Anasayfa / GENEL / Diyanet’ten paralel TV’ye büyük kıyak
diyanet7

Diyanet’ten paralel TV’ye büyük kıyak

atv dizilerine camilerde çekim yasağı getiren İstanbul Müftüsü Yaran, Paralel Yapı’nın yayın organı STV camilerde rahat çekim yapsın diye Üsküdar Kaymakamlığı’na yazı yazmış.

İki atv dizisi için camilerden görüntü alınmasını yasaklayan İstanbul Müftülüğü’nün, Paralel Yapı’nın kanalı Samanyolu TV’ye camilerde çekim izni verdiği ortaya çıktı.

Hz. Muhammed’i kanallarında yayımlanan “Şefkat Tepe” adlı dizide bir kamyona bindirecek kadar pervasız yayın yapan STV’nin inançlı Müslümanları rencide etmesine ses çıkarmayan İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran, Samanyolu TV’nin camilerde rahatça çekim yapması için kaymakamlığa yazı bile yazdı. Önce atv’deki “Diğer Yarım” dizisine, ardından yine aynı kanaldaki “Kertenkele” dizisine camilerde çekim yasağı getiren İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran’ın çifte standardı tepki çekti. Oysa Yaran, hoca kılığına giren bir dolandırıcının kötü huylarından vazgeçme öyküsünü anlatan “Kertenkele” dizisini izlemediğini de itiraf etti.

Paralel Yapı yayın organlarının diziyi hedef alan “İmamlar, hocalar kötüleniyor” iftiralarıyla paralel hareket eden Müftü Yaran’ın çifte standardı tepki çekti. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e bağlı çalışan müftü Yaran geçen ramazanda Paralel Yapı’nın yayın organı STV’nin camilerde rahatça çekim yapmasının sağlanması için Üsküdar Kaymakamlığı’na yazı yazdı. Üsküdar Büyük Selimiye Camisi’nin kullanımı için kapsamlı izin verildiği Yaran imzalı yazıda, ibadethanenin taş, duvar ve zeminleriyle ilgili uyarılarda bulunulmakla yetinildi.

‘YALANLA MUHAFAZAKâR İNSANLAR KANDIRILIYOR’

Eleştirmenler ve gazeteciler çifte standarda tepki gösterdi. Günaydın Yazarı Mevlüt Tezel, “Dizi imamları kötülüyor diye bir yalan yaydılar. Muhafazakâr değerlere saygı gösteren atv neden böyle bir şey yapsın? Muhafazakâr insanlar kandırılıyor, atv’yle ilgili karalama kampanyasına alet ediyorlar” dedi. Filmin İran’daki Kertenkele’den esinlenerek hazırlandığını belirten SABAH Televizyon Eleştirmeni Yüksel Aytuğ ise “İran’da festivallerde ödüller kazandı. Kapalı gişe oynadı. Orada da bir tartışma oldu ama hiçbir şekilde yasaklama çıkmadı. İzleyicilerden herhangi bir olumsuz tepki gelmiyor. Tuhaf bir cezalandırma” diye konuştu. Gazeteci-yazar Salih Tuna ise konuyla ilgili köşe yazısında “atv’nin Kertenkele adlı dizisinde, bu defter üzerinden bir suçlunun dönüşüm (hidayet) hikâyesi anlatılmaktadır. Diyanet (bu) hidayete mi karşıdır?” dedi. 

(SABAH)

 

MEDYAGUNDEM

ahkam2

Yine FETÖ dizisi; canlı bomba olan polis!

Fetullahçı terör örgütünün Rus Büyükelçi Andrey Karlov’a suikastta olduğu gibi terör eylemlerini önceden yayınladığı dizilerindeki …

kollama

FETÖ Rus elçiye suikastin provasını o dizide yapmış

FETÖ’nün yayın organlarından Samanyolu TV’de daha önceden yayınlanan bir dizide, Rus Büyükelçi Karlov’a suikastın işlendiği …

feto

Diyanet’ten ‘sapığın yolu’ dosyası

Diyanet İşleri Başkanlığı, FETÖ’nün din istismarıyla ilgili kapsamlı bir rapor hazırlıyor. Raporda yıllar boyunca farklı …

1 Yorum yapıldı

  1. Kemal beziroğlu

    ajanlar defolsun türk gençliği bnlara asla hizmet etmez

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir