Anasayfa / GENEL / Sazak satın aldığı yat için gazeteden bir ekibi Napoli’de görevlendirdi!
dogan-sazak

Sazak satın aldığı yat için gazeteden bir ekibi Napoli’de görevlendirdi!

MEDYAGUNDEM.COM- Doğan Akın sahibi olduğu t24 internet sitesinde geçtiğimiz günlerde genel yayın yönetmeni operasyonu yaşanan Milliyet gazetesiyle ilgili ilginç kulis bilgilerinin de yer aldığı bir yazı kaleme aldı.

Milliyet’in sahipleri Demirörenlerin Huber Köşkü’nde Abdullah Gül’le görüştüğü bilgisini paylaştığı yazısındaki “bomba” Derya Sazak’la ilgili olandı.

Akın aslında, Erdoğan Demirören ile oğulları Yıldırım ve Tayfun Demirören’in Derya Sazak’la yollarını daha önce ayırmaya karar verdiklerini bunda da, Sazak’ı hem “masraflı” bulmalarının, hem de ısrarla gazeteden atılmasını istedikleri Can Dündar ile birlikte protestolar sırasında Gezi Parkı’na gitmesi gibi nedenlerle “dikkatsiz” bulduklarını gerekçe gösterdi.

“Masraf” meselesi o kadar Demirören ailesi için birinci madde olmuş ki, Akın şu iddiayı da paylaştı:

“Bu ‘masraf’ meselesi Demirören ailesi tarafından sık telaffuz ediliyor, mesela Sazak’ın bir süre önce satın aldığı yat için gazeteden bir ekibi Napoli’de görevlendirdiği konuşuluyor.”

Akın’dan içinde Cumhurbaşkanı Gül, Demirören ailesi ve Derya Sazak’ın geçtiği detaylar ise şöyle:

“Demirörenler yaz dönemi çalışmaları için İstanbul’da, Huber Köşkü’nde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den davet almışlardı. Ve Köşk’te görüşmeye gitmeden önce, olası bir rica karşısında Cumhurbaşkanı’nı kırmamış olmak için Derya Sazak’la yollarını ayırdıklarını resmen duyurmuş bulunmayı arzu ediyorlardı.

Her neyse, bu anons yapılmadı ve Demirörenler Huber Köşkü’ne gittiler. O sırada Milliyet’te gergin bir bekleyiş vardı. Zira Derya Sazak, kendisiyle defteri kapatmış olan Demirören’lerin Köşk’te karar değiştirmek zorunda kalacaklarını umuyordu. O kadar ki, gazetede, tanıkların da bulunduğu bekleyiş sırasında birkaç kez Huber Köşkü’nü arattı:

‘Cumhurbaşkanı ile görüşme başladı mı?’

Nihayet ‘Başladı’ cevabı gelince Sazak’ın, kendisinin genel yayın yönetmenliğinden alınması konusunda ‘bakalım o kadar kolay olacak mı’ mealinde umut belli ettiği anlatılıyor.

Köşk’teki görüşmede ne konuşuldu bilmiyorum. Fehmi Koru, medyaya karşı tahammülsüzlük meselesini dert ettiği bilinen Cumhurbaşkanı’nın Demirören’lere ‘Yapma’ dediğini yazıyor.

Ancak sonuç değişmemişti. Huber Köşkü’nden dönünce Milliyet binasının, patronların odasının bulunduğu 8. katına çağrılan isim Derya Sazak değil, Fikret Bila oldu. Ve Demirören’ler Sazak’la yollarını kesin olarak ayırdıklarını duyurdular.

Bu arada Sazak’ın Milliyet’te köşe yazarı olarak kalma formülü gazete kamuoyunda şaşkınlık yarattı. Belki Köşk görüşmesi Sazak için ‘inadına Genel Yayın Yönetmenliği’ne devam etme imkânı sağlamasa da, köşe yazarı olarak kalma arzusunu geçerli kılmıştı. Bunu bir bilgiye dayanarak değil, sadece tahmin olarak dile getiriyorum.”

MEDYAGUNDEM

hasan-dogan

İki terör yancısının basın kartları iptal

Fetullahçı terör örgütü (FETÖ) ve PKK terör örgütünün yayın organı gibi bir çizgi izleyen ve …

enis-derya

O medya yöneticilerine hesap sorulsun!

Hürriyet ve Milliyet’e sorulsun; o iki muhabir FETÖ’nün talimatıyla Emniyet’ten nasıl çekildi? MEDYAGUNDEM.COM- FETÖ’nün en kudretli …

doganakin

Şu FETÖ tetikçisine kim hesap soracak?

Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu’nun “Doğan Akın ve t24 suçüstü oldu!” başlıklı yazısı şöyle: Paralelin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir