Anasayfa / GENEL / İşte Ahmet Altan’ın FETÖ’deki ‘abisi’
altan4

İşte Ahmet Altan’ın FETÖ’deki ‘abisi’

Taraf’ın eski yayın yönetmeni tutuklu Ahmet Altan hakkında ifade veren bir tanık, FETÖ’nün üst düzey isimlerinden Alaaddin Kaya’nın, sık sık gazeteye gidip Altan’a yazı yazdırdığını anlattı.


Ahmet ve Mehmet Altan’ın tutuklandığı FETÖ soruşturması kapsamında savcılığa ifade veren bir tanık, FETÖ’nün önemli ismi Alaaddin Kaya’nın sık sık Taraf gazetesine gidip Ahmet Altan’a yazı yazdırdığını söyledi. “Darbeye teşebbüs” ve “terör örgütü üyeliği” suçlarından tutuklanan Ahmet Altan’la ilgili olarak İstanbul Savcılığı’na başvuran ve kimliği gizli tutulan tanık, ifadesinde, “Alaaddin Kaya Taraf’a sık sık giderdi. Mehmet Baransu ile görüşürdü. Bir şeyi yazdırmak istediği zaman Ahmet Altan ile görüşüp ona yazdırıyordu. Kaya, Baransu ile de görüştükten sonra gündemi etkileyen haberleri Mehmet Baransu’nun yaptığına şahit oldum” dedi.

GAZETEYE MADDİ DESTEK
Kaya’nın 2014’te, zor durumda kalan Taraf gazetesine yardım ettiğini de anlatan tanık, Kaya’nın 600 adet, gazete basımında kullanılan kalıbı Taraf’a bağışladığını anlattı. Ahmet Altan’ın tutuklandığı mahkeme kararında, Taraf gazetesinin, FETÖ mensuplarının silahlı kuvvetlerde etkin olması için yürütülen Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk, Amirallere Suikast, Poyrazköy gibi davaları yürüten yargıdaki FETÖ mensupları ile irtibatlı olarak kamuoyu oluşturmak amacıyla habercilik dışında yayınlar yaptığı vurgulanmıştı. Altan’ın Genel Yayın Yönetmeni olarak çıkan haberlerden sorumlu olduğu ifade edilen kararda, “Yapılan yayıncılık tarafsız ve objektif haber verme anlayışının dışında icra edildiğinden suçun niteliği gereği zaman aşımı sürelerinin uygulanamayacağı açıktır” denilmişti.

FETÖ’YE HİZMET
Kararda, Taraf gazetesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin itibarsızlaştırılması yönünde çok sayıda gazete manşetlerine yer verildiği belirtilerek, “Özellikle dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanması sürecinde yapmış olduğu yayınlar nedeniyle hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de Genelkurmay Başkanı hakkında kamuoyu oluşturulduğu değerlendirildiğinde, FETÖ’nün amaçları doğrultusunda yayın yapan gazete ve genel yayın yönetmeni şüphelinin FETÖ’nün gayesinde hizmet ettiği değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verilmişti.

Balıkesir’de yakalanmıştı

Fetullahçı örgütün önemli isimlerinden olan Zaman gazetesi eski imtiyaz sahibi Alaaddin Kaya, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında geçtiğimiz günlerde Balıkesir’de yakalanmıştı. Kaya’nın Edremit’te yeğeninin arkadaşına ait bir villada aylarca saklandığı anlaşılmıştı. Kaya’nın yakalandığında yanında 45 bin dolar para olduğu ve cep telefonu kullanmadığı, tablet üzerinden haberleştiği tespit edilmişti. Kaya, FETÖ hakkında açılan “çatı dava”da sanık olarak yargılanıyor.

-SABAH-

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir