Anasayfa / ANALİZ / Sanatçı Sam’dan başörtüsüne saldırı
sevval-sam2

Sanatçı Sam’dan başörtüsüne saldırı

MEDYAGÜNDEM- Sanatçı Şevval Sam’ın başörtüsüne  yönelik saldırısı güne damgasını vuran haber oldu.  Şevval Sam Tekin, Van’da Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından öğrenciler için düzenlenen söyleşide resmen kin kustu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından düzenlenen söyleşiye katılan sanatçı Şevval Sam, başörtüsü için “benim için sadece tekstil malzemesi” dedi.

“Başörtüsü benim için tekstil malzemesi, insan dünyaya çıplak geldi”

Türkiye’de iktidarların insanları kolayca yönetmek için önce parçalara ayırıp böldüğünü iddia eden Sam, başörtüsü takan bir öğrencinin sorusuna verdiği yanıtta başörtüsü konusunda “o benim için tekstil malzemesi” tabirini kullandı.

Şevval Sam, iktidarları eleştirerek “İktidarlar tarafından bu parçalanmayı gerçekleştirmek için bir takım nesneler kullanılıyor. Birilerinin etnik kimliği, birilerinin başörtüsü, kiminin de ideolojik düşüncesi. Bunların hepsi aslında şekilcilik. Öyle bir gün gelecek ki, bir gün insanların başörtüsü takmadığı yani bunun şeklen gerekli olduğu ve insanlık düzeyinin değişmesiyle buna ihtiyaç kalmayacağını düşünüyorum. Örtünmeye karşı değilim, tek din vs bunlar bana uzak şeyler, benim inancım tasarımcıya dair. Bütün bunlar sonradan üretildi, o benim için tekstil malzemesi, dünyaya geldiğinde insan çıplaktı, bütün bunlar sonradan ortaya çıktı. Bazı çevreler tarafından başörtüsü ideolojik amaçlar için kullanılınca kadınlar kendi aralarında bölündüler. 20 sene önce bu gündeme getirilmeseydi, bugün bir problem olarak karşımıza çıkmazdı. İnsanlar bir Kızıldereli efsanesine göre içlerindeki iyi ve kötü kurtların kavgası arasında kalmışlar. İyi ve kötü kurtlardan hangisini beslerseniz devamı o yönde gelecektir. İnancınızın arkasında durun, ben özgür düşünce ve ifadeye destek veririm. Kimse kimseye bir şeyi zorla dayatmayacak” diye konuştu.

 “KCK tutuklamaları asimilasyondur”

Gündeme dair konuşan bir öğrenci sözü KCK operasyonlarına ve geçtiğimiz günlerde tutuklanan Belediye Başkanı Bekir Kaya’ya getirdi. Ünlü sanatçının yaşanan olaya yorumu ise yine çarpıcı oldu. KCK tutuklanmaları için “asimilasyon” ifadesini kullanan Şevval Sam, sistemin bazen acımasız olduğunu ve bazı şeyleri anlatmaya mantıklı yanıtlar bulamadığını savundu.

Sadece Bekir Kaya’nın değil binlerce insanın içerde olduğunu söyleyen Sam, “Bu bir asimilasyondur. Bunlar kaldırılır şeyler değil. Tarihte bazı şeylerin acılarını çekmiş insanlar var. Kötü bir benzetme tabi inşallah o kadar korkunç olmaz ama 2. Dünya Savaşı sonrası o ailelerin çocukları oraya gidip turistik eşyalar aldılar. Zaman çok enteresan bir nosyondur yeter ki ders alalım. Bir gün gelecek herkes kendi kimliğini ortaya koyacak, kendi dilini kullanabilecek. Ne devletler iktidarlar gelip geçti, bazı kültürleri yok etmeniz imkânsız. En yakınınızdakinden başlayarak insanları barışa davet etmenizi istiyorum” diye konuştu.

MUHAFAZAKARLARIN SIRTINDAN PARA KAZANMAYI BİLİYOR

Muhafazakarlara ve başörtüsüne böyle saldıran Şevval Sam, yıllardır da Bellona markasının reklam yüzü. Muhafazakar kesimin özelikle tercih ettiği bir marka olan Bellona, Kayseri Boydak Holding’in İstikbal gibi bir markası.

Şevval Sam, muhazafakarların üzerinden para kazanıyor ama böyle de kin kusuyor.

Acaba Bellona Şevval Sam’ın bu durumu için ne yapmayı düşünüyor?

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

sam3

Hala o alçaklığa susuyor musun Boydak?

MEDYAGUNDEM.COM- Ünlü sanatçı Leman Sam’ın skandal açıklamalarının ardından, kızı Şevval Sam annesinin hakaretlerine sahip çıktı. …

boydak4

Susma açıklama yap Boydak, İslam düşmanlarını zengin etmeye devam mı?

MEDYAGUNDEM.COM- Tüm İslam aleminin kutsal Kurban Bayramı’nı kutlarken, Türkiye’de Müslümanların bayramını bir sanatçı müsveddesi zehir …

sam1

Uyanın artık Müslümanların parasıyla Müslümanlara küfrettiriyorlar!

MEDYAGUNDEM.COM- Bir gün kızı Şevval Sam çıkıyor,“Başörtüsü benim için tekstil malzemesi, insan dünyaya çıplak geldi” diyerek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir