Anasayfa / GENEL / O isimler artık RTÜK’te görev yapamaz
rtuk

O isimler artık RTÜK’te görev yapamaz

RTÜK’ün Üst Kurul Üyelerinden Süleyman Demirkan, İsmet Demirdöğen ve Ersin Öngel, sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla tarafsızlık ilkesine gölge düşürdü.


Her defasında aHaber’e yayın yasağı ve idari para cezası kesilmesinde başı çeken üyelerin tarafsızlık ilkesine aykırı olan bu davranışlarının RTÜK Kanunu’ndaki karşılığı ise görevden el çektirilmesi. Bunun için RTÜK Üst Kurulu tarafından resen veya yapılacak müracaatın değerlendirilmesi sonucunda karar verilmesi ve gereği için TBMM’ye bildirimde bulunulması öngörülüyor.

TARAFSIZLIĞA AYKIRI
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP kontenjanından seçilen üyeleri İsmet Demirdöğen ve Süleyman Demirkan ile HDP kontenjanından seçilen üyesi Ersin Öngel sosyal medya hesaplarından tarafsızlık ilkesine aykırı düşen paylaşımlarda bulundu. RTÜK, TV kanallarını tek tip bir sistemin içerisine oturtmaya çalışan üyelerin, tarafsız yayıncılık ilkelerine riayet etmedikleri gerekçesiyle kanallara ceza keserken esas tarafsızlık ilkesine kendilerinin uymadıkları görüldü. RTÜK üyeliğine seçildikten sonra siyasi parti üyelikleri düşen ve herhangi bir siyasi parti için lehte veya aleyhte görüş bildirmeleri kanunlarla yasaklanan üyelerin AK Parti hükümetini ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı paylaştıkları mesajlarla hedef aldıkları görüldü.

657 VE RTÜK KANUNU’NDA TARAFSIZLIK VURGUSU
CHP ve HDP’li üyelerin sosyal medya hesaplarından paylaştıkları mesajlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 6112 sayılı RTÜK Kanunu’nda yer alan tarafsızlık ilkesine aykırılık teşkil ediyor. 657 sayılı kanunda “Devlet memurları herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar” ifadesi bulunurken, aynı şekilde RTÜK Kanunu’nda da tarafsızlık ilkesine aykırı hareket edilmesi halinde Üst Kurul üyelerinin görevlerinden çekilmiş sayılacakları belirtiliyor. Bu durumun Üst Kurul tarafından resen veya yapılacak müracaatın değerlendirilmesi sonucunda karara bağlanacağı ve gereği için TBMM’ye bildirimde bulunulması gerektiği hüküm altına alınıyor.

İŞTE O TWEETLERDEN BAZILARI

Süleyman Demirkan:
-PKK ile görüşen AKP, PKK ve Paralel olmak üzere önüne gelene kana AKP’nin Reis’i, hedef gösterilmek istenen Ana muhalefet lideri…Ne iş?!.. (8 Haziran 2016’da attığı tweet)
-PKK ile “şerefsizce” masaya oturup onun istediğine göre vali kaymakam atayan, dağdan ine teröristler için çadır kıran bu iktidardı.( 11 Haziran 2016)
-Ülkenin içinde bulunduğu kahredici tablonun sorumlusu; elbette ki 14 yıldır bu ülkeyi yöneten iktidardır. Sorumluluktan kaçma çabası nafile.(11 Haziran 2016)
-Ülkeyi 14 yıldır yönettiği halde gerçekleri çarpıtmak, halkı kandırmaya devam etmek için algı yönetimiyle muhalefeti suçlamak edepsizliktir.
-Böyle olur AKP’nin Bakanlığı: Mülakata girmeyen iki aday “Mülakatı geçti” denilerek işe alındı.(RT)
-Türk milletinin vatanı uğruna verdiği her şehitte AKP politikalarının vebali vardır.

İsmet Demirdöğen:
Cumartesi 11:00’da baba ocağımız, CHP Genel Merkez’inde olacağız. Gün Demokrasi, hukuk ve CHP’ye sahip çıkma günüdür.

Ersin Öngel:
HDP kontenjanında seçilen Üst Kurul Üyesi Ersin Öngel, terör propagandası yapmaktan çoğu kez müeyyide uygulanan ve kapatılması kararı alınan IMC TV hakkında attığı tweet de taraf tuttuğunu açıkça gösteriyor.
Milyonlarca izleyicisi bulunan, RTÜK lisanslı İMC TV’nin karartılması halkın haber alma özgürlüğüne bir darbedir.
Özgür Gün TV’ye verilen yayın durdurma cezası; farklı görüşlere, muhalif seslere ve doğrudan halkın haber alma özgürlüğüne bir müdahaledir.

(SABAH)

MEDYAGUNDEM

evlilik

Evlilik programları kaldırılmayacak ama…

Yayından kaldırılacağı konuşulan evlilik programları çocukların ekran başında olmadığı saat dilimlerinde yayınlanacak. Olağanüstü hal (OHAL) …

evlilik

Evlilik programlarına yasak yok yaptırım var

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yetkilileri OHAL kapsamında 690 sayılı KHK ile evlilik programlarının …

ekran

RTÜK uyuyor ekranlardan rezillik akıyor!

Türk örf ve adetlerini zedeleyecek biçimde çıplaklığın, eşcinselliğin ve evlilik dışı ilişkilerin özendirildiği programlar adeta …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir