Anasayfa / GENEL / Saraçhane Adeviyye gibi!
sarachane1

Saraçhane Adeviyye gibi!

Mısır’daki katliamı protesto etmek için sosyal medyada örgütlenen grubun Saraçhane Parkı’ndaki eylemi gece yarısı Mısır için yapılan duaya kadar sürdü.

İnsan ve Medeniyet Hareketi çatısı altındaki Genç Hareket oluşumu önderliğinde, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle sosyal medyada örgütlenen kişiler, Saraçhane Parkı’nda bir araya geldi.

Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, burada yaptığı konuşmada, Mısır’daki katliamı kınayarak, ABD, İsrail ve AB’ye darbeye destek verdikleri gerekçesiyle tepki gösterdi.

Dilipak, batı medeniyetinin arkasında kızılderili ve siyahilerin kanı olduğunu belirterek, “Son 100 yılda iki dünya savaşı çıkardılar. Yetmedi, soğuk savaşı devreye soktular, kardeşleri sağcı, solcu diye birbirine kırdırdılar. 50 İslam ülkesi var. Bu sınırları, beyaz egemenler çizdi. Bu sınırları, biz çizmedik. Bu sınırları, kabul etmiyoruz. O ülkelerin rejimleri, orada yaşayan insanları temsil etmiyor. Onun için Mısır’da Mursi’yi devirdiler. Gezi olayları, onun için çıkarıldı. Gezi’yi durdurmazsanız, Mısır’da olanlar sizin de başınıza gelecek” diye konuştu.

Batı medeniyetinin Müslümanları paramparça ettiğini söyleyen Dilipak, bu akşam düzenlenen etkinlikle Müslümanların ümmet birliğini gösterdiğini dile getirdi.

İhvan’ın darbeden sonraki direnişinin, darbecileri, İsrail’i ve diğer batılı devletleri şaşırttığını kaydeden Dilipak, şunları belirtti:

“Onların Amerika’sı varsa, İsrail’i varsa, bizim de kadiri mutlak Allah’ımız var. İhvan’ın direnişiyle her şeylerini kaybettiler. Kuveyt, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri liderleri, direniş karşısında maskara oldu. Zalimlere karşı boyun eğmeyeceğiz, susmayacağız. İhvan’a ve mazlumlara karşı ettiğiniz dualara karşılık, onlar da size duayla karşılık veriyor. Tüm dünyadaki Müslümanlar, size selam ediyor. Siz tarihin yaşayan tanıkları, ümmetin göz aydınlığısınız.”

“Saraçhane, kardeş meydan oldu”

Genç Hareket Başkanı Sezgin Kızılkoca da Mısır’daki katliamı kınayarak, Saraçhane’nin, Adeviyye’deki nöbeti devraldığını ve kardeş meydan olduğunu söyledi.

İnsan ve Medeniyet Hareketi Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Aktüre ise Kur’an-ı Kerim’de geçen Hz. Musa’nın kıssasını hatırlatarak, Hz. Musa’nın Firavun’u yendiğini ve modern firavunlara karşı Allah’ın yardımını yollayacağını ifade etti.

Ümmet için toplandıklarını bildiren Aktüre, “Sancılı olayların ardından zaferin geleceğine yürekten inanıyorum” dedi.

Sık sık tekbir getiren gruptakiler, “Üzülme, gevşeme, Allah bizimle”, “Kahrolsun işbirlikçi zalimler”, “İhvan’a selam direnişe devam” şeklinde sloganlar atıyor. Gruptakiler “İhvan’a selam direnişe devam”, “Diren, diril, özgürleş” şeklinde dövizler, Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin fotoğrafları ve Mısır bayrağı taşıyor. Parktaki bir ağaca da üzerinde “Amerika demokraSİSİ” yazılı bir pankart asıldı.

Zaman zaman Seyyid Kutub’un “Sen özgürsün” şiirini dinleyen gruptakiler, birlikte yatsı namazı kıldı.

İHH ve Özgür-Der’in de destek verdiği eylem, konuşmalarla sürerken, grup slogan atıp tekbir getirerek bekleyişini sürdürüyor.

MEDYAGUNDEM

mursi

Mısır’dan ilk kez iyi haber geldi

Mısır’daki darbenin ardından tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı temyiz mahkemesi tarafından …

feto-misir

Feto münafığından darbeci münafığa dua!

Teröristbaşı Fetullah Gülen son konuşmasında Mısır’ın eski müftüsü ve darbeci Sisi’nin savunucusu Ali Cuma’ya övgüler …

misir2

Mısır halkı darbeci Sisi’ye karşı yeniden sokaklarda

Mısır’da İhvan grubunun çağrısı üzerine halk, dün sokaklara dökülerek darbeci Sisi yönetimini protesto ediyor. Önceki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir