Anasayfa / GENEL / Paralel örgüt soruşturmasında ilk operasyon Akyürek’e!
akyurek

Paralel örgüt soruşturmasında ilk operasyon Akyürek’e!

Silahına ve kimliğine el konulan eski İstihbarat Daire Başkanı Akyürek, başkanlığı döneminde dinleme ve izleme işlemlerinin arşivlendiği log kayıtlarını silerek imhasından suçlanıyor.

Başkent’teki ‘Paralel Emniyet Soruşturması’nda, başkanlığı döneminde log kayıtlarını sildiği belirlenen eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek açığa alındı. Dink suikastı öncesinde polis muhbiri Erhan Tuncel’den gelen suikast ihbarını İstanbul ve Ankara’ya ileten Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nün başındaki isim olan Akyürek, kısa süre sonra İstihbarat Daire Başkanlığı’na atanmıştı. 2009’da bu görevden alınan ancak yargı kararıyla aktif göreve geri dönen Akyürek en son Teftiş Kurulu Başkanlığı’na atanmıştı. Buradaki görevinden de alınan ve yine dava açan Akyürek, yürütmeyi durdurma sonrası aktif göreve geri dönmeyi bekliyordu.

2007 yılında işlenen Hrant Dink cinayetinde sorumlu olduğu iddia edilen eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, ‘Geçmiş yıllardaki işlem bilgilerini usulsüz imha etmesi’ iddiası ile açığa alındı. İstihbarat Daire Başkanlığı’nda uzun süredir araştırma yürüten Mülkiye Baş Müfettişleri’nin yaptığı incelemeler sonunda, Ramazan Akyürek’in Daire Başkanlığı dönemine ait bilgisayarlardaki log kayıtlarının ve işlem bilgilerinin ‘usulsüz olarak imha edildiği’ tespit edildi. Silinen kayıtların Hrant Dink cinayeti döneminde yapılan işlemlere ait olduğu öne sürüldü. Bunun dışında yasa dışı telefon dinlemelerine ait de müfettişler önemli tespitlerde bulundu. Müfettiş raporlarının tamamlanmasının ardından Ramazan Akyürek açığa alındı. Akşam saatlerinde Ramazan Akyürek’in evine giden polis ekipleri açığa alma kararının tebliğinden sonra Akyürek’in silahına ve kimliğine el koydu.

‘BÜYÜK ABİ’YE KİMLİK VERDİ

Ramazan Akyürek’in görev yaptığı yerlerde hep önemli kriminal olaylar gelişti. Trabzon’da görev yaparken 2004 yılında Mc Donald’s bombalandı. 5 Şubat 2006’da Santa Maria Kilisesi’nin rahibi Santoro 16 yaşında bir lise öğrencisi tarafından öldürüldü. Rahip Santoro, Trabzon Emniyeti’nin yasal teknik takibi altındayken öldürülmüştü. McDonald’s bombalaması eyleminin faillerinden ‘büyük abi’ Erhan Tuncel ise altında Akyürek’in imzasının bulunduğu bir belgeyle polis muhbirliğine alınmıştı. Dink cinayetinin azmettiricisi olarak yargılanan Erhan Tuncel’in suçlu olduğunu Emniyet biliyordu. Tuncel’e ‘Sen bize muhbirlik yap, biz senin hapse girmeni engelleyelim’ dediler. Tuncel kabul etti.

HRANT DİNK 17 İHBARA RAĞMEN ÖLDÜRÜLDÜ

9 Mayıs 2006 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı olarak atandı. Hrant Dink İstanbul’da öldürüldüğünde, Ramazan Akyürek İstihbarat Dairesi Başkanı’ydı. Dink’in vurulacağı, cinayet öncesinde tam 17 defa ihbar edilmişti. İşte bu cinayetten sonra Ramazan Akyürek’İn ismi gündemden hiç düşmedi. Ramazan Akyürek iddiaların artması üzerine önce İstihbarat Daire Başkanlığı’ndan alınarak polis baş müfettişiğine atandı. Ardından da Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı olarak atandı. Ramazan Akyürek geçtiğimiz Ocak ayında bu görevinden alınmış ve merkeze çekilmişti.

 

MEDYAGUNDEM

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

ramazan

FETÖ darbe sonrası MİT’in başına onu getirecekti

Gazeteci Nedim Şener FETÖ’nün darbe girişimini başarması durumunda MİT’in başına bugün Hrant Dink Cinayetinde kilit …

akademisyen

FETÖ’cü sözde akademisyen kovuldu

“Polise askere güvenmeyin. Silahlanın” çağrısı yapan Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Mahmut Nihat Kanbur’un …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir