Anasayfa / GENEL / Selo’nun Sur provokasyonundan 40 yabancı ajan teröristi kaçırma operasyonu çıktı!
selo-pkk1

Selo’nun Sur provokasyonundan 40 yabancı ajan teröristi kaçırma operasyonu çıktı!

Diyarbakır Sur’da terörle mücadelede sona yaklaşılırken, HDP Lideri Selahattin Demirtaş, halkı Sur’a yürümeye çağırdı. Bu açıklamaları nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Demirtaş’ın bu hamlesinin altından derin ayrıntılar çıktı. Cizre’de dağ kadrosu ve Kandil yöneticilerini kurtarma girişimleriyle dikkat çeken HDP’nin son çağrısında hedefinin bölgede sıkışan 40’a yakın yabancı uyruklu savaşçıyı kurtarma çabası olduğu öğrenildi.


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın halkı Sur’a yürümeye davet etmesinin altından kirli ayrıntılar ortaya çıktı. Cizre’de dağ kadrosu ve Kandil yöneticilerini kurtarma girişimleriyle dikkat çeken HDP’nin son çağrısında hedefinin bölgede sıkışan 40’a yakın yabancı uyruklu savaşçıyı kurtarma çabası olduğu öğrenildi.

HDP devreye girdi

Demirtaş, halkı PKK saldırılarının sürdüğü alana çağırırken, bunu “ablukaların kalkması” için demokratik bir hak olarak lanse etti, kimsenin canına, malına zarar gelmeyeceğini öne sürdü ve halktan “kararlı ve ısrarlı” olunmasını istedi. Ancak Demirtaş’ın çağrısının asıl derdinin halk olmadığı çok geçmeden ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, küçük bir alanda operasyonların sürdüğü Sur’da teröristlerin sıkıştığı alanda yabancı uyruklu savaşçılar bulunuyor. HDP de, 30 ila 40 kişi oldukları tahmin edilen yabancı uyruklu savaşçıları kurtarmak için devreye girdi. PKK’nın şehirlerde sürdürdüğü saldırılarda yabancı savaşçılar da yakalandığı iddiaları gündeme gelmişti. Yabancı uyruklu çok sayıda şahsın da gerek lejyoner olarak gerekse PKK’ya destek olmaya çalışan HDP’nin halkın öldürüldüğü iddialarını desteklemek üzere bölgede bulunduğu değerlendirmeleri yapılıyordu. Bu doğrultuda gerek yabancı asker gerekse casus oldukları değerlendirilen yabancı uyruklu şahıslar gözaltına alınmıştı.

Kobani için aynı senaryo

Diyarbakır Sur’da yürütülen terörle mücadele operasyonlarında bölge terör unsurlarından yüzde 98 oranında temizlenirken, HDP, Cizre’de Kandil ve dağ kadrosu unsurlarını kurtarmak için yürüttüğü çabaları Sur’da devreye soktu. 6-7 Ekim olaylarının da işaret fişeğinin atıldığı Diyarbakır’da halk sokağa çağrıldı. Vatandaşların silahlı saldırıların sürdüğü Sur’a yürümeleri istendi. Açıklamayı yapan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Halkı silahların önüne çekmeye çalışan HDP, aynı senaryoyu, Kobani’ye destek için ortaya koymuştu. Kobani eylemleri olarak da anılan 6-7 Ekim olaylarında HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun çağrısı üzerine halk sokağa dökülmüş, 35 ilde bölücü terör örgütü yandaşlarının gerçekleştirdiği olaylarda 2 polis şehit olmuş, Diyarbakır’da 3 arkadaşıyla kurban eti dağıtan Yasin Börü’nün de aralarında bulunduğu 31 kişi yaşamını kaybetmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP MYK üyeleri hakkında soruşturma başlatmıştı.

(YENİ ŞAFAK)

MEDYAGUNDEM

kk

Kirli plan için HDP’yi sahaya sürüyorlar

Büyükada ajanları tek tek tutuklanınca terör sevici Avrupa çıldırdı. CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’ ile kaos …

kk2

KK ile PKK aynı yalanı söylüyor

PKK elebaşısı Mustafa Karasu ile Kılıçdaroğlu aynı ağızdan konuşarak 15 Temmuz’u değil, OHAL’in ilan edildiği …

basbaglar

Başbağlar katliamında FETÖ’nün rolü

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 akşamı gelen terör örgütü mensupları, kadınları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir