Anasayfa / VİDEO / ‘Reklam fiyatları artarsa diziler kısalır’
ekrem-catay2

‘Reklam fiyatları artarsa diziler kısalır’

A Haber’de Selin Ongun’un sunduğu Bi Sormak Lazım Programı AY Yapım’ın Kurucusu Ekrem Çatay’ı konuk etti. Bir işin tesadüfen kötü olabileceğini ama tesadüfen iyi olamayacağını söyleyen Ekrem Çatay, bu iş tutar demeyi tutmayanlara baka baka öğrendiğini de dile getirdi.

“BİR İŞ TESADÜFEN KÖTÜ OLABİLİR, AMA TESADÜFEN İYİ OLMAZ”

Bu işte hayatta kalmak için bir, bilgiye ihtiyaç var. İşi bileceksiniz. İkincisi, şaşırtıcı bir şey söyleyeyim,  tabi ki, şansa da ihtiyaç var. Bir iş tesadüfen kötü olabilir ama tesadüfen iyi olmuyor. Onun için bilmeniz lazım yapmanız lazım ama her şeyi çok doğru yaptığınız zaman bile, nasıl olsa bu iş tutar diyemezsiniz. Mümkün değil Ben bu iş tutar demeyi tutmayanlara baka baka öğrendim.

“ERMENİSTAN’DA TÜRK DİZİSİ TARTIŞMA YARATTI”

Ezel’in satışları ile uğraşan yabancı bir firma var. Ermenistan, biz Türkiye’den almadık onlardan aldık diyormuş. Ermenistan Ezel’in senaryo haklarını satın aldı. Ama çok cüzi bir rakamlar. Bunu bize sordular, bu rakamı verebiliyorlar ancak. Tabi ki satalım dedik. Tabi ki verelim.

“YUNANİSTAN’DA DİZİLERE DUBLAJ İSTENMİYOR”

Türk yapımlarında kalite yüksek. Hem teknik kalite hem oyunculuk kalitesi çok yüksek. Sonra bir de özellikle Arap ülkelerinden başlayarak çok ciddi bir ilgi duydular. Yakın coğrafyada. Yunanistan’da enteresan bir biçimde, Türk dizilerine dublaj yapılmasını istemiyorlarmış. O sound hoş geliyormuş. Alt yazı ve Türkçe sesler. Atina’da bu işlerle uğraşan bir sinemacıdan, direkt birinci ağızdan duyduk. Atina’da Türkçe dil kursları… İnsanlar Türkçeyi daha iyi öğrenmek için dil kurslarına gidiyorlar. Enteresan bir şey.

“REKLAM FİYATLARI ARTARSA DİZİLER KISALIR”

Ben de 90 dakikanın gerçekten uzun olduğuna inanıyorum. Ama bu biraz ekonomik mesele. Zannedilmesin ki dizi 90 dakika olduğu zaman yapımcı daha fazla para kazanıyor.  Hayır tersine. Her hafta 90 dakikalık bir televizyon dizisini yetiştirmek için iki tane ekip kullanıyoruz. İki yönetmen, iki kamera… Bu artı bir maliyet getiriyor. Televizyonları da suçlayamıyorum. Çünkü dizi maliyetleri çok yükseldi. O zaman da televizyonlar dizi uzun olduğu zaman son kuşak reklamdan para kazanıyorlar. Çözümü de, reklam fiyatlarına zam gelirse, birim fiyatları yükseltilirse, o zaman televizyonlar da 60 dakikalık işe razı olurlar. Zaten öyleydi, Türkiye’de diziler 45-50 en fazla 60 dakika idi. Yanlış hatırlamıyorsam 2004 yılındaki ekonomik krizde reklam fiyatları çok düşünce, bu sefer süre uzatıldı. RTÜK kuralları gereğince en fazla 20 dakikada bir reklam konuluyor. Reklam yerler de çok belirgin olduğu için mecburen uzatılıyor.

MEDYAGUNDEM

orf

Bu da başörtülü kılığına giren Avusturya ajanı

Avusturya’da yeni bir skandala imza atıldı. Ülkenin devlet televizyonu ORF, Türkiye konulu bir konferansa spikerini …

erkan

Terörü eleştirene RTÜK cezası!

RTÜK yine aHaber’i hedef aldı. İki yayından dolayı kanala 121 bin 639 lira ceza kesildi. …

kamyon5

Kamyondaki şok detay!

Fransa’da dün gece bir kamyonla gerçekleştirilen ve 84 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan saldırıda çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir