Anasayfa / GENEL / Sen görmezsen biz gözüne sokarız Altan!
altan-insaat1

Sen görmezsen biz gözüne sokarız Altan!

Bankaların konut faizlerini aşağıya çekmesi ve Merkez Bankası’nın borç verme faizini 1,5 baz puan aşağıya çekmesi konut alımını artırdı.   Ev sahibi olmak isteyenler 1 hafta içinde 375 milyon liralık kredi kullandı.

Yaz aylarında durgun bir seyir izleyen konut piyasası eylül ayına hızlı girdi. Bankaların konut faizlerini aşağıya çekmesi ve Merkez Bankası’nın borç verme faiz oranını 1.5 baz puan indirmesi konut alımlarını 1 hafta içinde yüzde 5 artırdı. Merkez Bankası verilerine göre 7 Eylül – 14 Eylül tarihleri arasında katılım, kalkınma ve mevduat bankalarından toplam 374 milyon 860 bin liralık kredi kullanıldı. Böylece kullandırılan konut kredileri toplamı 80 milyar lirayı aşarak 79 milyar 901 milyon 378 bin liradan, 80 milyar 276 milyon 238 bin liraya çıktı.

Tüketici 120 ay ödemeyi seçti

Bir haftalık süre içinde konut kredisi kullanan tüketicinin tercihi ise ağırlıklı olarak 120 ay vadeli kredilerden yana oldu. Söz konusu vadede 221 milyon 518 bin liralık kredi kullandırıldı. 120 ay vadeyi 87 milyon 528 bin liralık kredi kullanımı ile 180 ay vade, 55 milyon 13 bin liralık kredi ile 6 ay vade izledi. 241 ay ve üzeri vade seçeneğinde de 1 milyon 201 bin liralık kredi kullanıldı. Geçmiş yıllarda en çok tercih edilen 36 aylık vadede ise çekilen kredi miktarı 1 haftada 9 milyon 903 bin lira ile sınırlı oldu.

Merkezin etkisi rakamları artırır

İnşaat firmalarının yetkilileri Merkez Bankası’nın borç verme faizlerini düşürmesinin etkisi ile geçen hafta bazı bankaların yeniden konut kredilerinde aşağı yönlü düzeltme yaptıklarına dikkat çekerek, bunun da kredilere olumlu yansımasını sürdüreceğini dile getirdiler. Nitekim geçen hafta Albarakatürk, Eurobank Tekfen ve İng Bank konut kredisi faiz oranında indirim yaptı. İnşaat firmalarının bankalarla yaptığı özel anlaşmalar da göz önüne alındığında faizlerin 120 ay vadede 1’in altını zorladığı dikkat çekti.

Konuta talep stokları eritir

Son iki haftada projelerin satış ofislerini ziyaret edenlerin sayısında ciddi artışlar olduğuna dikkat çeken müteahhitler, yaz döneminde haftada 1-2 konut satarken şimdi günde 2-3 konut sattıklarını söyledi.  Satışların artmasında banka faizlerindeki düşüşün etkili olduğunu belirten firma sahipleri, cazip kampanyaların da alımı etkilediğini, böylece stokların erimeye başladığını dile getirdi.

10 yıla 0,94 faiz

Yaptığı projelerde erken teslim ile dikkatleri üzerine çeken Artaş İnşaat, ‘Avrupa Konutları’ markalı projelerden birini daha 6 ay önce teslim etmeye başladı. 193 bin 500 metrekare arsa içinde yükselen Atakent 3’te 165 bin metrekare ise tamamen peyzaja ayrıldı. Taksim meydanı büyüklüğündeki site meydanı, merkezde konumlandırılan tarihi Kayseri Saat Kulesi’nin bir benzeri ve göl kafe ile konut alıcılarını ağırlayan projede, sınırlı sayıda kalan dairelerin satışı da devam ediyor. Fiyatlar 263 bin 700 liradan başlıyor ve 709 bin liraya kadar çıkıyor. 60 aya kadar yüzde 0,92, 120 aya kadar ise yüzde 0,94 faiz oranlarıyla kredi kullanılabiliyor. (Bugün)

MEDYAGUNDEM

feto-medya

FETÖ’nün medyadaki teröristlerine 3’er kez müebbet

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve bu konuda çağrışım yapan …

defnejoy

Ahmet Altan’ın oğlu kaçmasın diye tedbir

Ahmet Altan’ın oğlu Kerem Altan’ın evinde ölü bulunan sunucu ve oyuncu Defne Joy Foster’ın dosyasının …

altan4

İşte Ahmet Altan’ın FETÖ’deki ‘abisi’

Taraf’ın eski yayın yönetmeni tutuklu Ahmet Altan hakkında ifade veren bir tanık, FETÖ’nün üst düzey …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir