Anasayfa / GENEL / Paralel örgütün örtbas ettiği “tecavüzcü Gülen” dosyası raftan indiriliyor
tecavuz

Paralel örgütün örtbas ettiği “tecavüzcü Gülen” dosyası raftan indiriliyor

2007’de Gülen’in kardeşinin de aralarında bulunduğu 84 kişinin cinsel istismarına maruz kalan ve o tarihte 15 yaşında bulunan S.Ö’nün takipsizlikle sonuçlanan soruşturma süreci, zaman aşımına 6 ay kala yeniden başlatıldı. Utanç dosyası parça parça kapatılmıştı.


Erzurum’da 2007’de ortaya çıkan ve mahkeme aşamasına getirilmeden kapatılan tecavüz skandalının dosyası ‘paralel yapı’ soruşturması kapsamında yeniden açıldı. STAR’ın kamuoyunun gündemine getirdiği soruşturma Erzurum Başsavcılığı tarafından zamanaşımının dolmasına yaklaşık 6 ay kala başlatıldı. Başsavcılık, Fethullah Gülen’in kardeşi S. Gülen ve çocuklarının da adının geçtiği cinsel istismar ve kişi hürriyetini kısıtlamak suçlarından yürütülen soruşturmaların hukuka aykırı olarak örtbas edilip edilmediğini araştıracak.

KIZLAR YURTLARA DAĞITILMIŞTI

Fethullah Gülen’in geçen yıl sonunda vefat eden kardeşi S. Gülen ile iki oğlunun da aralarında bulunduğu 84 kişinin fiili livatasına maruz kaldığı iddia edilen S.Ö, gizli tanık kapsamında korumaya alındı. Olayın açığa çıkmasıyla birlikte başta S.Ö. olmak üzere 17 kız farklı illerdeki yurtlara gönderilmişti. Erzurum Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, iddiaları araştırmak üzere çalışma başlattı. Olay sırasında 15 yaşında olan S.Ö, şimdi 23 yaşındı.

Paralel yapı soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, geçmişte bazı soruşturmaların paralel yapının hedefleri doğrultusunda açıldığı, bazılarının da özellikle kapatılmaya çalışıldığı iddialarını da araştırıyor. Bu kapsamda, dosyaya ilişkin şüpheli işlemler ve gelen yeni bilgiler üzerine 2007’de Erzurum’da açılan ‘küçük yaştaki kız çocuğuna tecavüz’ soruşturması da incelemeye alınmıştı.

DÖNEMİN VALİSİ ARAYA GİRDİ

29 Ekim 2007’de polise başvuran 15 yaşındaki genç kızın tecavüz iddiası üzerine başlatılan soruşturma sürecinde eksiklikler ve şüpheli işlemler tespit edildi. Olaydan sonra başka bir şehre nakledilen genç kıza ulaşan yetkililer, mağdurenin şikayetini yenilemesi üzerine dosyayı, yeniden incelenmek üzere Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Başsavcılığın talep yazısında şu ifadeler yer aldı:

“Müşteki S.Ö’nün dönemin valisi ve vali yardımcılarının araya girmesi üzerine acele usullere aykırı olarak başka bir ile gönderildiği, soruşturmaların seyrinin değiştirilip kapatıldığı, bu durumun kamu oyunda paralel yapı olarak bilinen örgütlenmenin bir faaliyeti olduğu, örgütü yöneten Fethullah Gülen’in kardeşi S. Gülen ve çocuklarının da adının geçtiği cinsel istismar ve kişi hürriyetini kısıtlamak suçlarından yürütülen soruşturmaların hukuka aykırı olarak kapatıldığı, açılan davanın gereği gibi yürütülmediği, örgütlenmenin bu soruşturmayı kapatmak için adli ve idari kamu görevlilerine baskı uygulandığı ve örgütün bir faaliyeti olduğu iddia edildiğinden, mahkemenin dava dosyası ve soruşturma evrakında hukuki ihlal tespit edilmesi halinde, bu hukuki ihlalin kaynağının araştırılıp, örgütlü bir yapı tarafından adli ve idari kamu görevlilerine tesir edilerek, bu sonucun elde edildiğine dair delil bilgi ve belge elde edilmesi halinde, sonucunun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi rica olunur.”

PARÇA PARÇA DOSYA KAPATILDI

Erzurum’daki tecavüz dosyasının savcılarının değiştirilmesi, soruşturmanın önce ikiye, ardından üçe bölünerek ve ayrı numaralar verilerek yürütülmesi, ilk dosyada tutuklama kararları verilmesine rağmen diğer dosyaların mahkeme aşamasına getirilmeden ‘takipsizlik’ kararıyla kapatılması şüphe çekti. Bu sırada ‘dosyanın paralel yapı için önemli bir isme uzanması nedeniyle kapatıldığı’ yönünde gelen bilgi üzerine, soruşturma süreci incelendi. Önemli ismin, dosyada şüpheli olarak ifadesi alınan ‘Gülen’ soyadlı iki kişi olabileceği değerlendirildikten sonra derinleştirilen incelemede, bahsedilen kişilerin Fethullah Gülen’in 1 Aralık 2014’te 72 yaşında vefat eden kardeşi S.Gülen ile oğlu S.Gülen olduğu belirlendi. Koruma altına alınan S.Ö’nün de şikayetini yenilemesi ve aynı isimlerle ilgili aynı bilgileri tekrar etmesi üzerine, dosyanın yeniden açılmasına karar verildi.

TECAVÜZ SKANDALI NEYDİ?

Türkiye, 15 yaşındaki S.Ö. ile 31 Ekim 2007’de tanıştı. O günün haberlerinde, “S.Ö. ile zorla cinsel ilişkiye girdikleri iddia edilen 6 kişinin mahkemece tutuklanarak cezaevine konulduğu” bilgisi yer aldı.Soruşturma dosyasına göre olaylar şöyle gelişti: 29 Ekim 2007’de sabaha karşı saat 03:00 sıralarında Erzurum Dadaşkent Polis Merkezi’ne gelen S.Ö adlı genç kız, birçok erkek tarafından tehdit ve zorlamayla tecavüze uğradığını belirterek şikayetçi oldu. Genç kız, acil koruma kararı alınarak Nenehatun Kız Yetiştirme Yurdu’na yerleştirildi.

Genç kızın polis merkezinden sonra, iki ay içinde 5 kez ifadesi alındı. Bu ifadelerinde kendisine tecavüz ettiğini iddia ettiği yeni isimler veren S.Ö’nün, bu kişilerle ilgili bilgileri ayrıntılı olarak anlatması, tekrar ifadelerinde de aynen yinelemesi üzerine, uzmanlar “şüpheliler hakkında acil işlem yapılması” yönünde rapor verdi.

Ancak bu aşamadan sonra soruşturma savcısı değişti, genç kız başka bir ile gönderildi ve ilk tutuklananların dışında kimse mahkemeye çıkarılmadı. Dosyaya atanan yeni savcı şüpheliler hakkında takipsizlik kararı vererek dosyayı kapattı. İlk tutuklananlar da tutukluluğa itiraz ederek, 8 Kasım 2012’de serbest kaldılar.

(STAR)

MEDYAGUNDEM

dha

Namussuzluğun dibini bulan Doğan medyası!

Doğan Haber Ajansı’nın Suriyeli kadın ve bebeğinin alçakça katledilmesiyle ilgili abonelerine servis ettiği habere tepkiler …

Cinayet azmettiricisi Hürriyet!

Hürriyet gazetesi ve Doğan Haber Ajansı’nın günlerdir Suriyeli mültecileri hedef gösteren yayınları, barbarca bir cinayetle …

hur2

Hürriyet’in Suriyeliler provokasyonu vahşeti getirdi

Türkiye bugün Sakarya’da yaşanan bir vahşete uyandı. Suriyeli hamile kadın, tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir