Anasayfa / GENEL / Sana rahat yok Ertuğrulcuğum!
28subat-aksam

Sana rahat yok Ertuğrulcuğum!

Postmodern darbenin sivil ayağına ilişkin soruşturma genişletiliyor. Soruşturma Savcısı Bilgili, Cem Uzan’ın, Taraf Gazetesi’ne isim vererek yaptığı açıklamaları da dosyaya ekledi.   

Refahyol’un düşürülmesiyle sonuçlanan 28 Şubat ‘postmodern darbesi’nde rol alan askerlerin davası sürerken Savcı Mustafa Bilgili, medya, sermaye ve STK yöneticileri dahil sürecin sivil ayağıyla ilgili soruşturmayı genişletti.
TALİMATLA MANŞET

28 Şubat’ın etkilerinin devam ettiği süreçte (1999) gazete patronu olan Cem Uzan’ın, Taraf Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, askerden gelen talimatla manşet atan gazetecilerden isim vererek söz etmesi de, dosyaya dahil edildi. Savcı Bilgili, somut delillerden hareketle isim isim inceleme yapıyor. Yazılı ve görsel medyada oluşturulan haberlerle, darbeye destek veren gazeteciler ve medya patronlarının o dönemde attığı adımlar yakın takipte. Bilgili’nin talimatıyla, Ankara Emniyeti’nde oluşturulan özel birim, dönemin manşetlerine ilişkin çalışmasını tamamlayıp dosyayı savcılığa gönderdi. Savcılık, manşetlerde imzası olan gazetecilerle, dönemin komuta kademesi arasındaki ilişkiyi deliller üzerinden irdeliyor.
Mali Suçları Araştırma Kurulu da (MASAK) 28 Şubat döneminde mal varlıklarında astronomik artış olan 100’ün üzerinde ismi belirledi. Bu kişiler arasında gazeteci ve bazı bürokratların yer aldığı ifade ediliyor.

108 SAYFA BİLGİ

Öte yandan 28 Şubat MGK tutanakları ile Genelkurmay’ın brifinglerine katılan siviller de savcının masasında. Genelkurmay’a giriş yapan sivillerin kayıtlarını da incelemede. Ayrıca, BÇG ile bağlantılı sivillerin isim ve faaliyetlerinden oluşan 108 sayfalık bilgi ve belge araştırılıyor.

TALİMATLA İFADE FORMÜLÜ 

2004’e kadar medya patronluğu yapan Cem Uzan’ın, Taraf Gazetesi’nde dün yayınlanan röportajı da dosyaya eklendi. Savcılık, “darbenin sivil ayağıyla ilgili savcılığa bilgi vermeye hazırım” diyen Uzan’ın ifadesine başvurmaya hazırlanıyor. Halen Fransa’da yaşayan ve hakkında Türkiye’den verilmiş “yakalama” kararı bulunan Uzan için Adalet Bakanlığı kanalıyla Fransa’ya başvurup “talimatla ifade” formülü işletilecek. Uzan, kendi rızasıyla ifade vermek istediği için yazışmada sıkıntı yaşanması beklenmiyor. Uzan’ın, avukatları kanalıyla doğrudan savcılığa başvurup, Fransa’da kaleme alacağı ifade metnini göndermesi de bir olasılık.  (AKŞAM)

MEDYAGUNDEM

ozkok-fatih

“Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman değil” diye göbek atıyorlar!

Fatih Altaylı ve Ertuğrul Özkök 2 gün arayla, Türkiye’de insanların dinden ne kadar uzak yaşadığına …

ertugrul-ozkok

Fitneci şaklaban, alçak, hain!

Yeni Akit gazetesinde Ali Karahasanoğlu’nun “Fitneci Özkök, azıcık onuru varsa, bir tane isim verir!” başlıklı …

ozkok

Alçak Özkök’e tepki yağıyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank, Hürriyet’teki bugünkü köşe yazısında yazdığı yazı ile büyük tepki toplayan Ertuğrul …

1 Yorum yapıldı

  1. Ertuğrul, Bir insanın yapacağı en şerefsizce şeyi yapacan mı? Madem mani olamıyon, zevk almaya gayret edecen mi.” Kısaca, tecavüz edebildikleri kadar tecavüz ettirecen mi? Ertuğrul hemen hoplama, bunları iki gün önce sen söylüyordun, yalan mı? Cezaevine ya Ercan Turgut’un Aç Kapıyı Gardiyan, ya Cem karaca’nın Düştüm Mapus Damlarına Öğüt Veren Bol Olur’u dinleyecen ya da ‘Bir insanın yapacağı en şerefsizce şeyleri yaptıracan’,kurtuluş yok Ertuğrul! Bak ağababaların bile dönüp yüzüne bakmayacak, unutulacan, ailen parçalanacak …Senin yerinde olmak istemezdim, ama şunu yapa bilirsin; bana bu olayları şu, bu Baronlar yaptırdı diye itiraf edersen paçayı yırtma şansın olabilir. Düşünsene 30-40 yıl! Çok zor, çoook! Giderken yanına tavşan kardeş ruhunu da almayı ihmal etme, zevk alma konusunda ondan alacağın çoook dersler olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir