Anasayfa / GENEL / ODTÜ’de Müslüman öğrencilerin zaferi… O mescid oraya yapıldı!
odtu1

ODTÜ’de Müslüman öğrencilerin zaferi… O mescid oraya yapıldı!

ODTÜ’de namaz kılmak ve ibadet etmek için bir mekân isteyen Müslüman öğrencilerin mescid mücadelesi bütün tepkilere ve karşıt gruplara rağmen zaferle neticelendi.


ODTÜ yerleşkesi içinde sol grupların tahammülsüzlüğü sonucu gerginliğe yol açan fakat inşaatı tamamlanan hazırlık okulu yakınındaki mescid sonunda ibadete açıldı.

ODTÜ’lü bazı öğrencilerin, ibadet mekanlarının ihtiyacı karşılamadığı için daha büyük bir mescid yapılması talebi üzerine gerginliğe neden olan ve “Kıbrıs Baraka” adı verilen yapıda yürütülen mescid inşaatı tamamlandı.

Daha önce proje ofisi ve kütüphane arşiv alanı olarak kullanılan barakanın, geçen yıl temmuz ayında boşaltılmasının ardından ağustos ayında ihaleye çıkılmış ve bir süre önce bir bölümü mescide çevrilmek üzere tadilatına başlanmıştı.

ODTÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı mimarlarınca bir yıl önce projelendirilen barakanın bir bölümünün mescid, diğer bölümünün ise ofis olarak kullanılması kararlaştırılmıştı.

Kadın ve erkeklerin ibadetlerini yerine getirmesi için ayrı bölümlerin yapıldığı mescidde, 25 metrekarelik alan kadınlar, 35 metrekarelik alan ise erkekler için ayrıldı. Mescid, yaklaşık 100 kişinin aynı anda ibadet etmesine olanak sağlayacak şekilde planlandı. Mescidler, kadın ve erkekler için ayrı olmak üzere ibadet ve abdest alma mekanlarıyla toplam 120 metrekare olarak tasarlandı.

NAMAZA KARŞI DÜŞMANCA TAVIR

Bu arada, “Kıbrıs Baraka”nın bir bölümünün öğrencilerin talebi üzerine yeni mescid olarak inşa edilmesine tepki gösteren 5 kişilik grubun dün sabah saatlerinde mescide girerek halıları topladığı, duvarlara afişler astığı ve olayın ODTÜ’nün güvenlik görevlilerince tutanak altına alındığı öğrenildi.

Saat 11.00’den itibaren ODTÜ Rektörlüğünden bazı yetkililerin mescide gelerek grubu dışarı çıkmaya ikna etmeye çalıştıkları, grubun yaklaşık 2 saat mescidde kaldıktan sonra bölgeden ayrıldığı belirtildi.

MEDYAGUNDEM

odtu7

Titresin Haluk’lar; ODTÜ’de “Asım’ın nesli” var artık

Mezuniyet töreninde terör propagandası yapmak isteyen öğrencilerin yerini vatan sevdalısı öğrenciler aldı. Bilim, kültür ve …

odtu3

Bilim dünyası ODTÜ’nün kızlı erkekli sı.ma başarısını konuşuyor!

Teknik üniversitenin bilimden çok b.ktan işlerle gündeme gelmesi, sosyal medyada kıyasıya eleştiriliyor. ODTÜ uydu fırlatan …

odtu3

Modern ODTÜ’de kızlı erkekli aynı tuvalete sı.ma sevinci!

Rektörlükten izin alamayan öğrenciler, uyarılara rağmen tuvaletlerdeki kadın-erkek ayrımını kaldırarak büyük bir mutluluk yaşadı. Orta …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir