gazetesi, ödemenin 13,3 milyon liralık kısmını Alkım Yayıncılık’tan olan alacağına karşılık sayılacağını açıkladı. Yaklaşık 2,1 milyon lirayı da nakit olarak ödemeyi kararlaştıran gazete, kısa yoldan Mürekkep Matbaacılık’a konmuş oldu. Ancak maddi sıkıntı çektiği ve bunun için kurucu kadroyla yollarını ayırdığı konuşulan gazetenin, piyasa değeri 19,3 milyon lirayı aşan bir matbaayı satın alması kafaları karıştırdı.

YÜZDE 20 UCUZA KAPTI

Taraf’tan KAP’a gönderilen açıklamada; Alkım Basım Yayın Dağıtım Ticaret A.Ş.’nin, Mürekkep Matbaacılık Medya Basım Radyo ve Televizyon İşletmeciliği A.Ş’nin yüzde 99,998’ine sahip olduğu anlaşıldı. Açıklamada; Sermaye Piyasasında bağımsız denetime yetkili olan HLB Saygın Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş. tarafından yapılan değerlemede; Mürekkep Matbaacılık’ın piyasa değerin 19.301.231 TL olarak belirlediği ancak, bu değer üzerinden sağlanan yüzde 20’lik indirim ile anlaşma bedelinin 15.440.984 TL’ye çekildiği de ifade edildi.

MEHMET BETİL ORTAK MI OLUYOR?

Personel maaşlarını ödemekte zorlandığı belirtilen Taraf gazetesinin kasasından 2,1 milyon lirayı çıkararak matbaa satın alması kafaları karıştırırken, gazeteye uzun süre maddi destek verdiğini söyleyen işadamı Mehmet Betil’in ilginç bir çıkış geldi. Betil’in, bir internet sitesine verdiği röportajda, “Teklif gelirse Taraf gazetesine ortaklığı düşünürüm” demesi dikkat çekti. Mehmet Betil, geçmişte Aslan Başar’ın kendisine yaptığı ortaklık teklifini kabul etmediğini de belirtiyor.”

“TARAF’A ÇOK BORÇ VERDİM”

Yayın yönetmenliği için Alper Görmüş veya Alev Er olabileceğini de düşündüğünü açıkça söyleyen Betil, tarafın şu anda bir ortağa ihtiyacı olmadığını düşünüyor. Betil’in şu cümleleri yeni bir ortaklığın ilk adımları gibi: “Ben Taraf’a borç verdim ve bu borcun muhatabı da bunu biliyor ve ‘Vakti gelince ödeyeceğim’ diyor. Tamamen söz üstüneydi. Zaten banka üzerinden gönderdim. Bunu ödeyebilir mi, ödeyemez mi, bilmiyorum. Borcun ödenmeme ihtimali beni kaygılandırmıyor. Sonuçta ben de çıkan ürünle ortama büyük ölçüde değer kattığım kanısındayım.” (Halil Cömert Yeni Akit)

taraf-finansör

MEDYAGUNDEM

taraf-altan

FETÖ’nün kumpas gazetesi satılık!

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) aralarında Taraf gazetesinin de bulunduğu 8 adet basın yayın kuruluşuna …

kiraz

Yine Anadolu Adliyesi yine skandal karar

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 31 Mart 2015 günü DHKP-C’li teröristlerce hain bir şekilde şehit edilen Cumhuriyet …

taraf

FETÖ paçavrasının sahibi için yakalama kararı

FETÖ tetikçisi Taraf’ın imtiyaz sahibi Başar Arslan hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Yapılan incelemede ise Arslan’ın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir