Anasayfa / GENEL / “Oy ve ötesi”nden de FETÖ çıktı!
oy-otesi

“Oy ve ötesi”nden de FETÖ çıktı!

Seçimlerde gayri resmi sandık bekçiliğine soyunan Oy ve Ötesi grubunun altından da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) çıktı. Seçimlerde şaibe algısı oluşturmak ve sonuçları tartışmalı hale getirmek için örgütlenen sözde sivil toplum hareketinin sandık başlarında Cihan Haber Ajansı’nın görevlileri ile işbirliği yapacağı öğrenildi. Gönüllülerini cemaatle bağlantılı göstermemek için CHP’lilerden ve Gezi eylemcilerinden oluşturan Oy ve Ötesi’ne FETÖ’ye bağlı medya organlarının ve yazarlarının desteği ise tam.


Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün bir kaos planı daha deşifre oldu. Oy ve Ötesi adı verilen ve kendilerini sözde sivil toplum kuruluşu gibi gösteren oluşumun arkasında FETÖ’nün olduğu kaydedildi. Her tür medya desteğini Oy ve Ötesi grubuna veren FETÖ’nün kendisine bağlı Cihan Haber Ajansı kanalıyla da bu oluşuma eleman desteği verdiği belirtiliyor. Seçim sonuçları için sandık başında görevlendirdiği örgüt üyelerini Oy ve Ötesi grubuyla bağlantılı çalıştıracak olan Cihan, gayri resmi sandık bekçiliğine soyunan grupla, AK Parti’nin oylarının yüksek çıkması durumunda şaibe algısı oluşturacak.

oy1

VİTRİNDE BAŞKALARI VAR

Oy ve Ötesi’nin örgütle bağlantısının deşifre olmaması için yoğun çaba sarfeden FETÖ, bu yüzden oluşuma uzakmış gibi davranmayı tercih ediyor. Oy ve Ötesi ekibi de bu bağlantının deşifre olmaması için gönüllülerini genellikle CHP’li ve HDP’li genç kitle ile Gezi eylemlerine destek veren kişilerden seçiyor. Oy ve Ötesi grubuna maddi destek sağladığı kaydedilen FETÖ, bunun ortaya çıkmamasına azami gayret gösteriyor. FETÖ dışında Oy ve Ötesi’ne maddi destek sağlayan kuruluşlar arasında Avrupa ve ABD’deki sivil toplum kuruluşları fonları maddi destek sağlıyor.

oy2

Türkiye’deki seçim sistemini, Ukrayna ve Gürcistan gibi sorunlu göstermeyi hedefleyen grubu destekleyen “Denge ve Denetleme Ağı”nın yurtdışı fonlarından beslendiği kaydediliyor. Ocak 2014-Aralık 2015 bütçesi 3,3 milyon TL olan ağın üyeleri arasında FETÖ’ye bağlı olan Gazeteci ve Yazarlar Vakfı da bulunuyor. Ağa üye kurumlar arasında P24 – Bağımsız Gazetecilik Platformu, Asuri Süryani Derneği, Cem Vakfı Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Vakfı Yenibosna Merkez Şubesi, Hebun LGBT Derneği / Varoluş (Hebun) Toplumsal Cinsiyet Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği, Hrant Dink Vakfı, İHD / İnsan Hakları Derneği, KAGİDER / Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, Yeni Anayasa Girişimi, Türkiye Gazeteciler Sendikası da bulunuyor.

oy3

OY VE ÖTESİ, GEZİ’NİN SONRASI

Türkiye’yi kaosa sürükleyen Gezi eylemlerinden sonra kurulan ve sandıklarda şaibe oluşturmayı hedefleyen Oy ve Ötesi, Ortak Nokta Derneği’nin bir oluşumu olduğu ifade ediliyor. Ortak Nokta derneğine yapılacak bağışların yatırılacağı hesapta görünen isim olan Süleyman Diker’in gezi eylemlerine destek veren ve AK Parti’yi eleştiren twitleri dikkat çekiyor.

oy4

Oy ve Ötesi kurucu üyesi ve sözcüsü olan Alman Lisesi mezunu Sercan Çelebi’nin twitter’da takip etiği hesaplar arasında HDP’nin üst düzey kadrosu, Fuat Avni ve Mehmet Baransu gibi FETÖ üyelerinin olması dikkat çekiyor. Oy ve Ötesi’nin kurucuları arasında Alman Lisesi, Robert, Üsküdar Amerikan Lisesi, Boğaziçi ve Koç gibi üniversitelerden mezun olan kişilerin olması oluşumun nerelerden beslendiğine dair ipuçları veriyor.

oy5

FETÖ ve DOĞAN MEDYAS’NDAN TAM DESTEK

Oy ve Ötesi platformuna en büyük medya desteğini ise Aydın Doğan ve FETÖ medyasının yazarları veriyor. Bütün söylemlerini “seçimler güvenli değil” mesajı üzerine kuran ve devasa salonlarda yüzlerce kişiye manipülasyon eğitimleri veren Oy ve Ötesi’ne Zaman Gazetesi’nin bugün sürmanşetten verdiği destek gözlerden kaçmıyor. Zaman, Oy ve Ötesi’nin kendisine gönderdiği “Güzel işler yapan faydalı insana saygım sonsuzdur, ben teşekkür ederim” mesajını sosyal medya hesabından paylaşan Cem Yılmaz’ın adını kullanarak oluşuma destek verdi. FETÖ’ye bağlı diğer bütün yayın organlarında da bu habere genişçe yer verilerek oluşumun sekiz saatte 40 bin üyeye ulaştığı duyuruldu.

oy6

Zaman yazarı Şahin Alpay da 7 Haziran seçimleri öncesinde köşesinde “Oy ve Ötesi derneğinin seferber edeceği on binlerce sandık denetçisinin ve AGİT’in gönderdiği çok sayıdaki gözlemcinin korkulana, yani iktidarın sandığa hile karıştırmasına engel olmayı başarması. (Oy ve Ötesi derneğinin sağladığı seferberlik muhakkak ki, sivil toplumun eskiye nazaran ne kadar daha güçlü olduğunun, Türkiye’nin artık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sandığı kadar ilkel bir toplum olmadığının yeni bir göstergesi, bir iyimserlik kaynağı.)” diyerek oluşuma destek vermişti.

oy7

Bunun dışında FETÖ’ye bağlı Samanyolu Haber Tv yayın yönetmeni Metin Yıkar, örgütün tetikçi isimlerinden Tuncay Opçin, Emre Uslu, Today’ Zaman ve Meydan yazarı İhsan Yılmaz, Zaman yazarı Sevgi Akarçeşme bu oluşuma destek tweetleri atan isimlerden. FETÖ’nün trolleri de sosyal medya aracılığıyla Oy ve Ötesi’ne desteğini esirgemiyorlar.

oy8

SANATÇI VE YAZARLARIN DESTEĞİNİ ALIYORLAR

Oy ve Ötesi platformu FETÖ ile bağlantılı görünmemek için tanınmış yazar ve sanatçıları da bu çatı altında buluşturuyor. Ahmet Hakan, Cüneyt Özdemir, Enver Aysever, Cem Yılmaz, Elif Şafak, Ayşe Arman, Koray Çalışkan, Özgür Mumcu, Başak Şengül, Meltem Cumbul, Hazal Kaya, Mehmet Günsur, Mert Fırat, Özge Özpirinçci, Tuba Ünsal, Levent Üzümcü, Gani Müjde, İlber Ortaylı ve Ozan Güven gibi ünlü isimlerin desteğiyle manipülasyon yapan ve taraftar toplayan Oy ve Ötesi’ne Gülen Örgütü’ne ve Gezi olaylarına desteğiyle bilinen T24 internet sitesi de büyük destek veriyor.

oy9

oy10

(Sabah.com.tr)

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

1 Yorum yapıldı

  1. Pkk’nın güneydoguda ℅ 100 hdpye geçerli oy çıkaran oy gaspı bu capulcuların hiç birinin ilgisini çekmedi. Peki şaşırdık mı? Hayır. Sözkonusu ihlaller Akp’nin oy kaybına yol açıyorsa, Üstelik faili de pkk ise mesele belki de füruat kapsamındadır. Trafolarda kedi ararken içlerine füruat kaçmış demokrasi bekçileri bunlar.

    İşte size bunların demokrasinin de münafığı olduğunun en net delili!

    Hem kendine müslüman, hem kendine demokrat…

    Demokrasimiz için küçük, kendileri için büyük adım. Yemeyin de yanında yatın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir