Anasayfa / GENEL / Paralel çetenin reyting sahtekarlığı
reyting

Paralel çetenin reyting sahtekarlığı

Paralel yapının reyting şirketine bile el attığı ortaya çıktı. Eski ölçüm şirketine operasyon yapan yapı, kendi şirketini devreye soktu. Himmet veren kanalların programlarını ilk 100’e soktu. Yılda 1.5 milyar doları götürdü.

Yargı, emniyet gibi ülkenin en önemli noktalarına sızan paralel yapının, televizyon kanallarında reyting ölçüm işlerine de el attığı ortaya çıktı. İddiaya göre geçmişte reyting ölçümlerini yaparak hangi programların daha çok izlendiğini sunan AGB isimli araştırma şirketini gözüne kestiren paralel yapı öncelikle bu şirketin alternatifini kurdu. Yapının emniyeti imamı olarak tanınan Osman Hilmi Özdil’in (Kozanlı Ömer) koordinasyonunda Ankara’nın Çankaya semtinde, SBT Analiz isimli şirket faaliyete geçti.

STV BİR ANDA ZİRVEYE ÇIKTI

Daha sonra ise emniyet müdürü Ramazan Akyürek, AGB şirketine operasyon yaptı. Manipülasyon iddiası ile bir çok kişi göz altına alındı. Şirket reyting ölçüm işini kaybederken ilerleyen süreçte bu analizler SBT’nin eline geçti. İddiaya göre SBT, cemaate yardım (himmet, burs, okul binası) karşılığında istediği programların reytingini yükseltti. Paralel yapı ölçüm yapılan deneklerden 4 bin 500’ünü Gülen cemaati mensupları arasından seçti ve istediği gibi yönlendirdi. Bu dönemde cemaatin kanalı olan Samanyolu TV ve Fox TV’nin birçok programı ilk 100’e girdi. Cemaat ise bu sayede kendisine yılda yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir elde etti. İddialar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından SBT hakkında soruşturma başlatıldı.

Türkiye’de televizyon programlarının aldıkları reklam değerleri reytinglerine göre değer kazanıyor. Yılda 5 milyar dolarlık bir pazara sahip olan televizyon reklam pastasında sz sahibi olmak isteyen paralel yapı himet karşılığında reyting satarak yılda yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir elde etti. (TAKVİM)

MEDYAGUNDEM

ilker

Fox TV’den DHKP-C’li teröristlere destek

Türk ve İslam düşmanı FOX TV yeni bir rezalete daha imza attı. FOX TV’de yayınlanan …

portakal9

Seçim akşamları eğlencemiz bitiyor!

FOX TV’nin, TV8 gibi bir eğlence kanalı olacağı ve haber programlarının kaldırılacağı iddia edildi. Posta …

ercan

Savcılar göreve; işte Fox TV’nin FETÖ’yü beslediğinin kanıtı

FETÖ’nün işlediği Hrant Dink cinayetindeki rolü apaçık ortaya çıkan Ercan Gün isimli FETÖ militanı gazetecinin …

1 Yorum yapıldı

  1. Fox Paralel yapıyla iç içe Haber merkezinde çalışan Ercan Gün Foxtv’de el üstünde tutuluyor.
    Zaten ratinglere baktığınızda Foxhaber hep üst sıralarda gösteriliyor.Anlayın yani.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir