Anasayfa / ANALİZ / Paralel yapının MİT planı nasıl elinde patladı?
paralel-mit

Paralel yapının MİT planı nasıl elinde patladı?

Abdulkadir Selvi, Gülen grubunun MİT’in başına Dink cinayetinde ihmali olduğu öne sürülen Ramazan Akyürek’i getirmeyi amaçladığını öne sürdü.

Yeni Şafak Ankara Temsilcisi Abdulkadir Selvi, hükümete karşı darbe girişiminde bulunan Gülen grubunun bugün kimlerle kirli ittifaklara girdiğini ve asıl amaçlarını kaleme aldı.

İşte Abdulkadir Selvi’nin yazısından öne çıkan bölümler:

(…)

Akyürek’i getireceklerdi

Bu kavga MİT Müsteşarlığı’na Hakan Fidan’ın atanması ile başladı. Polis istihbaratta MİT için iki isim hazırlanmıştı. İlkini söylemeyeyim ama ikincisi çok önemli bir isimdi. Zaten önce bir ismi ileri sürecek bir süre sonra onu geri çekip Ramazan Akyürek’i getireceklerdi.

GES’in MİT’e devri

İlk sorun orada başladı. Ama asıl yol ayrımı GES Komutanlığı’nın MİT’e devredilmesi üzerine yaşandı.GES demek, bölgesel dinleme demekti. Paralel yapının ilk kalkışması 7 Şubat MİT olayı ile geldi. Başbakan’ın ameliyatta olacağı an hesaplanarak, ‘Zaman ayarlı’ bir operasyon yapılmıştı. Başbakan ve Cumhurbaşkanı dayanışması ile MİT Müsteşarı ‘Feriştahı gelse alamaz’ diyenlerin kursağından çekip alındı.

Hizmet erenleri mi istihbarat savaşçıları mı?

Şimdi dönüp sormak istiyorum. İstihbarat savaşı gibi kirli bir yapının cemaatle, hizmetle ne ilgisi var? Dershaneler tartışması başlatıldığında, ‘Hiçbir meşru sınırımız yok. Sizi bir günde sokağa çıkamaz hale getiririz’ demişlerdi. Kurusıkı atmadıkları kısa sürede görüldü. Dershane unutuldu, fişlemeler, MGK belgeleri ve kasetler piyasaya sürüldü. Evrensel çapta iman ve Kur’an hizmeti yapma iddiasındaki bir yapılanma, kavgasını istihbaratçıların yöntemleriyle veriyordu. Bunlar hizmet erenleri mi istihbarat savaşçıları mı demeye kalmadan yargıyı cepheye sürdüler.

17 ve 25 Aralık dalgaları o sırada başladı. Gücünü istihbarat, yargı, iş dünyası, bürokrasi gibi devletin operasyonel güçlerinden alan, ‘Paralel devlete’ karşı ilk hamle HSYK düzenlemesi ile geldi.

O bir de ne görelim.

CHP-Cemaat el ele…

CHP, cemaat adına komisyonda meydan kavgası veriyor. Yumruk yumruğa. En son Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatının ders olarak konulduğu 4+4+4’e karşı kavga vermişti CHP… Şimdi de HSYK için meydan muhaberesi veriyorlar. Bizde askeri vesayetin en büyük dayanak noktası yargı vesayeti oldu. Görülüyor ki cemaat vesayetinin en önemli dayanak noktasını da yine yargı oluşturuyor.

HSYK hem birinci derece mahkemeler, hem Yargıtay, Danıştay ve Bölge İdare mahkemeleri açısından, ‘ana üs’ işlevini görüyor. Hükümet doğru yere çomak sokmuş.

AK Parti ile Gülen hareketi arasındaki gerilimde ilk sınav Meclis’teki HSYK oylaması olacak. HSYK oylanırken kaç fire olacak? Gülen hareketinin gücünü göreceğiz.

SELVİ’NİN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

feto-abla

“FETÖ ablası”nın görüştüğü MİT’çi!

FETÖ’nün “abla yapılanması” iddianamesinde, Çiğdem A.’nın 15 Temmuz sonrası bir MİT’çiyle görüştüğü belirlendi. İstanbul Terör …

feto

FETÖ’nün kumpas trolleri Emniyet İstihbarattan çıktı

FETÖ’nün sosyal medya hesaplarından “bascalan” isimli hesabın adresinin Emniyet Genel Müdürlüğü olduğu ortaya çıktı. Hürriyet …

bylock2

Kripto FETÖ’cüleri köşeye sıkıştıracak yeni liste

MİT’in, FETÖ’nün haberleşme programı ByLock’u kullandığı tespit edilen 105 bin kişilik listeyi savcılıklara vermesinin ardından …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir