Anasayfa / GENEL / Öcalan da tezgahı gördü
ocalan-gezi

Öcalan da tezgahı gördü

BDP heyetiyle mesaj gönderen Öcalan, “Bazı güçlerin engellemelerine rağmen ben kararlıyım ve Çözüm sürecinin başarılı olacağına inanıyorum. Sorumsuz açıklamalar yerine, herkes kalıcı barışla sonuçlanmasına odaklansın” dedi.

ÖCALAN’DAN BDP VE PKK’YA UYARI: ÇÖZÜM İÇİN SÖZLERİNİZE DİKKAT EDİN

Çözüm Süreci kapsamında BDP heyetiyle İmralı’da görüşen PKK lideri Abdullah Öcalan, sürecin varılan mutabakat doğrultusunda yürüdüğünü söyledi. Öcalan, “Bizim açımızdan içinde bulunduğumuz süreç devam ediyor. Şu anda ikinci aşamaya geçmiş bulunuyoruz. Bazı güçlerin engellemelerine rağmen süreci ilerletmekte kararlıyım” dedi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan’dan oluşan heyet önceki gün İmralı’ya giderek Öcalan’la görüştü. Öcalan’ın, Demirtaş ve Buldan aracılığıyla gönderdiği bir sayfalık mesajı, dün BDP Genel Merkezi’nce duyuruldu.

İkinci aşamaya geçildi

Öcalan, Çözüm Sürecinin ikinci aşamasına geçildiğini belirtti.Öcalan, sundukları tekliflerin sadece Kürtlere yönelik olmadığını, bunların Türkiye halklarının hemen tamamının ortak çıkarına olduğuna işaret etti. Öcalan, şöyle devam etti: “Bu mesele, yüz yıllık bir meseledir. Meselenin tarihi olguları ve maddi olgulara dayanan gerekçeleri vardır. Herkesin bu ciddiyetle yaklaşması gerekir. Bazı güçlerin engellemelerine rağmen ben süreci ilerletmekte kararlıyım, başarılı olacağımıza da inanıyorum. Olanaklarım olursa her hafta kamuoyuna bilgilendirme yapmak isterim.” Öte yandan Abdullah Öcalan’ın, BDP ve Kandil’in Çözüm sürecine ilişkin “adım atılmazsa süreç kesilir, çatışmalar başlar’ şeklindeki tehditkar sözlerine tepki gösterdi. Öcalan, BDP ve PKK’ya süreçte sorumlu davranmalarını, 30 yıllık kanlı dönemi bitirecek sürecin ruhuna zarar verecek eylem ve söylemlerden uzak durmaları uyarısında bulundu.

Gezi Parkı’yla süreç hedeflendi

Öcalan, bu konuda azami hassasiyet isterken, özellikle Kandil’in aba altından sopa göstermesine ilişkin ise “Bu seferki süreç çok farklı. Herkes sürecin kalıcı bir barışla sonuçlanmasına odaklansın. Sorumsuz açıklamalarla sürece zarar verilmesin”dedi. Öcalan, BDP’nin heyet konusundaki ısrarlarının gereksiz olduğunu söylerken, Gezi Parkı olayları ile çözüm sürecinin hedef alındığını da aktardı.

KARAYILAN: GİZLİ GÜÇLER VAR

PKK’nın Kuzey Irak’taki önde gelen ismi Murat Karayılan Alman ‘Die Welt’ gazetesine demaç verdi. Karayılan, ‘Tarihi’ olarak tanımladığı ‘Çözüm sürecinin’ üçüncü aşamasının tamamlanmasıyla birlikte Abdullah Öcalan’ın da serbest kalacağını iddia etti. Gezi Parkı ile başlayan gösterilerin çözüm sürecini etkilemeyeceğini belirten Karayılan, gazetenin, “Eğer gösterilerde AKP oy kaybedip iktidara CHP ve MHP gelirse barış süreci durur mu?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Türkiye’de gizli güçler var. Derin devlet var. Bu gruplar bizde de tedirginlik yaratıyor. Eğer bu oyuna parmaklarını sokarlarsa, o zaman süreç olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle AKP,  bakışını değiştirmelidir.” (STARGAZETE)

MEDYAGUNDEM

alman

İstanbul’da provokatör Alman ajanı alarmı

Taksim’de bir Alman vatandaşı tuttuğu otel odasına düzenek kurarak, otelin penceresinden caddeye doğru siyasi içerikli …

gezi

Almanlardan Gezi Parkı’nın ortasında provokasyon bildirisi

Almanya merkezli “Zentrum für Politische Schönheit” isimli kuruluş Gezi Parkı’nda Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine …

apo

FETÖ 15 Temmuz’da Apo’yu öldürüp kaos planı yapmış

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili 2 general ve 2 albayla ilgili hazırladığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir