Anasayfa / GENEL / Paralel çetenin ayarlarını bozduğu Emniyet piramidi yenileniyor
piramit1

Paralel çetenin ayarlarını bozduğu Emniyet piramidi yenileniyor

Paralel yapının bozduğu emniyet piramidi, yeniden adil bir düzene kavuşturuluyor. Şu an 19 bin 682 olan rütbeli sayısı 38 bin 252’ye yükselecek. 1. sınıf olduktan sonra görev süreleri uzatılan emniyet müdürleri ise emekliye sevk edilecek.

Paralel yapının, emniyet teşkilatındaki amir kadrolarının terfi sınavlarında başvurduğu hileler sonucu bozulan piramit, İçişleri Bakanlığı’nın yeni ve kapsamlı çalışmasıyla düzeltilecek. Yapılan çalışmayla amir sınıfı personelin durumu yeniden ele alınıyor. Yeni çalışma kapsamında şu anda sayısı 19 bin 682 olan rütbeli sayısı 38 bin 252’ye yükseltilecek.

BAŞKOMİSER 7’YE KATLANIYOR

Emniyet piramidi “Komiser Yardımcısı” rütbesiyle en alttan başlayıp, “Komiser”, “Başkomiser”, “Emniyet Amiri”, “4. Sınıf Emniyet Müdürü”, “3. Sınıf Emniyet Müdürü”, “2. Sınıf Emniyet Müdürü” ve “1. Sınıf Emniyet Müdürü” olarak tekrar düzenleniyor.
Mevcut durumda sayıları 6 bin 679 olan komiser yardımcıları, 12 bin 500’e çıkarılacak. 2 bin 174 olan komiser sayısı ise yaklaşık 5 katına yani 10 bin 21’e çıkarılıyor. Yine bin 55 olan başkomiser sayısı ise 7 kat artarak 7 bin 516’ya çıkarılıyor.
Mevcut piramitte 2 bin 735 olan emniyet amiri sayısı 2 bin 402’ye, 2 bin 437 olan 4. sınıf emniyet müdürü sayısı 2 bin 273’e, 3. sınıf emniyet müdürü sayısının ise 2 bin 164’ten 2 bin 15’e indirilmesi planlanıyor. Mevcut kadroda 1. sınıf olduğu halde il emniyet müdürü pozisyonunda bekletilen 16 kişi ise yeni terfi süreleri kapsamında emekli edilecek. Yeni piramitte oluşacak kadro boşluklarının ise 4 yıllık üniversite mezunlarından Polis Eğitim Meslek Eğitim Merkezleri’ne (POMEM) alınacak 6 bin 500 kişiyle karşılanması bekleniyor.
Sayısı 260 bini aşan Emniyet Teşkilatı’ndaki amir sınıf personel durumunun düzeltilmesini kapsayan çalışmanın yanı sıra “erken emeklilik” boyutundaki ayrıntılar da netleşiyor. Buna göre yaklaşık 20 bin rütbeliyi kapsayan çalışmada amirlerin bekleme sürelerinde değişiklik yapılıyor. Emniyet amiri ile 4. ve 3. sınıf emniyet müdürlerinin bekleme süreleri 1 yıl aşağıya çekilerek emekli olmaları sağlanacak. Mevcut düzenlemede sayıları 2 bin 500’ü bulan emniyet amirleri terfi için 4 yıl beklerken, yeni düzenlemeyle bu 3 yıla indiriliyor. Aynı şekilde 3 yıl bekleme süresi bulunan 3. ve 4. sınıf emniyet müdürlerinin yeni düzenlemeyle 2 yıl beklemeleri gerekecek. 2. sınıf emniyet müdürlerinin bekleme süreleri ise 2 yıldan 1 yıla indiriliyor.

YIĞILMA ÖNLENECEK

Bir diğer değişiklik ise 1. sınıf emniyet müdürlerini kapsıyor. Söz konusu müdürler için yaş haddinden emekliliğin yanı sıra 2 yıl bekleme süresi getirilecek. Emniyet müdürü ve amirler terfi almasına rağmen görev verilmediğinde, “yaş haddi”nden, terfi edemeyen müdürler ise “kadrosuzluk”tan emekli edilecek. Böylece üst rütbelerdeki kadro şişkinliğine de son verilmiş olacak. Ve kadrolardaki yığılma önlenmiş olacak. Komiser yardımcısı, komiser ve başkomiserler için uygulanan 4 yıl bekleme sürelerinde değişiklik yapılmayacak. 

piramit

(YÜKSEL TEMEL/SABAH)

MEDYAGUNDEM

ht3

Habertürk’ün ByLock haberi uydurma çıktı

Emniyet Genel Müdürlüğünce, “215 bin kişilik ByLock listesinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına iletildiği”ne dair haberin, genel …

polis1

FETÖ’nün gizli arşivinden çıkan en tepe isim kim?

FETÖ’nün Emniyet Genel Müdürlüğü içindeki kripto yapılanmasına dair Türkiye genelinde önceki gün gerçekleştirilen operasyona ilişkin …

polis1

Devlette ‘bahar’ temizliği; binlerce polis FETÖ’den alındı

EGM’de son dakika gelişmesi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesi ile 9 bin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir