Anasayfa / GENEL / Paralel, Gezici, Doğan medyası bir oldu tehdit etti
tehdit

Paralel, Gezici, Doğan medyası bir oldu tehdit etti

TMMOB ile Taksim Dayanışması üyelerinin, Taksim Projesi’nin önünü açan Danıştay kararının ardından yaptığı tehditkar açıklamalara tepki yağıyor. Emekli başsavcı Reşat Petek, “Bu hukuka saygısızlıktan ziyade hukuk devletini tehdittir” dedi.


Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Taksim Dayanışması Plattformu üyeleri, Danıştay 6. Dairesi’nin, Taksim Yayalaştırma Projesi ile ilgili geçen yıl verilen iptal kararını oy çokluğuyla kaldırılmasını üzerine “Sakın ha “ diye başlayan cümlelerle tehdit dolu açıklamalar yaptı.

Gezi olaylarında hükümeti ve belediyeyi hukuka uymamakla suçlayan platform üyeleri, önceki gün, TMMOB İstanbul Şubesi’nde düzenledikleri toplantıda, Danıştay kararına meydan okudu. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı’nın “Taksim Meydanı ve Gezi Parkı artık sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin ve hatta bütün dünyanın koruması altındadır. Niyetinizin farkındayız, aklınızdan dahi geçirmeyin” diyerek hukuk devletine meydan okudu.

Bunun adı yargıya tehdittir

Emekli başsavcı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, söz konusu açıklamalara sert tepki göstererek, “Hukuk devleti ilkeleri karşısında, hukuku ve yargıyı sanki savunuyormuş gibi tavır takınanların, aleyhlerinde bir yargı kararı olduğunda bunu kabul etmedikleri gibi tehditkar tavırlarını, ‘Sakın ha denemeyin’ manşetlerini, bir kere hukuka, yargı kararlarına, hukuk devletine saygısızlıktan ziyade bir tehdit olarak görüyorum” dedi.

Hukuksuzluğa müsaade edilmez

“Bu bakımdan birilerinin kendisini halkın iradesinin üzerinden görerek bir şeyleri yaptırıp veya yaptırmaması halk iradesine, hukuka ve hukuk devletine saygısızlıktır” diyen Petek, şöyle devam etti: “Hatırlarsanız Gezi olayları sırasında ‘Hükümeti yargı kararına saygı göstermiyor’ diye eleştirdiler. O günkü eleştirilerini okuyup bir aynaya baksınlar ve utansınlar. Taksim Dayanışması üyeleri, Danıştay’ın Taksim kararı sonrası tehdit gibi bir açıklama yaptı. Taksim Dayanışması’nda her olaydan provokasyonla netice alma gayretinde olan belirli güç odaklarının uzantıları var. Bu anlamda da girişimlerde bulunabilirler. Türkiye, hukuk devleti dışına çıkan ve devleti, yargı makamlarını tehdit eden girişimlere hiçbir zaman pirim vermez. Burada üzücü olan şu, bugün hükümeti yargıyı baskı yapmakla yargıyı siyasallaştırmakla suçlayanlar bugün yargı makamını tehdit ediyor. Bunu da manşetten veren medya sorgulanmalıdır.”

(STAR)

MEDYAGUNDEM

kk1

Takozlar odası kaos kokusunu aldı!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden Gezi ayaklanması öncesinde olduğu gibi üyelerine sözde adalet yürüyüşüne …

banu

2. Gezi diye Batı’daki efendilerine yaltaklanıyor!

Referandum sonrası sokağa çıkan Banu Güven, eylemcilerin Gezi olaylarının yeniden çıkabileceğini düşündüğünü söyledi. 16 Nisan’da …

kartal2

2. Gezi demiyorlar mı bir gülmek geliyor!

Türkiye referandumda kararını ‘evet’ten yana kullandı. Ama bunu hala kabul edemeyenler var. 16 Nisan günü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir