Anasayfa / GENEL / Sözcü’nün sahibi Gülen örgütünün Türkiye’deki önemli isminden ne talimat aldı?
akbay

Sözcü’nün sahibi Gülen örgütünün Türkiye’deki önemli isminden ne talimat aldı?

Fethullah Gülen’in Sözcü’sü, paralel bağlantıları ortaya çıkınca “Bizim alakamız yok” diyerek gazetesinde manifesto yayımladı. Ama Sözcü’nün patronu Burak Akbay, cemaat okullarında okuyup Pensilvanya’ya bağlı olduğunu yalanlayamadı.


Yayın hayatına başladığı günden beri seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan ve hükümeti darbeci bir algı operasyonuyla yıkmak için manşetler atan Sözcü danışıklı dövüş kararı aldı.

Paralel örgütün medya uzantılarıyla birlikte hareket eden Sözcü, okurlarının tepkisi üzerine ilerleyen süreçte yaşanacak tiraj düşüklüğü korkusuyla gece yarısı olağanüstü yönetim toplantısı yaptı.

Deşifre olan paralel yapı-Sözcü ilişkisinin endişelendirdiği patron Burak Akbay, bir gazete çalışanının verdiği bilgiye göre önceki gece cemaatin Türkiye’deki önemli bir ismiyle telefonda on dakika görüştü.

Toplantıda kurmaylarına “büyüklerimiz de bu durumundan rahatsız olmuş” diyen Akbay, telefondaki Ağabey’in “cemaate tersten vurma” planının uygulanmasını ve danışıklı dövüş yapılması talimatını verdi.

Toplantı sabahı ise gazetede yayınlanan açıklamada Paralel Örgüt’ün Sözcü’yle birlikte anılmasına sitem edildi. Açıklamada, “Köşeye sıkışan cemaat, şimdi Sözcü’yü bu kirli kavganın içine çekmeye çalışmaktadır, bu gibi ucuz algı operasyonlarıyla Sözcü’yü yanınıza çekmeye çalışmayın.” ifadeleri kullanıldı.

EMİR AĞABEY’DEN

Ancak bu manifestoda Sözcü’nün cemaat bağlantıları örtülemedi. Gazeteci Fehmi Koru daha önce iki kez Sözcü’nün bir cemaat projesi olduğunu, Burak Akbay’ın da yurtdışındaki Gülen okullarında eğitildiğini yazmıştı. Kripto kimliği ortaya çıkınca inkar yoluna giden Burak Akbay, gazetesinde kimseyi inandırmayan manifestoyu yayınladı ama bu iddialara cevap veremedi.

(Furkan HAYKIR/TAKVİM)

MEDYAGUNDEM

akbay1

Terörün “Sözcü”sü!

Pensilvanya’dan gelen talimatla manşet atan Burak Akbay’ın sahibi olduğu Sözcü gazetesi bir skandala daha imza …

burakakbay

Sözcü’yü FETÖ kurdurmuş olabilir

Gazeteci Hüseyin Gülerce Sözcü gazetesinin bazı mensuplarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında ifade verdi. İstanbul Cumhuriyet …

sozcu

FETÖ’nün Sözcü’sü savunurken suçüstü oldu!

Yeni Akit gazetesinde Ali Karahasanoğlu’nun “Sözcü savunma yaparken suçüstü oldu!” başlıklı yazısı şöyle… Bilmiyorum daha …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir