Anasayfa / GENEL / Paralel çetenin HSYK oyunu
hsyk

Paralel çetenin HSYK oyunu

Paralel yapı, ekimdeki HSKY seçimleri için yeni bir tezgâh peşinde: Hâkim ve savcılar dinlendi, e-postaları da izlendi. Pensilvanya da paralel yapının HSYK’daki etkinliğini korumak için “Her imkânı seferber edin” talimatı verdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “ulusal güvenliğe tehdit” olarak ifade ettiği paralel yapının yargı oyunu da deşifre oldu. Paralel yapı, ekimde yapılacak Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimleri için dört koldan devreye girdi. Pensilvanya’dan seçimler konusunda tüm imkânların seferber edilmesi talimatı geldi. İstihbarat birimlerince Başbakanlığa gönderilen ve Adalet Bakanlığı ile paylaşılan bilgi notunda ilginç tespitler yer aldı.

ŞANTAJ, TEHDİT, RÜŞVET…

Paralel yapının seçim öncesi kendi adaylarının ortaya çıkmaması için şantaj, tehdit ve rüşveti devreye soktuğu, paralel yapıya yakınlığıyla bilinen, haklarında soruşturma olan hâkim ve savcıların ise özel lobiler oluşturarak örgütlendiği tespit edildi. HSKY’yı ele geçirmeyi planlayan paralel yapının kontrolü ele geçirmek için hâkim ve savcıları da hâlâ dinlediği, bazılarının e-postalarını takip ettiği iddialar arasında. Yaklaşık 3 bin oyu olduğu tahmin edilen paralel yapı yargı içindeki üyelerinin ortaya çıkmaması için kendisiyle ilgisiz adayları destekliyor. Üst düzey bir hükümet yetkilisi, paralel yapının hâkim ve savcılardan sorumlu HSYK’daki etkin pozisyonunu korumak için tüm imkânları seferber ettiğini belirterek, “Hâkim ve savcılar için HSYK çok önemli. Çünkü sicilleri orada yazılıyor. Paralel yapıyla mücadele edecek bir cumhuriyet savcısı kendisini kapının önde bulabilir. HSYK, hukuksuz yargılama yapan, ifade alan savcı ve hâkimlere tek bir disiplin cezası vermiyor. Tam tersine terfi ile ödüllendiriyor. İstediklerini yapmayanların yerleri değiştiriliyor. O nedenle HSYK’yı kale gibi görüyorlar” dedi.

YASAL DÜZENLEME SİNYALİ
Seçimlerle birlikte 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu’nda yeni bir düzenleme yapılarak soruşturma savcılarını rahatlatacak bir adım atılacak. Toplam 22 kişilik HSKY’nın 10 üyeliği için seçim yapılacak. İlk derece mahkemelerindeki hakim ve savcılar, adli yargıdan 7, idari yargıdan 3 ismi asil üye olarak belirlemek için sandık başına gidecek. Paralel yapının yargıdaki hakimiyetini kırmak için kurulan Yargıda Birlik Platformu da 35 kişilik bir aday adayı listesi oluşturdu. Bu isimler arasından aday listesini belirlemek için kapsamlı bir anket çalışması yaptı. Yargıçlar ve Savcılar Birliği, Yargıçlar Sendikası ile işbirliği yaparak adli yargıdaki 11 kişilik aday listesini duyurdu. Ekim seçimlerinde hükümetin desteklediği adaylara karşı paralel yapının da aralarında yer aldığı muhalif kesimin işbirliği yapacağı belirtiliyor. HSKY seçimlerinde adli ve idari yargıdan seçilecek 10 ismin yanı sıra, Cumhurbaşkanı tarafından 4, Yargıtay üyeleri arasından 3, Danıştay üyeleri arasından 2, Adalet Akademisi üyeleri tarafından 1 isim daha seçilecek. Adalet Bakanı ve müsteşarının doğal üyesi olduğu 22 kişilik kurul yeniden belirlenmiş olacak.

TAPELERİ MASALARINA KOYDULAR
Seçim takvimi yaklaşırken, Adalet Bakanlığı’na ilginç ihbarlar gelmeye başladı. İddialara göre, paralel yapının adaylarına destek vermeleri için bazı hâkim ve savcıların geçmişlerine ilişkin dosyalar, tapeler masasına bırakıldı. Hükümet, gelen bu ihbarları da dikkate alarak örgütün illegal faaliyetlerine yasal kılıf uyduran yargı ayağını da ablukaya aldı.  (SABAH)

MEDYAGUNDEM

monte6

107 FETÖ’cü hakim ve savcı daha atıldı!

HSYK, FETÖ ile bağlantılı 107 hakim ve savcıyı meslekten men etti. HSYK Başkan Vekili Mehmet …

tas

FETÖ’cü teröristleri tahliyeye kalkışan kamikazelere ihraç

HSYK tarafından, FETÖ’nün medya yapılanmasına ilişkin 26’sı tutuklu 29 sanığın yargılandığı davada, 21 tutuklu sanığın …

feto4

HSYK’dan FETÖ’cü itlerin son yalanına tepki

Cezaevinde rahatsızlanmasının ardından kaldırıldığı hastanede vefat ettiği iddia edilen FETÖ şüphelisi eski Danıştay Tetkik Hakimi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir