Anasayfa / GENEL / RTÜK Başkanı ile spor programı yapımcısı arasındaki ilginç diyalog!
davut-dursun

RTÜK Başkanı ile spor programı yapımcısı arasındaki ilginç diyalog!

MEDYAGUNDEM.COM- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Davut Dursun A Haber’de Selin Ongun’un sunduğu Bi Sormak Lazım programında Süper Lig Maç özetlerinin yayınlama hakkının TRT ile sınırlı kalmaması için Futbol Federasyonu ve taraflarla irtibata geçtiğini anlattı.

“TRT, MAÇ GÖRÜNTÜLERİNİ VEREYİM, SİZ DE BANA PARAMI GERİ VERİN DİYOR”

Görüşmelerin perde arkasını anlatan Prof. Davut Dursun “Görüntü olmayınca spor programlarında ipin ucunun kaçtığını” söyledi. RTÜK Başkanı, TRT’nin de ihale gereği,  “karşılığında şu kadar milyon dolar verdim, peki maç görüntülerini vereyim, ama o zaman bu parayı bana verin o zaman” dediğini ifade etti.

“SPOR PROGRAMI YAPIMCISINA, EKMEK PARASI DİYE KÜFREDİLİR Mİ, DEDİM”

Spor programlarındaki aşağılayıcı dile ve küfürlere inanamadığını belirten Dursun, tesadüfen karşılaştığı bir program yapımcısına serzenişte bulunduğunu anlattı.  Yapımcının, “ne yapalım bu kadar insan ekmek yiyor” demesi üzerine “ekmek yiyor diye insanlara küfredilir mi? İnsanları aşağılayan yayın yapılır mı” dediğini aktardı.

RTÜK Başkanı Prof. Davut Dursun’un Selin Ongun’un sorularına verdiği bazı yanıtlar şöyle:

MAÇ GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞILACAK MI, YENİ DÜZENLEME VAR MI?

Maç görüntüleri meselesi önemli bir sorun. Şu andaki fiili uygulama TFF maç görüntüleri ile ilgili telif haklarını ihale ile satıyor. İhale ile bunu alan kuruluşu bunun üzerine denetim ve telif hakkına sahip. Şu andaki uygulamada maçların bitiminden 24 saat sonra ancak görüntüleri diğer kuruluşlara veriyor.

MAÇ GÖRÜNTÜSÜ OLMAYINCA SPOR PROGRAMLARINDA İPİN UCU KAÇIYOR

Maçlar cuma günü başlıyor; cumartesi, pazar, pazartesi oynanıyor. Pazartesi gününün üzerinden 24 saat geçtikten sonra, yani salı günü maç görüntülerinin diğer yayın kuruluşlarına ulaştırılması, geçen günlerdeki yayınların görüntüsüz yapılmasına neden oluyor. Görüntü olmayınca spor programlarında değişik tartışma konuları gündeme geliyor. Dolayısıyla ipin ucu biraz kaçıyor.

Bu çevrede biz şunu düşündük. Futbol Federasyonu bunu ihale ettiğinde, alan firmayla sözleşme imzalarken, her maçın bitiminden örneğin 10 saat sonra o görüntüyü versin. Cuma günü olan maçın görüntüsünü neden Çarşamba versin, diyelim ki cumartesi versin.  Bu çerçevede bazı taraflarla görüşmemiz oldu.

“MAÇ GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞIMI MESELESİ İÇİN FEDERASYON BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜM”

Sayın Başkan ile görüştüğümde, kendisi bir maç nedeniyle yurtdışındaydı. Çocuk Medya Kongresi’nin ardından Sayın Başkan’la yapacağımız görüşme gündemimizdedir. Tarafları bir araya getirip, müzakere edelim diye düşündük.

“TRT, MAÇ GÖRÜNTÜLERİNİ VEREYİM, SİZ DE BANA PARAMI GERİ VERİN DİYOR”

Fakat şöyle bir problem var. Federasyonun ihalesini alan TRT, “karşılığında şu kadar milyon dolar verdim, peki maç görüntülerini vereyim, ama o zaman bu parayı bana verin o zaman” diyor. Dolayısıyla ihale şartları bitmeden ihalenin şartlarını değiştirmek mümkün değil. Ama bundan sonraki yeni ihale için iyileştirici tedbirlerin alınacağını düşünüyorum.

SPOR PROGRAMI YAPIMCISINA, EKMEK PARASI DİYE KÜFREDİLİR Mİ, DEDİM

Aşağılayıcı yayınlara inanamıyorum. Küfrediyor, insanları aşağılayıcı, küçük düşürücü yayınlar yapılıyor; bu kabul edilemez. Geçen gün bir yayın kuruluşuna, program konuğu olarak katılmak için gitmiştim. İsmini vermeyeyim, aynı kurumdaki spor programının yapımcısıyla tesadüfen karşılaştım. Serzenişte bulundum; bu yaptığınız olacak şey değil, kabul edilebilir değil dedim. Yapımcı, “ne yapalım bu kadar insan ekmek yiyor” dedi. Ekmek yiyor diye insanlara küfredilir mi? İnsanları aşağılayan yayın yapılır mı; olamaz bu.

MEDYAGUNDEM

trt1

TRT’de 8 daire başkanı görevden alındı

TRT’de geçen hafta Şenol Göka’nın istifasının ardından dün de 8 daire başkanı görevden alındı. TRT’de …

trt1

TRT Genel Müdürü istifa etti

TRT Genel Müdürü Şenol Göka istifa etti. Göka’nın dilekçesinde, ‘gördüğüm lüzum üzerine istifa ediyorum’ yazdığı …

evlilik

Evlilik programları kaldırılmayacak ama…

Yayından kaldırılacağı konuşulan evlilik programları çocukların ekran başında olmadığı saat dilimlerinde yayınlanacak. Olağanüstü hal (OHAL) …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir