Anasayfa / ANALİZ / Provokatörler niye sokaklarda? Derinlerdeki büyük panik!
reyhanli-kulis

Provokatörler niye sokaklarda? Derinlerdeki büyük panik!

Gezi kalkışması, ODTÜ derken; Cami- Cemevi ile yaşanan yeni gerilim. Ahmet Atakan’ın ölümü ile derinleşen süreç ve maskelerin düşmesiyle gerçekler bir bir ortaya çıkıyor. İşte provokatörlerin asıl amacını deşifre eden Aslan Değirmenci imzalı haber10’daki analiz:

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin öldüğü çifte patlamanın iddianamesi tamamlanmak üzere. İddianame öncesi ortaya çıkan bilgi ve bağlantılar amacın çok açık mezhep çatışması çıkartmak olduğu, organizatörün Esed yandaşları ve marjinal sol gruplar olduğuna işaret ediyor.

Ancak iddianamede büyük sürprizler olduğu, Gezi kalkışmasına kadar ulaşacağı gelen bilgiler arasında. Bu bilgiler sadece bize değil derin kulaklara da ulaşmış olmalı ki sokaklar yine hareketlendirildi. Planlı bir biçimde basit bir konuyu bile bahane edip gerilimi tırmandırmak, ülkeyi mezhepsel bir çatışmaya sürükleyip, iddianamede deşifre olacak ilişkilerin görülmesini engellemek istedikleri anlaşılıyor. Hatta yargıyı olumsuz yönde etkileyip, sürecin derinleşmesini önleyecekler.

Aslında plan bu… Bu plana medyadan gelen destek ise tam. Söz konusu medya 3 yıldır Suriye’de olanlara kör. Katil Esed’i aklamak için her türlü manipülasyonu da denedi. Reyhanlı saldırısında da hemen muhalifleri suçladı, istihbarat raporları deşifre olunca Gezi kalkışmasına sığındılar. Gezi tutmayınca ‘Taraf’ devreye sokularak; hükümete sayısız iftira atılarak yeni gündemler oluşturulmaya çalışıldı. Ama ‘Taraf’ın yaşadığı güven kaybından dolayı hayata geçirdiği operasyonu tutmayınca, yeniden ‘mezhep çatışması planı’ devreye sokuldu.

Bir ODTÜ denemesi geldi. Önce ağaçlar üzerinden Melih Gökçek ardından DHKP-C üzerinden başörtülüler hedef alındı. Sağlam bir manevraydı ama taktik çok gerici olunca plan ellerinde patladı. Doğan Medya grubunun DHKP-C’lileri aklama yarışı da amacın arka planını gözler önüne serdi.

Cami- Cemevi projesi ile ise aranan fırsat bulundu. Mamak’ta polis ile eylemci grup arasında gerilim yaşanınca düğmeye basıldı. Ayaklanma çağrıları başladı, Hüseyin Aygün aktör olarak seçildi, sosyal medya devreye sokuldu; Ahmet Atakan hayatını kaybetti.

Önce polis ardından hükümet hedef alındı. Malum medya yine devreye girdi, Hürriyet Daily News Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, uzmansız raporu öne çıkardı Adli Tıp’ı ‘hükümetin’ organı diye niteledi. Taraf ise “Herkes gördü Ahmet düşmedi” manşeti ile son hamleyi gerçekleştirdi. Hatay’da izinsiz gösteriler sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ın binadan düşme anı kentte yayın yapan HRT Akdeniz Televizyonunun kameralarına yansıyınca Taraf’ın manşeti düştü. Büyük yalan deşifre olunca, yeniden karargâhlara çekilindi, yeni planlar için çalışma başlatıldı.

Tüm çalışmaların ana nedeni hükümeti yıpratmak olduğu kadar Reyhanlı’nın üstünü örtmek. Olaya buradan bakacak olursak yaşananları daha iyi analiz edebilir, bilgi kirliliği meydana getirenlerin oyununu bozabiliriz. 

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

gezi3

CHP’den 2. Gezi kalkışması talimatı!

CHP’nin Pensilvanya talimatıyla başlattığı ve şirin pozlarıyla gizlemeye çalıştığı yürüyüşün amacı deşifre oldu. CHP’nin Berlin’deki …

gezi

Yeni Gezi için Alevileri bu mesajlarla kışkırtıyorlar

Ülkeyi kaosa sürüklemek için her yolu deneyen karanlık güçler, Alevi vatandaşları ön saflara sürerek 15 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir