Anasayfa / GENEL / “Paris’ten, Brüksel’den endişeliyim”
esenler

“Paris’ten, Brüksel’den endişeliyim”

Batı’nın Gezi Vandallığı’na verdiği desteği hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Paris’te yaşananlardan dolayı ben de endişeliyim, Fransız polisinin şiddetini kınıyorum” dedi.


Esenler’de kentsel dönüşüm konutları teslimi töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa ve Belçika’da yaşanan olaylarla ilgili konuştu.

“Gezi Parkı’ndaki düzenlemeler bahane edilerek eylem başlamıştı. Bu eylemler sırasında arabalar yakıldı. Eylemlerin bahanesi Gezi Parkı’nın dahi altını üstüne getirdiler” sözleriyle Gezi vandallığını hatırlatan Erdoğan, “Gezi olayları Türkiye’nin gelişmesinden, büyümesinden rahatsızlık duyanların ortaya koyduğu senaryonun aşamasıydı” dedi.

Batı’nın Gezi Vandallığı’yla yakından ilgilendiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Paris’te yaşananlardan dolayı bende endişeliyim, Fransız polisinin şiddetini kınıyorum. Fransa’nın 17/25 Aralık darbe girişimine maruz kalacağı endişesini taşıyorum. Bugün Paris ve Briksel yanıyor. Başka batı şehirlerde de var. Ne gazetelerde haberler göremezsiniz. Bana akıl veriyordunuz, Paris’teki özgürlük mücadelesi verenlere niye böyle yapıyorsunuz? Paris’teki olaylar bizi çok üzüyor” dedi.

Fransa’yla, Kanuni’nin Fransuva’ya yaptığı yardımdan beri irtibat içerisinde olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Arapların bir sözü var. Men dakka dukka yani kim dak ederse, ona da dak ederler. Biz adil olan neyse onu yapacağız. Bunu da unutmayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan satırbaşları:

Dönüşüm için ilk kazmayı vurduğumuz yerde ilk anahtarı vermenin gururu içindeyiz. Kimseyi mağdur etmeden 140 bin metrekarelik inşaat alnına sahip İstanbul’un en güzel yerleşim merkezlerinden birini kurduk.

Yüzde 70’i yeşil alan okul ve camii gibi ortak kullanım alanlarından oluşan zaten bir alan şu anda var. Hedefimiz çok büyük. Türkiye genelinde 6.5 milyon yapıyı bu şekilde dönüştümeyi hedefliyoruz. Modern yapılara evet.

“AH GEZİCİLER AH”

Bu projeyi rant olarak ifade edenler gelsinler buraya bir baksınlar. Onların öyle bir derdi yok ki. Onlar sadece itham etsinler. Ah Geziciler ah… Çarpık yapıların yerinde şimdi nasıl bir modern yapının oluştuğunu gözlerini görsünler. Onların gözleri var görmezler, kulakları var duymazlar, onların dili var hakkı söylemezler.

“BİZİM ÖYLE BİR DERDİMİZ YOK”

Ne diyor çıkmış kanımızı dökerler diyor. Bizim öyle bir derdimiz yok o dert sen de ve senin geçmişinde var. Rahmetli Menderes’i ipe gönderen sizsiniz. Biz ancak bölücü terör örgütüyle bu mücadeleyi veririz.

Bizim demokrasi mücadelemizde bu konuşulamaz. İnsan olan bu durumu görünce geçmişte yaptıklarından dolayı utanır, çıkıp özür diler. Bunlar zaten bizim muhatabamız da değil. Bizim için mühim olan milletimizdir.

“KANAL İSTANBUL İÇİN HAREKETE GEÇİYORUZ”

Kentsel dönüşümle İstanbul’u, Türkiye’yi hedeflerimiz doğrultusunda geliştirmeye devam edeceğiz. Osmangazi köprüsünü belki Ramazan’da açacağız. Şimdi de diğer yollar yapılıyor. 26 Ağustos’ta inşallah Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışını yapacağız.

Dünyanın 1 numaralı havalimanını yapıyoruz. Yılda 150 milyon yolcu kapasitesi olacak. İlk etabını 2018’de açacağız. Marmaray için yapamazlar diyorlardı. 3 yılda Maramaray’da 130 milyon yolcu geçti.

Yıl sonunda Avrasya Tüneli’ni de açacağız. İsttiyoruz ki İstanbul ulaşımda rahatlasın. Kanal İstanbul’un adımlarını da atıyoruz. Karadeniz’i Marmaray’a bağlayacağız. Çanakale köprüsünün de hazırlıkları yapılıyor. Biz yaparız bunlar yıkar. Aradaki fark bu.

Yunus Emre’nin dediği gibi; “Biz sevdik aşık olduk sevildik maşuk olduk. Her dem yeni dirlikte sizden kim usanası” Biz usanmayacağız.

“GÜNEYDOĞU’DA İLÇELER YENİDEN İNŞAA EDİLECEK”

Sur, Cizre ve Nusaybin gibi ilçelerimizde terör örgütü çok büyük yıkımlara yol açtı. Bu ilçelerimizi de kentsel dönüşüm kapsamına alarak baştan sona temizleyip yeniden inşa etmeyi planlıyoruz. Orada süratle TOKİ’nin el atmasıyla neticelerini alacağız. İlçelerimizi yeniden ayağa kaldıracağız.

Geçmişte biraz da şartların zorlamasıyla burada olduğu gibi dikey yapılaşma yaşandı. İnşallah yeni yeni alanlar üretmek suretiyle istiyoruz ki diğer ilçelerimizde yatay yapılaşmaya geçmek istiyoruz.

Şehir merkezlerindeki dar alanlarda belki mümkün olmayabilir ama bu adımları atmalıyız diye düşünüyorum. Artık yeşil alanlarıyla eğitim ve ibadet mekanlarıyla ulaşım imkanlarıyla her alanda yaşanabilir yerleşim yerleri kurmalıyız. Tarihi ve kültürel değerlerimiz bu yerleşim alanlarına damga vurmalı.

PARİS VE BRÜKSEL AÇIKLAMASI

Gezi Park’ındaki düzenlemeler bahane edilerek eylem başlamıştı. Bu eylemler sırasında arabalar yakıldı. Eylemlerin bahanesi Gezi Parkı’nın dahi altını üstüne getirdiler. Gezi olayları Türkiye’nin gelişmesinden, büyümesinden rahatsızlık duyanların ortaya koyduğu senaryonun aşamasıydı.

Paris’te yaşananlardan dolayı bende endişeliyim, Fransız polisinin şiddetini kınıyorum. Fransa’nın 17/25 Aralık darbe girişimine maruz kalacağı endişesini taşıyorum.

Bugün Paris ve Briksel yanıyor. Başka batı şehirlerde de var. Ne gazetelerde haberler göremezsiniz.

Bana akıl veriyordunuz, Paris’teki özgürlük mücadelesi verenlere niye böyle yapıyorsunuz? Paris’teki olaylar bizi çok üzüyor.

“MEN DAKKA DUKKA”

Fransa’yla, Kanuni’nin Fransuva’ya yaptığı yardımdan beri irtibatımız var zaten, yine de hazırız. Arapların bir sözü var. Men dakka dukka yani kim dak ederse, ona da dak ederler. Biz adil olan neyse onu yapacağız. Bunu da unutmayacağız.

MEDYAGUNDEM

erdogan

Erdoğan’dan tarihi çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında İslam dünyasına ‘Kudüs’ü ziyaret edin’ çağrısında bulundu. AK Parti …

guardian

İngiliz gazete Erdoğan yalanını böyle yedi!

15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makalesini yayınlayan The Guardian gazetesi, kendi yaydığı “Kılıçdaroğlu yazınca Erdoğan yazmak …

erdogan4

Erdoğan’dan Mescid-i Aksa hamlesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mescid-i Aksa gerilimi ile ilgili İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin’i aradı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir