Anasayfa / GENEL / SGK binasında 1 milyon liralık paralel telekulak
telekulak

SGK binasında 1 milyon liralık paralel telekulak

Bursa SGK’ya yapılan operasyonun altından ‘böcek’ çıktı. 1 milyon TL ödenerek alınan telefon santraliyle, tüm memurların dinlenerek fişlendiği ortaya çıktı

Bursa SGK İl Müdürlüğü’nde uzun süredir çalışan personelin savcılığa verdiği dilekçe, paralel yapının kurumdaki yapılanmasını ortaya çıkardı. Paralel yapının, şantaj amaçlı dinleme için 6 yıl önce 1 milyon liraya özel telefon santrali kurdurduğu ortaya çıktı. Paralel yapının ‘kurum imamı’ olarak atadığı T.Y. isimli şef üzerinden tüm işlemleri takip ettiği, ve kriptolu telefon aldırdığı da belirlendi.

1 MİLYONA ALINDI

Bursa’da Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’nde uzun süredir sözleşmeli olarak çalışan bir personelin savcılığa verdiği dilekçe üzerine soruşturma başlatan polis, paralel yapının kurumdaki tüm yapılanmasını ortaya çıkardı. Paralel yapının şantaj amaçlı dinleme için 6 yıl önce 1 milyon liraya özel telefon santrali kurdurduğu belirlendi. Bu santral sayesinde kurumdaki tüm görüşmeleri dinleyip, kayıt altına alan paralel yapının bu kayıtları şantaj için kullanmak üzere kurum dışına çıkardığı tespit edildi.

KURUM ‘İMAMI’ ŞEF

Ayrıca paralel yapının ‘kurum imamı’ olarak atadığı T.Y. isimli şef üzerinden tüm işlemleri takip ettiği belirlendi. T.Y.’nin yurtdışıyla görüşmek için kuruma kriptolu telefon aldırdığı da tespit edildi. İl müdürlerinde dahi olmayan bazı şifreleri ele geçiren T.Y.’nin bu şifrelerle borç silme, borç yazma ve emekli etme işlemlerinde kullandığı öne sürüldü. Ayrıca SSK ve Bağ-Kur’un birleşmesinin ardından artınca depoya kaldırılan ancak kaybolan mobilya ve elektronik cihazları cemaatin dershanelerini verildiği ileri sürüldü. 30 Mart seçimlerinden önce kurumda çalışan personele ‘AK Parti’ye oy vermemeleri’ yönünde kara propaganda yapan çetenin Fethullah Gülen’in kitaplarını zorla personele sattığı da belirlendi. ‘SGK santralinde dinleme’ ihbarı üzerine harekete geçen polis, dün sabah inceleme başlattı. SGK İl Müdürlüğü’ne giden polis ekipleri, telefon santralinin kayıtlarına ve bazı hard disklerine de el koydu.

“ORTAYA ÇIKACAK”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bursa İl Müdürü Eran Karaca, Müdürlükte polis ekiplerince başlatılan incelemeye ilişkin, “Santralde dinleme olduğuyla ilgili bir iddia var. Emniyetteki polis arkadaşlarımız da bunu araştırıyor. Bilgisayarların imajı (yedeği) alındı. Herhangi bir dinleme yapılmış mı bir yere gönderilmiş mi onu araştırıyor. Bu ortaya çıkacak” dedi. 

(TUNA ÇAM/SABAH)

MEDYAGUNDEM

dinleme3

TİB’in yüzde 85’i BTK’nın üçte biri FETÖ’cü çıktı

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, TİB’in yüzde 85’inin BTK’nın ise üçte birinin FETÖ’cü çıktığını …

dinleme3

FETÖ’nün hamisi Almanya’dan dünyayı sarsacak dinleme skandalı

Alman Dış İstihbarat Teşkilatı’nın (BND) farklı ülkelerdeki yabancı medya kuruluşlarında çalışan gazetecileri dinlediği öne sürüldü. …

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

1 Yorum yapıldı

  1. Kemal beziroğlu

    adım adım temizlenecekler yok öyle dağdan gelip bağdakini kovmak animeci kemal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir