Anasayfa / GENEL / Panama belgeleri sızdı kara paracı FETÖ’de büyük panik başladı
panama5

Panama belgeleri sızdı kara paracı FETÖ’de büyük panik başladı

Panama belgeleriyle birlikte birçok siyasi lider ve şirketin offshore’un karanlık dolaşım sistemi içerisinde gizli hesaplar oluşturduğu ortaya çıkarken, bu yolsuzlukların kurbanları arasında Suriye’de bombalanan siviller, Güney Afrika’da paraları çalınan madenciler ve Uganda’nın yoksul halkı var.  Kara paracı FETÖ’nün özellikle Erdoğan’ın adı çıkmadığı için yaşadığı hayal kırıklığı yerini “ya biz de varsak” paniğine bıraktı.


Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait yaklaşık 11.5 milyon sayfalık dokümanın sızmasıyla, aralarında 12 lider ve 143 politikacının da olduğu binlerce kişinin offshore hesapları ortaya çıktı. Belgelere göre, şirket, müşterilerinin vergi kaçırmasına ve kara para aklamasına yardımcı oldu.

boynu1

Panama merkezli Mossack Fonseca isimli hukuk şirketinin kayıtları içerisinde emekli olmuş veya hâlâ görevde bulunan 12 ülke lideri ile 143 politikacı da bulunuyor. Dokümanlara göre, şirket, müşterilerinin vergi kaçırmasına, yaptırımları bertaraf etmesine ve kara para aklamasına yardımcı oldu.
Alman “Süddeutsche Zeitung” gazetesi tarafından elde edilen belgelerin ilk kısmı, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından, 80 ülkeden gazetecilerle paylaşıldı.
11.5 milyon sayfa ve 2.6 terabyte büyüklüğündeki belgelerin ortaya çıkması, tarihin en büyük sızıntısı olarak kayıtlara geçti.

panama8

Belgelerde adı doğrudan geçen liderler, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, İzlanda Başbakanı Sigmundur Davio Gunnlaugsson ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko.
Belgelerde ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Putin’in yakın arkadaşları, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev’in ailesi, Suriye Devlet Başkanı Esed’in kuzenleri, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın babası, Pakistan Başbakanı Nawaz Şerif’in çocukları ve Malezya Başbakanı Necib Rizak’ın oğlunun da adı geçiyor.
Forbes’ın milyarderler listesinde bulunan 29 kişinin ismi de yine belgelerde yer alıyor.
Dokümanlarda İngiltere’deki Lordlar Kamarası’ndan altı lordun, iktidardaki Muhafazakar Parti’den üç eski vekilin, yine İngiltere’deki siyasi partilere bağış yapan çok sayıda kişinin isimlerinin de geçtiği öne sürüldü.
Kayıtlarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın arkadaşı Sergei Roldugin’in adı geçiyor. Putin’in yakın arkadaşlarının, “kendisinin himayesinde olmaksızın gerçekleştiremeyecekleri çok sayıda anlaşma üzerinden milyonlar kazandığı”, ailesinin de bu mali akıştan faydalandığı iddia edildi.

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir