Anasayfa / GENEL / Paris metrosunda AA muhabirine İslamofobik saldırı
paris-aa4

Paris metrosunda AA muhabirine İslamofobik saldırı

Anadolu Ajansı’nın Fransa Temsilciliğinde görev yapan muhabir Hajer M’tiri, Paris metrosunda İslamifobik ifadeler kullanan birinin sözlü saldırısına uğradı.


Anadolu Ajansı’nın Fransa Temsilciliğinde görev yapan muhabir Hajer M’tiri, Paris metrosunda İslamofobik ifadeler kullanan birinin sözlü saldırısına uğradı.

Saldırının mağduru olan başörtülü M’tiri, metronun son vagonunda kapıya yakın alanda durduğu sırada, uzun boylu bir adamın kendisine tepkili ve rahatsız edici şekilde baktığını belirtti.

KÜFÜR ETMEYE BAŞLADI

M’tiri, adamın kızgınlığının artmasından sonra kendisine ve tüm Müslümanlara küfür içerikli kelimeler kullanmaya başladığını söyledi.

M’tiri, ”Küfürler devam etmesine rağmen vagondaki kimseden ses çıkmadı. Eşyalarımı toplayarak vagonun diğer bölümüne geçtim. Kalbimin kırıldığını hissettim” dedi.

paris-aa2

Adamın İslamifobik içerikli sözlü saldırısı karşısında korkmadığını, ancak karşılık veremediğini belirten M’tiri, ”Çünkü fiziksel olarak kısa ve zayıfım. Adam ise uzun ve iriydi. Sakinleşmek için telefonuma sarıldım ve arkadaşımı aradım. Adam halen bana ve Müslümanlara küfür etmeye devam ediyordu. Sonunda tren durdu, kendimi hemen dışarı attım” diye konuştu.

paris-aa

FOTOĞRAFINI ÇEKMEYE ÇALIŞTIM, YÜZÜNÜ KAPATTI

Trenden çıkınca telefonuyla adamın fotoğrafını çekmeye çalıştığını, ancak yüzünü kapatan adamın bağırmaya başladığını ifade eden M’tiri, kendisinin de ”Sen ırkçısın, cehennemde çürü” dediğini anlattı.

M’tiri, ”Olayın korkunç yanı, metrodaki adamın bana yaptıkları değil, çevredekilerin sessizliği olduğunun farkına vardım. Herkes tek bir söz bile söylemeden bana hakaret etmesini, saldırıya uğramamı ve tehdit edilmemi seyretti. Fakat bu karanlık günde bir ışık göründü. Tren ağlayarak uzaklaşıp gittiğimde yaşlı bir Fransız kadın yaklaştı ve elimi tuttu. Bana ”ağlama canım ağlama. O hasta ve ırkçı bir adam. Sen bütün Müslüman kadınlar gibi bir kadınsın. O kıskanç biri. Güçlü ol ve ağlama’ dedi. Benim yapacağım da güçlü olmaktı. Başımı dik tutacağım” ifadesini kullandı.

paris-aa1

MÜSLÜMAN KADINLAR SALDIRGAN DAVRANIŞLARIN HEDEFİNDE

Fransa’da birçok başörtülü Müslüman kadın caddelerde yürürken ve toplu taşıma araçlarını kullanırken insanların tepkili bakışlarına maruz kalıyor.

Fransa İnsan Hakları İzleme Örgütü, sadece geçen Müslümanlara yönelik İslamifobi içerikli 691 saldırıyı tespit etti. Bu eylemlerinin 640’ı şahıslara yönelik.

Önceki yıllara göre Müslümanlara yönelik eylemlerde artışlar yaşandığını, bunun durumun kötüye gittiğinin işaret olduğuna dikkati çeken örgüt, saldırıların daha çok fiziksel şekilde gerçekleştiğini belirtti. Örgüt, geçen yılın 8 aylık bölümünde 27 fiziksel saldırı olayının tespit edildiğini kaydetti.

Ayrımcılık ve saldırganlığa uğrayanların yüzde 78’ini oluşturan kadınlar genel olarak saldırıların hedefinde.

paris-aa3

 

MEDYAGUNDEM

abd-general

AA muhabirinin sorusu ABD’li generalin zoruna gitti

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon Komutanı Korgeneral Stephen Townsend’in basın toplantısı gergin anlara sahne oldu. …

avrupa

Avrupa’dan İslam’la savaş kararı

AB Adalet Divanı’nın “İşverenler çalışanlarına başörtüsü yasağı getirebilir” şeklindeki skandal kararı sonrası inanç hürriyeti Avrupa’da …

salihm2

Bild paçavrası Türk gazetecileri hedef gösteriyor

Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, Türk gazetecileri “casus” diyerek fişliyor, hedef gösteriyor. Genel yayın …

2 Yorumlar

  1. Allah askına adam gıbı bakımına ozen gosteren muhabırler secılmesı gerekmez mı?
    Sac sakal bırbırıne gırmıs,Anadolu ajansı temsılcısı.Goren zaten dırek yobaz der.Yanlıs anlasılmasın bu stenının hayranıyım lakın boyle olmaz.Bu sekılde bızı temsıl eden muhabır olmamalı!
    Anadolu ajansına duyurulur…Sevgıler

    • Murat kardes, haberin basini okumadiniz herhalde. AA’nin Muhaberi bayan ve ismi Hacer, erkek degil. Bu bayanin saci vardir ama sakali yok gozukuyor sondaki resimde :).

      Selamlar, sevgiler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir