Anasayfa / GENEL / Şimdi FETÖ tetikçiliğinin hesap zamanı Enis!
enisb

Şimdi FETÖ tetikçiliğinin hesap zamanı Enis!

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında MİT TIR’ları görüntülerini Can Dündar’a servis ettiği gerekçesiyle “FETÖ/PDY örgütüne bilerek isteyerek yardım etmek” ve “casusluk” suçlamaları kapsamında dava açıldı.


CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında MİT TIR’ları görüntülerini Can Dündar’a servis ettiği gerekçesiyle “FETÖ/PDY örgütüne bilerek isteyerek yardım etmek” ve “casusluk” suçlamaları kapsamında dava açıldı.”

CAN DÜNDAR ELE VERDİ

MİT TIR’larının durdurulması görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin açılan davada Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile birlikte yargılanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, cezaevinden tahliye edilmesinin ardından “Tutuklandık” isimli bir kitap çıkarmıştı. Can Dündar kitabında, MİT TIR’larına ait görüntüleri kendisine ‘solcu bir vekilin 27 Mayıs’ta getirdiğini’ yazmıştı.

DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI İÇİN…

Bunun üzerine harekete geçen başsavcılık, Dündar’ın HTS kayıtlarını incelemişti. Aynı gün Dündar ile telefon görüşmesi yapan hatta buluşan kişinin CHP’li Enis Berberoğlu olduğu ortaya çıkmıştı. Başsavcılık, milletvekili olduğu için yargılanması izne tabii olan Berberoğlu hakkında “suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte üye olmadan yardım etmek” ve “siyasal veya askeri casusluk” suçlarından dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırladı.

İKİ AYRI SUÇLAMA

Fezleke Adalet Bakanlığı’na iletildi. Berberoğlu hakkındaki evrak geçtiğimiz aylarda dokunulmazlığının kaldırılması üzerine iddianame düzenlenmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Suçlar Soruşturma Bürosu’na gönderildi. Özel suçlar soruşturma bürosu tarafından Enis Berberoğluhakkında iddianame düzenlendi. Hazırlanan 6 sayfalık iddianamede Berbeoğlu’na “FETÖ/PDY örgütüne bilerek isteyerek yardım etmek” ve “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme”suçlamaları yöneltildi.

HTS ELE VERDİ?

İddianamede, Can Dündar’ın Tutuklandık isimli kitabında görüntüleri 27 Mayıs 2015’te solcu bir vekilden aldığını yazdığı, bunun üzerine yapılan HTS incelemesinde Dündar ile aynı gün görüşen kişinin Enis Berberoğlu olduğu, ikilinin 14.32’de 21 saniyelik telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerinin tespit edildiği kaydedildi. İddianamede görüşmenin gerçekleştiği anlarda Berberoğlu’nun Cumhuriyet Gazetesi’ne yakın bir noktada bulunduğunun belirlendiği, ikilinin buluştukları ve flaş bellekte görüntülerin teslim edildiği kaydedildi.

AĞIR CEZADA YARGILANACAK

İddianamede, “Suriye Türkmenlerine yardım götüren TIR’ların durdurularak arama yapılması ve bunların görüntülerinin çekilerek ifşa edilmesi olayının Milli İstihbarat Teşkilatı’nın devlet sırrı niteliğindeki hadisenin, 27 Mayıs 2015 günü Milletvekili Enis Berberoğlu’nun henüz nereden ve kimden temin ettiği bilinmemekle birlikte, flash disk halinde yargılanan Can Dündar’a teslim edildiği, 29 Mayıs 2015 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlandığı anlaşılmıştır” denildi.

Enis Berberoğlu, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

KAYNAK: SABAH

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir