Anasayfa / GENEL / RTÜK hala FETÖ üssü mü?
rtuk

RTÜK hala FETÖ üssü mü?

Radyo Televizyon Üst Kurulu, A Haber’e skandal cezalar kesti. A Haber’e, mahkemelerce doğrulanan bir bilgiyi yayınladığı ve Erkan Tan’ın “teröristleri değil devleti suçlayan” vatandaşa gösterdiği tepki nedeniyle toplam 121 bin lira para cezası kesildi. A Haber’in yeni anayasa referandumu öncesinde para cezalarıyla susturulmaya çalışılması dikkat çekti.

Seçim döneminde Başbakan’ın mitingini yayınladığı gibi gerekçelerle rekor sayıda yayın durdurma cezası verilen A Haber yine hedef oldu.

RTÜK bu kez A Haber’e para cezaları yağdırdı. Ankara’da 28 kişinin şehit olduğu saldırı sonrası teröristleri değil devleti suçlayan bir kişiye Erkan Tan’ın gösterdiği tepki nedeniyle 63 bin 294 lira, doğru olduğu mahkeme kararıyla ortaya çıkan bir açıklama nedeniyle de 58 bin 345 lira para cezası kesildi. iki skandal para cezasının toplamı ise 121 bin 639 lira oldu.

‘TERÖRİSTLER YERİNE DEVLETİ SUÇLAYAN’ ŞAHSI ELEŞTİRDİ DİYE A HABER’E CEZA!
17 Şubat 2016 tarihinde, teröristler Ankara’da askeri servis aracının geçişi sırasında bomba yüklü araçla saldırıda bulunmuştu. A Haber sunucusu Erkan Tan’a bu kanlı saldırının hemen ertesi günü bir vatandaştan mesaj geldi. Mesajda, masum insanları katleden teröristler değil hükümet suçlanıyordu. Erkan Tan bu duruma tepki gösterdi. Erkan Tan’ın teröristler yerine devleti suçlayan vatandaşa yönelik yorumunda halk arasında sıkça kullanılan “yüze tükürmek” ifadesi de geçiyordu. RTÜK işte bu deyimi ceza gerekçesi kabul etti ve A Haber’e tam 58 bin 345 tl para cezası verdi.

5 AY SONRA CHP’Lİ ÜYE ŞİKAYET ETTİ
RTÜK’ün bu cezası skandal kararlar dizisi sonrası geldi. Erkan Tan’ın bu yorumundan yaklaşık 5 ay sonra 14 Temmuz 2016 tarihinde CHP’li RTÜK Üyesi İsmet Demirdöğen’in dilekçesi üzerine inceleme başlatıldı.

“RTÜK, A HABERE CEZA VERMEK İÇİN SUÇ İŞLEDİ”
Sunucu Erkan Tan, A Haber’e verilen haksız ceza ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Allaha havale ediyorum. Şubat ayında gerçekleşmiş bir yayın çok canımızı yakan bir terör saldırısı sonrası , hemen ertesi sabahında gerçekleşen bir yayında teröristleri destekleyen silah satan devletleri değil de kendi hükumetini askerini polisi suçlayanlara yönelik eleştiri yaptım. Şubat ayından 5 ay sonra RTÜK’ün CHP’li üyesi İsmet Demirdöğen şikayet dilekçesi veriyor. Benim oyayındaki sözlerimi şikayet konusu yapıyor. RTÜK uzmanı rapor hazırlıyor yayın ihlali yok diyor. İnsan hakları sözleşmesinden tutun da Yargıtay içtihatlarına kadar örneklerle yayın ihlali yoktur deniyor. İlgili daire başkanlığı da bu görüşe katılıyor amaaaa Buna rağmen HDP’li CHP’li MHP’li üyelerin oy vermesiyle ceza alıyoruz. RTÜK A Habere ceza vermek için, suç işledi neden? Kuruluş kanununun 38. maddesinde diyor ki RTÜK üyeleri kendilerini ilgilendiren konularda müzakerelerde bulunamaz oy kullanamazlar. Buna rağmen İsmet Demirdöğen RTÜK üyesi olarak beni hem şikayet ediyor hem de benimle ilgili oy kullanıyor. Hem savcı hem hakim hem polis…RTÜK kanununun 38. maddesi açıkça ihlal edilmiştir.

BAŞDANIŞMAN GÜRSUL’A FETÖ’CÜ DENDİ DİYE CEZA
İkinci skandal ceza 2 Ağustos 2016 tarihinde ajans için geldi. Haber bültenine telefonla katılan Savcı Sayan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanın FETÖ’cü olduğunu söyledi. RTÜK’e göre sunucu Nihan Günay ile Savcı Sayan arasındaki diyalog tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine aykırıydı.

GÜRSUL’UN FETÖ’CÜ OLDUĞU MAHKEME KARARIYLA TESCİLLENDİ
RTÜK 21 Aralık 2016 tarihinde toplandı ve bu diyalog nedeniyle A Haber’e 58 bin 345 bin TL ceza kesti. Oysa bu ceza tam bir skandaldı. Çünkü o tarihte Savcı Sayan’ın A Haber’de gündeme getirdiği iddianın doğru olduğu ortaya çıkmıştı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı, İstanbul Üniversitesi eski öğretim üyesi Fatih Gürsul FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle 6 Aralık 2016’da gözaltına alındı. FETÖ’nün şifreli haberleşme programı olan Bylock’un kırmızı kategoride kullanıcısı olduğu belirlenen Kılıçdaroğlu’nun danışmanı 22 Aralık 2016 tarihinde de tutuklandı.

Savcı Sayan ile A Haber sunucusu Nihan Günay arasında cezaya bahane olarak sunulan şu diyalog geçmişti:
– (Savcı Sayan) Şu anda Kılıçdaroğlu’nun en yakınındaki başdanışman özel olarak yerleştirilmiş bir Fetö Terör Örgütü mensubudur.
– (Nihan Günay) Peki Sayın Sayan, şimdi birçok tabi Genel Merkez’de elbette Genel Başkanların birçok danışmanları var. İsim verebilir misiniz? Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı dediniz kriptolu dediniz.
– (Savcı Sayan) Biliyor efendim. Biliyor çünkü CHP’yi dizayn eden güçler herhalde Kılıçdaroğlu’ndan habersiz hareket edemezler. Ben bu anlamda çok iddialıyım. Yanlıştan dönmek de bir erdemdir. İnşaallah CHP millileşir. Türkiye’nin siyasetine katkı yapar. Kimin iktidar kimin muhalefet olmasına halk karar verir. Ama şu anda Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı kriptolu FETÖ elemanıdır.

RTÜK TARAFINDAN VERİLEN CEZA A HABER’İ YILDIRMA OPERASYONUNUN BİR PARÇASI
RTÜK tamamen doğru çıkan bir açıklamayı yayınlayarak, habercilik yapan A Haber’i cezalandırdı, basın ve ifade özgürlüğünü hiçe saydı. A Haber’e verilen hukuk dışı bu cezalar, yeni anayasa referandumu öncesinde bir yıldırma operasyonu olarak değerlendiriliyor.

-AHABER-

MEDYAGUNDEM

evlilik

Evlilik programları kaldırılmayacak ama…

Yayından kaldırılacağı konuşulan evlilik programları çocukların ekran başında olmadığı saat dilimlerinde yayınlanacak. Olağanüstü hal (OHAL) …

evlilik

Evlilik programlarına yasak yok yaptırım var

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yetkilileri OHAL kapsamında 690 sayılı KHK ile evlilik programlarının …

ekran

RTÜK uyuyor ekranlardan rezillik akıyor!

Türk örf ve adetlerini zedeleyecek biçimde çıplaklığın, eşcinselliğin ve evlilik dışı ilişkilerin özendirildiği programlar adeta …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir