Anasayfa / GENEL / Saldırıdaki ‘şeytani’ detay Takvim’de
takvim-suriye1

Saldırıdaki ‘şeytani’ detay Takvim’de

Suriye uçağımızı hedef seçti… Saldırıya teknik destek Rusya’dan geldi. Şeytan ise ayrıntıda gizliydi. Zira Suriye, Rusya’nın geçen hafta yerleştirdiği Buk M2 (SA-11) füze savunma sistemini ilk kez Türk uçağında test etti!

Ortadoğu gündemi Türkiye’ye kilitlendi. Arap Baharı’nın fena yaktığı Suriye, sınırları gerdi! Suriye’den atılan füzeler, RF4 tipi Türk savaş uçağımızı düşürdü. 2 pilotumuzu, Akdeniz’de arama çalışmaları hızlandırıldı. Türkiye saldırının cevabını vermek için de harekete geçti. Ankara’da devlet bir araya geldi. Türkiye, Başkent’e kilitlenirken TAKVİM, sınır aşan saldırıyla ilgili önemli bir bilgiyi tespit etti. Buna göre, Suriye uçağımızı vurmak için Rus yapımı Buk-M2 (SA-11) füzesini kullandı. İşte şeytan burada saklıydı!

DÜNYAYI ŞAŞIRTAN YENİLİK!

Askeri kaynaklara göre Suriye, Rusya’nın geçen hafta yerleştirdiği Buk M2 (SA-11) füze savunma sistemini ilk kez Türk uçağı üzerinde test etti. Suriye ordusu tarafından ilk kez denenen füze, RF- 4E Fantom keşif uçağımızı düşürdü. Peki, Rusya tarafından Suriye’ye kurulan Buk M2 (SA-11) füzesi nasıl özelliklere sahip! TAKVİM’e konuşan bir askeri yetkiliye göre, uçağımız üzerinde denenen füze yeni geliştirildi. SA-11 adlı füze rampası daha önce yerden 3 bin 500 feet (1067 metre) yüksekteki hedefi vurabiliyordu. Ancak yapılan son yenilikle birlikte bu mesafe neredeyse sıfıra düştü. İşte uçağımız Doğu Akdeniz’deki Türk radar sistemini test ederken, 2 bin feet’te (610 metrede) uçtu. Buna rağmen Rus füzesi, anında uçağımıza kilitlendi ve hedefe ateşlendi. Dolayısıyla Rusya da yeni kurduğu füze sisteminin, çok düşük irtifada uçan uçakları bile vurabildiğini bu şekilde test etti.

SESİN 3 KATI HIZA ULAŞIYOR

Bu arada, Rusya’nın Suriye’ye desteği sadece Buk M2 (SA-11) ile sınırlı değil. Geçen hafta Rusya tarafından Suriye’ye Pantsyr-S1 adlı radar güdümlü füzeler gönderildi. Bu füzelerin bombalama mesafesinden daha yüksekte uçan savaş uçaklarını da 12 mil uzaklığa kadar vurabildiği belirtildi. Bastion adlı füzenin ise sahilden 180 mil uzaklıktaki gemileri hedef alabildiği açıklandı. SA-6 tipi hava savunma füzesi de 10 bin metre yükseklikte sesin neredeyse 3 katı kadar hıza ulaşabiliyor.

TiCARETE DEVAM

Rusya, artan tüm uluslararası baskıya karşın, muhaliflerini şiddetle bastıran Beşar Esad rejimine destek vermekten vazgeçmiyor. Suriye’ye helikopter taşıyan ancak İngiliz şirket tarafından sigortası durdurulunca geri dönmek zorunda kalan geminin tekrar yola çıkacağı belirtildi. Rus İnterfax ajansının askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Murmansk Limanı’nda bayrak değiştirecek gemiye askeri olmayan başka bir Rus gemisinin de eşlik edeceği kaydedildi. Haberde bayrak değiştiren Alaed adlı geminin sigorta sorununu nasıl aştığı ise açıklanmadı.

* TAKVİM’in edindiği bilgilere göre Ruslar, yeni geliştirdikleri füzelerinin 50 feet’in (yaklaşık 16 metre) üzerindeki hareketli bütün metal objeleri vurabileceğini iddia ediyor.

* Rusya’nın son sistemle donattığı füzeler, 10 bin metre yüksekliğe kadar çıkıyor. Sesin 3 katı hıza ulaşıyor. Bu arada Suriye, Rusya’dan yıllık ortalama 500 milyon dolarlık silah satın alıyor. (Takvim)

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

idlib1

Türkiye İdlib’de ABD’ye izin yok!

Rusya, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgelerin ABD uçaklarına kapalı olacağını duyurdu. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir