Anasayfa / GENEL / Paralel örgütün yeni numarası
paralel

Paralel örgütün yeni numarası

Paralel yapı, 17-25 Aralık sürecinin ardından hükümeti hedef alan girişimleri deşifre eden yayın organlarına karşı tekzip kartını öne sürdü. Gazetelere duyulan güveni zedelemek için başlatılan operasyonda, avukatlar tarafından kaleme alınan savunma amaçlı tekziplerin, yayınlanan haberleri doğrular nitelikte olması dikkat çekti.

17-25 Aralık komplolarını gerçekleştirenlerin asıl niyeti ve bu kapsamda bir dizi olay, medya organlarının gazetecilik başarısı sayesinde ortaya çıktı. Paralel yapının kirli yüzünü deşifre eden haberler, avukatlar aracılığıyla tekzip bombardımanına tutuldu. Özellikle Sabah, Star ve gazetemiz Yeni Şafak’ı sindirmeye çalışan şebeke, avukatlarına hazırlattığı tekzip metinlerinde, haberlerin doğruluğunu onaylar mahiyette ifadeler kullandı. Bunlardan biri, 17 Aralık operasyonunu yürüten polislerin baskın yaptıkları evde ‘oturuş biçimi’ ile ilgili Star’ın haberi. Elinde tespihle oturan polislerin rahat tavırlarını haberleştiren Star, olayla ilgili tekzip yayınlamak zorunda bırakıldı. Haberi, ‘O şekilde sürekli oturmadılar. Kısa süreli bir oturmaydı’ cümleleriyle yalanlamaya çalışan paralel yapı avukatları, polislerin oturuşlarını doğrulasa da haberle ilgili tekzibi yayınlatmayı başardı.

GÖRÜŞMEYİ DOĞRULADI

17 Aralık girişiminin ‘koordinatör savcısı’ Zekeriya Öz’ün, Beyazıt’ta bulunan bir otelin tadilatıyla ilgili Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’le görüştüğüne yönelik bir haberle ilgili de tekzip yayınlanması istendi. Haberin başrolünde yer alan Savcı Öz, ‘Yasadışı bir şey istemedim’ diyerek Başkan Demir’le görüştüğünü kabul etse de, haberle ilgili tekzibin yayınlanmasını istedi. Öz’ün tekzip isteminde kullandığı cümleler, haberin doğruluğunu gözler önüne serdi. Öz’ün tekzibi de yine Star gazetesinde yayınlandı.

HEP AYNI TAKTİK

Geçtiğimiz günlerde Yeni Şafak’ın Adana’daki bir kolejde meydana gelen olayla ilgili yaptığı habere de aynı taktik uygulandı. Başbakan Erdoğan’a küfür edildiği ve MEB müfettişlerinin okuldan kovulduğuna yönelik haberi tekzip etmeye çalışan kolej yönetimi, ‘Cemaatle bağımız yok’ dedi. Kolej avukatları, tekzip için ilk olarak Adana 10. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, ders gibi bir karar vererek ‘talep edilen tekzibin üçüncü kişileri itham altında bırakan ağır ifadeler içerdiğini’ belirtti ve sözkonusu talebi, Basın Kanunu’na uygun olmadığını belirterek işleme koymadı. Mahkeme, Yeni Şafak’a karşı karapropaganda maksadı taşıyan tekzip talebine ret kararı verdi.

HAKİM TARİHE GEÇTİ

10. Sulh Ceza’dan istediği kararı çıkartamayan kolej, bu sefer Adana’da telekulakçı polisleri serbest bıraktığı için tepki toplayan Hakim Hacı Hüseyin Bolat’ın nöbet gününü bekleyerek 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Oysa itiraz, 5187 Sayılı Basın Kanunu uyarınca sadece 2 No’lu Asliye Ceza Mahkemesi’ne yapılabiliyordu. Yasadaki açık hükme rağmen yetkisi olmayan bir mahkeme, hukukun tüm kurallarını çiğneyerek itirazı görüşüp karara bağladı. Hakim Bolat, Sulh Ceza Hakimi’nin tam aksi yönde karar vererek kolejin tüm taleplerini kabul edip tarihe geçti.

KOZA da doğruladı

Koza Altın Şirketi, kendisine bağlı Mastra Altın Madeni ile ilgili 3 Ocak’ta Yeni Şafak’ta yayınlanan habere ilişkin tekzip metni gönderdi. Ancak tekzip, haberde dile getirilenleri doğruluyordu. Tekzip metninde, ‘Haberde belirtildiği gibi 4 metrekare büyüklüğündeki galeri girişinin orman arazisinde’ olduğu belirtilirken, ‘Yeni Şafak Gazetesi’nde yayınlanan belgede de görüldüğü gibi 27 Aralık’ta Migem maden galeri girişinin orman izni gelmemiş alanda olması sebebi ile kullanılmaması talimatı gönderilmiştir. Bu galeri girişi kullanılmayacaktır’ denilerek haber adeta ‘onaylandı’. Bu duruma rağmen ilgili kurum, tekzibin yine de yayınlanmasını istedi.

MAHKEME ONAYLIYOR

Basın Kanunu’nun 5187 sayılı maddesine göre, mahkeme tekzip talebini kabul ederse gazete bunu yayınlamak zorunda. Tekzip edilen haberin, ilk yayınlandığı sayfa ve puntolarla yeniden yayınlanması gerekiyor. Gazeteler, tekzip metnini farklı şekilde yayınlamaları halinde 50 ila 150 bin TL arası para cezasıyla karşı karşıya kalıyor.  (YENİ ŞAFAK)

 

MEDYAGUNDEM

yargitay

Yargıtay önünde paralel şov!

FETÖ’cü savcı Muammer Akkaş’ın 25 Aralık darbe girişiminden sonra adliye önünde bildiri dağıtarak imza attığı …

bahceli6

“Paralel kurultaya kapımız kapalı”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yarın Çağrı Heyeti başkanlığında yapılacak olan Olağanüstü …

paralel-pol1

İçişleri Bakanlığı göreve!

İçişleri Bakanlığı’nın gözaltına alınan Fetullahçı terör örgütü militanlarınının gözaltındalarında özellikle nezarethanelerdeki kanun tanımaz davranışlarından haberi var mı? …

1 Yorum yapıldı

 1. Vay Donu Düşükler Vayyy!

  Şimdi, donu düşük ayının tekzibi olur mu, diye düşünüyorum.

  Sizce?

  Bir bilene mi sorayım?

  Mesela!

  Donu düşüğün biri!

  Olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir