Anasayfa / GÜNDEM / RTÜK’te neler oluyor; çok konuşulacak iddialar!
rtuk

RTÜK’te neler oluyor; çok konuşulacak iddialar!

Başkanlığını Davut Dursun’un yaptığı RTÜK’le ilgili rtuk2015.wordpress.com bloğunda ortaya atılan iddialar, bu kurumda yönetim boşluğu olduğuna dair ciddi soru işaretlerine neden oldu. İddialar doğruysa koskoca kurum Davut Dursun tarafından CHP’ye teslim edildi. CHP’li üye Ali Öztunç’la ilgili iddialarsa korkunç… RTÜK’te Ak Parti kontenjanından seçilen isimlere dair  korkaklık, beceriksizlik suçlamaları ise daha da ilginç. İşte o iddialar:


RTÜK’TE CHP’Lİ ALİ ÖZTUNÇ’UN KORKU İMPARATORLUĞU!

CHP’Lİ ALİ ÖZTUNÇ’UN RTÜK’TEKİ TİRANLIĞI! RTÜK BAŞKANI VE AK PARTİLİ ÜYELERİ BİLE SİNDİRDİ!

RTÜK’Ü BİR CHP’Lİ ZORBAYA TESLİM EDEN BAŞKAN DAVUT DURSUN VE AK PARTİLİ KORKAKLAR! 

CHP Kontenjanı’ndan RTÜK üyeliğine seçilen Ali Öztunç’un kurumda oluşturduğu korku imparatorluğu ile Ak Parti kontenjanından üyeler ve Başkan Davut Dursun etkisiz elemanlara dönüştü. 

Öztunç arkasına aldığı büyük medya desteğiyle RTÜK’ü hem parmağında oynatmakla kalmıyor, iktidara karşı da operasyon merkezi gibi yönetiyor.

Öztunç’un medya operasyonlarının son örneği başta Hürriyet gazetesi ve paralel medyanın manşetlerine taşıdığı “RTÜK üyesi Ali Öztunç’a saldırı girişimi” haberlerinin servis edilmesiydi. Haberlerde bir RTÜK çalışanının Öztunç’un odasına girerek, “Atatürk’e sahip çıktığın kadar dine neden sahip çıkmıyorsun” diye bağırarak üzerine yürüdüğü iddia edilip, CHP’li Öztunç mağdur gibi gösterildi. RTÜK Başkanı Davut Dursun da Öztunç’a destek veren bir açıklama yaptı. 

ASLINDA NE OLDU?

Davut Dursun ve AK Parti kontenjanından seçilen üyeler, paralel izleme yapıp bu kanalların ceza almasına neden olan RTÜK çalışanlarına karşı hiçbir teşebbüste bulunmazken Ali Öztunç’un, “bana saldırıda bulundu” iftirası attığı kişiyi, çok kısa süre zarfında cezalandırdı. 

Ali Öztunç’un özellikle yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde İzleme Dairesindeki çalışanları hedef almasının -bir uzmanın twitter hesabından yaptığı bazı paylaşımları ve retweetleri medyaya taşıması akabinde bu kişi hakkında soruşturma açılması ve cezalandırılması gibi- bu dairede çalışanları sindirmeye yönelik olduğu seçim sürecinde net bir şekilde açığa çıkmıştır.

ALİ ÖZTUNÇ’UN BASKILARI KARŞISINDA SİNEN AK PARTİLİ ÜYELER

AK Parti kontenjanından seçilmiş olan üyelerin bu durumu görmezlikten gelmesi, kurum personelini Ali Öztunç’un baskılarına karşı savunmamız bırakmıştır.

ÖZTUNÇ’IN KURDUĞU PARALEL İZLEME MERKEZİ

Bunun yanı sıra, Öztunç, yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, izleme dairesi üzerindeki baskılarını daha da artırmıştır. Yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Ali Öztunç devamlı izleme dairesi başkanının odasına gitmiş, daire başkanı ve dairede çalışan bazı uzmanları etki altına almaya çalışmıştır.

HALK TV’YE KIYAK A HABER’E CEZA

Bu durum RTÜK yönetimi tarafından bilinmesine rağmen yine aynı şekilde önlem alınmamıştır. Bu şekilde, Öztunç kurduğu paralel izleme mekanizmasıyla Halk TV gibi bazı kanalların ceza almamasını sağlarken A Haber ve TRT gibi kanallarında daha fazla ceza almasına neden olmuştur.

SALDIRI İDDİASININ PERDE ARKASI

AK Parti kontenjanından seçilmiş olan üyelerin korkak ve pasif duruşu, Ali Öztunç’un hukuksuz müdahalelerini artırmasına sebep olurken RTÜK çalışanlarının kendilerini ifade edebilecek bir merci bulamamalarına neden olmaktadır. Çünkü AK Parti kontenjanından seçilmiş olan üyeler onların haklarını koruyamamaktadırlar. Bu durumdan rahatsız olan ve uzun zamandır psikolojik tedavi gören bir RTÜK çalışanı, bunları ifade etmek için Öztunç’un odasına gitmiş ve Öztunç’un bütün tahriklerine rağmen düşüncesini ifade etmek dışında herhangi bir şey yapmadığı halde Davut Dursun, bu kişiye maaştan kesme cezası vermiştir. Öztunç ise bu olayı kendi milletvekili adaylığı için PR aracı olarak kullanmıştır.

DAVUT DURSUN VE AK PARTİLİLERİN ACİZLİĞİ

Davut Dursun ve AK parti kontenjanından seçilen üyeler ise psikolojik tedavi gören ve kendini yeterince savunamayacak olan bir kişiye hiçbir şekilde sahip çıkma ihtiyacı duymamışlardır. Öztunç da milletvekili olmak için psikolojik rahatsızlıkları olan bir kişiyi bile istismar etmekten kaçınmamıştır.

AK PARTİLİ ÜYELERDEN CHP’LİLERE KIYAK

Ali Öztunç rahat tavırları bununla da kalmamaktadır. Öztunç, gizli olmasına rağmen kurul kararlarını resmi olarak açıklanmadan bazı medya organlarıyla ve twitter hesabından paylaşmıştır. Bugüne kadar Öztunç’un hukuksuz eylemlerine karşı hiçbir şey yapmayan RTÜK’ün AK Parti kontenjanından seçilen üyeleri, yakın zamanda CHP’li üyeleri gizliliği ifşa ettikleri gerekçesiyle bir komisyon kurmuşlardır. AK Parti kontenjanından seçilmiş olan kişilerin muhafazakâr olduğu bilinen çalışanlara karşı çok kolay başvurduğu cezalandırma yöntemi, CHP’li üyeler söz konusu olduğunda mümkün gözükmediği için bu komisyondan, CHP’li üyelerin cezalandırılmasına yönelik herhangi bir kararın çıkması beklenmemektedir.

ALİ ÖZTUNÇ’TAN YEREL TVLERE BASKI

RTÜK yönetimi eğer CHP’li üyelere yaptırım uygulama cesaretine sahip olsaydı, bugüne kadar bunu defalarca yapmaları gerekirdi. Bunun en açık örneği ise yerel seçim döneminde yaşanmıştır. Ali Öztunç, yerel seçim öncesinde bazı yerel televizyonları arayarak, CHP’li belediye başkan adaylarını yayınlara çıkarılmaları konusunda onları zorlamıştır. Yayıncılara baskı yaparak ve onların bir siyasi parti lehine yayın yapmasını sağlamaya çalışarak görevini kötüye kullanmıştır. Bu durum, bir komisyon oluşturularak değerlendirilmesi gerekirken hiçbir işlem yapılmamıştır.

YAZININ KAYNAĞINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

evlilik

Evlilik programları kaldırılmayacak ama…

Yayından kaldırılacağı konuşulan evlilik programları çocukların ekran başında olmadığı saat dilimlerinde yayınlanacak. Olağanüstü hal (OHAL) …

evlilik

Evlilik programlarına yasak yok yaptırım var

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yetkilileri OHAL kapsamında 690 sayılı KHK ile evlilik programlarının …

ekran

RTÜK uyuyor ekranlardan rezillik akıyor!

Türk örf ve adetlerini zedeleyecek biçimde çıplaklığın, eşcinselliğin ve evlilik dışı ilişkilerin özendirildiği programlar adeta …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir