Anasayfa / GENEL / Raporluk vaka!
kemal-caps1

Raporluk vaka!

CHP lideri bir hafta önce Amerikan tipi başkanlık sistemine övgüler dizip, “buyurun ABD tipini getirin” dedi. Başbakan Yıldırım, olumlu yanıt verince Kılıçdaroğlu bu kez ‘biz istemiyoruz’ diye karşı çıktı.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şaşırtan açıklamalarına dün bir yenisini ekledi. Başkanlık sistemi konusunda sürekli birbiriyle çelişen açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu fikrini bir kez daha değiştirdi. Tam bir hafta önce, 7 Haziran günü katıldığı televizyon programında Amerikan tipi başkanlık sistemine övgüler dizen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ‘böylesine güzel bir sisteme karşı çıkmakla’ suçladı. Kılıçdaroğlu o konuşmasında, “ABD’deki gibi başkanlık sistemini buyur getirin” diyerek AK Parti’ye çağrıda bulundu.

ÜLKEYİ BÖLME İDDİASI

Başbakan Binali Yıldırım, dünkü AK Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Kılıçdaroğlu’nun televiziyon programındaki o sözlerine olumlu yanıt verip, “Biz Türk tipini tercih ediyoruz ama siz Amerikan tipi başkanlık olsun diyorsanız ona da varız. Hodri meydan” dedi. Ancak Kılıçdaroğlu yine sözünden ABD’deki başkanlık sistemiyle AK Parti’nin ülkeyi bölmeye niyetlendiğini iddia etti, ‘biz istemiyoruz’ ifadelerini kullandı.

rapor1

PARLAMENTER SİSTEM

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP Grup Toplantısı’ndaki konuşmasında şunları söyledi: “Sayın Binali Yıldırım’a iki soru soruyorum. Bir Türkiye’de eyalet sistemini kabul ediyor musunuz, etmiyor musunuz? İki ABD’de her eyaletin ayrı parlamentosu, kanunu var. Bunu kabul ediyor musun, etmiyor musun? Bize sorarsan biz kabul etmiyoruz. Biz atalarımızın, dedelerimizin yüzelli yıla yakındır savunduğu, kurduğu, geliştirdiği parlamenter sistemi kabul ediyoruz. Ve onun önündeki bütün engelleri kaldıracağız.”

Kanla tehdit etmişti

CHP lideri Kılıçdaroğlu, çok konuşulan Almanya z iyaretinden önce TOBB Genel Kurulu’nda Türkiye’yi karıştıran bir açıklama yapmıştı. “Başkanlık sistemini bu ülkede kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz” diyerek Başkanlık sistemini destekleyen kanla tehdit eden CHP Genel Başkanı, bu açıklamasından sadece bir aysonra çok farklı bir açıklamaya imza atmıştı.

Hangi sözüne inanıyorsun?

Başkanlık sistemi konusunda sürekli fikir değiştiren Kılıçdaroğlu dünkü konuşmasında Başbakan Yıldırım’a yönelik, Bak ben ne kadar rahatlıkla düşüncelerimi söylüyorum. Çünkü ben inandığım şeyleri söylüyorum diye konuştu. CHP liderinin bu ifadeleri “Her seferinde başka şeyler söyleyen Kılıçdaroğlu, hangisine inanıyor” sorusunu akıllara getirdi.

(GÜNEŞ)

MEDYAGUNDEM

kemal-feto

KK yine FETÖ’cü yüzünü gösterdi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye – Almanya krizinde tarafını seçti. Partisinin grup toplantısında konuşan CHP …

kk

Kirli plan için HDP’yi sahaya sürüyorlar

Büyükada ajanları tek tek tutuklanınca terör sevici Avrupa çıldırdı. CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’ ile kaos …

KK’ya FETÖ’den plaket

Fetullahçı Terör Örgütü için var gücüyle çalışan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun FETÖ imamları ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir