Anasayfa / GENEL / “Bavulcu”nun çuvalından bakın neler çıktı?
cuval

“Bavulcu”nun çuvalından bakın neler çıktı?

Mehmet Baransu’nun eski eşinin evinin kömürlüğünde ele geçen CD’ler ve 1228 sayfa evraktan, ‘gizli’ kozmik yazışma ve belgeler çıktı.


Balyoz’da kumpas soruşturması kapsamında tutuklanan Mehmet Baransu’nun eski eşine ait evin kömürlüğünde ele geçirilen belgelerin çoğu, ‘gizli’ ibareli kozmik yazışmalar çıktı. Baransu’nun avukatlarının belgelerin doldurulduğu çuvalların açılması işlemine nezaret etmek istememesi üzerine çuvallar bizzat soruşturma savcısı Gökalp Kökçü tarafından geçtiğimiz günlerde savcılıkta açılmıştı. SABAH’ın ulaştığı bilgilere göre, çuvaldan çoğu gizli ibareli askeri belgeler olmak üzere 1228 sayfa evrak, 2 DVD, 1 kaset ve 1 de CD çıktı.

ÇOĞU ‘GİZLİ’ İBARELİ

“Balyoz’da kumpas soruşturması” kapsamında tutuklanan Mehmet Baransu’nun eski eşine ait evin kömürlüğünde ele geçirilen belgelerin büyük çoğunlu ‘gizli’ ibareli kozmik askeri yazışmalar çıktı. Taraf yazarı Mehmet Baransu’nun eski eşi Esra Konur’a ait Kâğıthane Hamidiye Mahallesi’ndeki evin kömürlüğünde belgeler olduğuna dair, 2 Mart 2015 günü yapılan ihbar üzerine harekete geçen İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ihbardan yaklaşık 2 saat sonra mahkeme kararı ile söz konusu kömürlükte arama yapmış ve birtakım belgeler ele geçirilmişti.

BİZZAT SAVCI AÇTI

Belgeler İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüştü. Mehmet Baransu’nun avukatlarının, belgelerin doldurulduğu çuvalların açılması işlemine nezaret etmek istemedikleri için katılmaması üzerine çuvallar soruşturma savcısı Gökalp Kökçü tarafından geçtiğimiz günlerde adliyede bizzat açılmıştı. SABAH Özel İstihbarat Bölümü’nün ulaştığı bilgilere göre; çuvaldan çoğu gizli ibareli askeri belgeler olmak üzere 1228 sayfa evrak, 2 DVD, 1 kaset ve 1 CD çıktı. Savcı Kökçü, belgelerin bulunduğu evin sahibi Baransu’nun eski eşi Esra Konur ve avukatı Murat Sultansu nezaretinde belgeleri tasnif etti. Çuvalların açılması ile ilgili işlemler sırasında 32 sayfalık tutanak tutuldu. Esra Konur tasnif işleminin bir bölümüne nezaret ederken, daha sonra adliyeden ayrıldı. Tasnif işlemi, Konur’un avukatı Murat Sultansu’nun nezaretinde Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nda §gerçekleştirildi. Hazırlanan tutanakta çuvallardan çıkan 2 DVD, 1 kaset ve 1 CD’nin imajları alındı ve bunlar incelenmek üzere İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gönderildi.

CEMAATLER FİŞLENMİŞ

Çuvaldan çıkan belgeler arasında “Süleymancılar İl Yapılanması” ve “Milli Görüş İl Yapılanması” başlıklı şemalar ele geçirildi. Belgelerin büyük bölümünün ‘gizli’ ibareli askeri evraklar olması dikkat çekti. Belgeler arasında Balyoz soruşturmasına ilişkin bazı evrakların da bulunması dikkat çekti. Bu evrakların 1. Ordu Komutanlığı Plan Odası’ndan çalınan evraklar arasında bulunup bulunmadığı araştırılacak. Bu araştırmayı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü polisleri yapıp savcılığa bilgi verecek. Çuvaldan “Kadrolaşma Kapsamında Atama Çizelgesi” başlıklı bir doküman da çıktı. Bu kadrolaşmanın ve atamaların niteliği incelemeye alındı. Çuvalda ayrıca Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve Milli Savunma Bakanlığı’na ait belgeler de bulundu. Balyoz’da kumpas soruşturması ile ilgili belgeler, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gönderilirken soruşturma ilgisi olmayan belge ve evrakların adres sahibi Esra Konur’a teslimine karar verildi. Mehmet Baransu’ya yazıldığı anlaşılan bazı mektupların da kendisine teslim edilmesi kararlaştırıldı.

KONUR: BELGELERİ HATIRLAMIYORUM

Baransu’nun eski eşi Esra Konur, emniyetteki ifadesinde çuvaldan çıkan belgelerin 2012’de boşandığı Mehmet Baransu’ya ait olduğunu ve geçmişte birlikte yaşadıkları evde bulunduğunu söyledi. Konur, Baransu’nun boşandıktan sonra, çuvaldaki belgeleri evden almadığını belirtti. Apartman görevlisinin bu evrakları bodrumdaki kömürlüğe indirdiğini kaydeden Konur, 2 Mart günü işten eve dönünce polislerin kömürlükte arama yaptıklarını öğrendiğini söyledi. Esra Konur, arama el koyma ve muhafaza altına alma tutanağındaki imzanın kendisine ait olduğunu belirterek, “Daha önce dikkatle bakmadığım için nasıl belgeler olduğunu hatırlamıyorum” dedi.

AHMET ŞIK’IN TELEFON GÖRÜŞMELERİ DE ÇIKTI

Mehmet Baransu’nun çuvallarından Ahmet Şık’a ait telefon görüşmeleri de çıktı. Şık’a ait 5 adet telefon görüşmesinin Baransu’da ne aradığı ise anlaşılamadı. Yine İstanbul Hâkimi Hakkı Yalçınkaya’nın bazı görüşmelerinin de ele geçirilen belgeler arasında olduğu belirlendi. Van İli Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından birçok basın kuruluşuna gönderilen resmi yazıların da belgeler arasında çıkması dikkat çeken bir diğer detay… Belgeler arasında “Hizmete Özel” kaşeli yazışmalarda da çıktı.

(NAZİF KARAMAN/SABAH)

MEDYAGUNDEM

can1

Teröristten talimat almışlar

MİT TIR’ları kumpası firarisi Can Dündar ile Ahmet Şık’ın Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yönelik eylemler yapan …

ahmet2

Bu devlet devlet olsa sen hapiste çürürsün alçak tetikçi!

18. Ağır Ceza Mahkemesi Odatv Davası’ndan yargılanan 13 sanık hakkında beraat kararı verdi. Mahkeme, Odatv …

kadir2

FETÖ’nün avukatı Baransu’nın kankası Kadir!

DHA’da muhabirlik yapan Kadir Çetinçalı’nın 25 Aralık kumpasından 1 hafta önce Twitter’dan “Sıra Bilal Erdoğan’da” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir